Forum Forum podatkoweOdliczenia

Odzyskanie podatku od DYWIDENDY

Odzyskanie podatku od DYWIDENDY

skarabeusz / 2010-03-07 11:56
Rozważmy poniższą sytuację:
W 2008 roku w PIT-38 wykazałem stratę 20,000zł. Zgodnie z prawem w przeciągu 5 lat mogę sobie ją odliczyć od uzysaknego zysku giełdowego (z tym że w każdym roku odliczenie nie może przekroczyć 50% kwoty wykazanej straty). W roku 2009 nie sprzedałem ani nie kupiłem żadnych akcji, czyli nie mam jak sobie odliczyć straty z roku poprzedniego.

Jednak co w sytuacji jeżeli w 2009 roku byłem posiadaczem 500 akcji KGHM i została mi wypłacona dywidenda? W 2009 r. KGHM wypłacał dywidendą w dwóch transzach, które łącznie dawały 11,68zł za 1 ackję. Przy mojej ilości dywidenda wyniosła 5840,00zł. Zgodnie z przyjętym prawem płatnik wypłacił mi dydwidendę pomniejszoną o 19% podatek, czyli na koncie znalazło się zaledwie 4730,40zł.

Moje pytanie brzmi czy jestem w stanie odzyskać te pieniądze. Czy od zysku z dywidendy można odliczyć stratę z poprzednich lat? Jeżeli tak, to jak to uczynić?

Z góry dziękuję z odpowiedź i wszelkie wskazówki. :)
djaneczek / 2010-04-18 16:46
obawiam sie ze nic z tego. wiekszość kupowałaby spółki pod ich dywidendy a potem szybko sprzedawala w celu wykazania straty.

Najnowsze wpisy