Forum Forum prawnePracy

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony

Wyświetlaj:
Piotr. / 89.174.21.* / 2013-04-02 14:05
hej mam następujące pytanie, pracuję w firmie od 9 miesiecy. pierwsza umowa trwała 3 miesiące, kolejną (miałrem na czas nieokreśłony), wypowiedziałem przed upływem 6 miesięcy tej umowy- czyli razem przepracowałem prawie 9 miesięcy i złozyłem wypowiedzenie. jeśli dobrze rozumiem sformułowanuie

"Minimalne okresy zatrudnienia od których zależy długość okresu wypowiedzenia oznaczają zatrudnienie u danego pracodawcy, u którego dochodzi do wypowiedzenia umowy o pracę. Zatrudnienie u tego pracodawcy, to suma wszystkich okresów wykonywania pracy u tego pracodawcy na podstawie stosunku pracy, bez względu na jakiekolwiek przerwy w zatrudnieniu."

to pracuję tu ponad pół roku i powinienem mieć miesięczny okres wypowiedzenia, proszę o weryfikację czy myślę w poprawny sposób.

pytanie numer dwa.

złożyłem wypowiedzenie dnia 22 marca. wiec w tym dniu zaczyna się mój okres wypowiedzenia prawda?
szklarek / 2013-04-02 20:27
1. Tak, obowiązuje w tym przypadku już 1-miesięczny okres wypowiedzenia. W cytowanym tekście chodzi o brak wpływu przerw w zatrudnieniu- jeśli pracownik podejmuje pracę u tego samego pracodawcy nawet po 12 latach, i uzyskał wtedy już staż zakładowy np. 2 lata i 11 miesięcy, to z obecnej umowy podlega już wypowiedzeniu 3-miesięcznemu praktycznie od pierwszego jej dnia. Bo, co ważne sam okres wypowiedzenia też się wlicza do okresu zatrudnienia.
2. Twoje wypowiedzenie będzie skuteczne (umowa rozwiąże się 30 kwietnia)- to wynika z art. 30, par. 2'1 KP.

Natomiast swój bieg rozpoczęło 1 kwietnia, czyli z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu złożenia wypowiedzenia.

Podstawa:Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 8 listopada 1988 r. (I PRN 48/88)


Dlaczego aż orzeczenie sądu- bo KP nie definiuje początku, a jedynie długość i koniec o. wypowiedzenia. Stąd zgodnie z zasadą ogólną z art.300 KP należałoby stosować zasady KC, wtedy byłby to pierwszy dzień po skutecznym wręczeniu wypowiedzenia (23 marca).

W praktyce znaczenie ma to jedynie dla kwestii wykorzystania u. wypoczynkowego- bo w o. wypowiedzenia to pracodawca decyduje- może zmusić.
Piotr. / 89.174.21.* / 2013-04-03 08:29
dziękuję za odpowiedź,

mam jednak jeszcze jedno pytanie dotyczace faktu o którym wcześniej zapomniałem.

na samej umowie nie mma żadnych dodatkowych uwag dotyczących okresy wypowiedzenia.

jednak wraz z umową dostałem "inne szczególne warunki umowy" i tam jest wpisane że okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. pogubiłem się kiedy to przeczytałem. ta dodatkowa strona jest opieczetowana przez kierownika kadr jak i mojego przełożonego.

czy w tym przypadku mogę więc opuscić firme już po 2 tygodniach?
szklarek / 2013-04-03 09:30
1. w umowie nie musi być podany taki okres, bo wynika on wprost z KP. W przypadku umów na czas określony zdarza się zapis o okresie dłuższym niż kodeksowy (2 tygodnie).
Tak, czy inaczej stosowanie okresu innego niż kodeksowy jest możliwe tylko w przypadku, gdy jest on korzystniejszy dla pracownika niż okres kodeksowy, przy czym tę korzystność rozpatruje się na dzień podpisania umowy.
Nie wyobrażam sobie orzeczenia sądu pracy stwierdzającego, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia u. na czas nieokreślony jest korzystniejszy dla pracownika niż kodeksowy w chwili umowy podpisywania.

Należy zatem ten dodatkowy zapis uznać za nieprawny.

Porównaj "W uchwale z 9 listopada 1994 (I PZP 46/94) Sąd Najwyższy wyjaśnił, że ocena „korzystniejszego” dla pracownika charakteru rozstrzygnięcia zawartego w umowie o pracę musi mieć naturę zobiektywizowaną, tj. nie może się odnosić do chwili, w której następuje rozwiązanie stosunku pracy, ale do momentu zawarcia umowy o pracę. Nie może być to ocena dokonywana jedynie na podstawie subiektywnych kryteriów, związanych z poglądami czy zmieniającymi się żądaniami i oczekiwaniami pracownika. Nie może też brać pod uwagę jedynie sytuacji stron i ich dążeń, jakie istnieją w chwili rozwiązywania stosunku pracy, oznaczałoby to bowiem wprowadzenie do stosunku pracy, który je ze sobą łączy, stanu niepewności i nadmiernej relatywizacji ich sytuacji prawnej. Sąd Najwyższy dodał, że z art. 18 k.p. wynika, że postanowienie umowy o pracę jest od samego początku nieważne, gdy jest mniej korzystne dla pracownika, a nie, że może się ono stać nieważne ze zmieniającą się sytuacją stron stosunku pracy czy w następstwie zmiennych oczekiwań, żądań i ocen pracownika w świetle tego, co jest dla niego korzystniejsze, a co nie leży w jego interesie".

Przy takim dodatkowym zapisie warto było zapytać pracodawcę o zapatrywanie na tę kwestię i jeśli obu stronom na rękę jest okres dwutygodniowy- po prostu od razu rozstać się za porozumieniem stron labo obecnie skrócić okres wypowiedzenia do 2 tygodni drogą porozumienia z art.36, par. 6 KP.
Piotr. / 89.174.21.* / 2013-04-03 10:25
dziękuję Ci serdecznie.
wiele mi to wyzjaśniło.

to dopiero druga praca w moim zycie, więc nie do końca wiem na co mam zwracac uwagę, dzięki tej przygodzie czegoś się nauczyłem :)

pozdrawiam!
matti18bc / 89.68.94.* / 2013-02-22 21:29
nie "nie określony" tylko "nieokreślony"
wiwan / 2013-02-22 22:44
W zakresie obecnej polszczyzny - masz rację, ale taka forma funkcjonuje w Kodeksie Pracy. A ten jak wiadomo jest z 1974 r.

Pisownia 'nie' z przymiotnikami i imiesłowami przymiotnikowymi zmieniła się w roku 1998 na skutek uchwały Rady Języka Polskiego.

Żadna z wielu nowelizacji KP nie objęła tej pozamerytorycznej kwestii :-).

Czy zatem współczesny tytuł artykułu będący jednocześnie cytatem z ustawy może mieć taką postać- pytanie zupełnie na inne forum.
gosiamku / 77.253.77.* / 2013-01-21 23:00
Witam

Czy ktoś mi napisze co można zrobić w przypadku gdy odchodząc od firmy X w Której było się zatrudnionym na stałe składa się wypowiedzenie i informuje się swojego szefa o zamiarze otworzenia swojej działalności w tej samej Branży po czym szef daje ci do podpisania umowę o współpracy gdzie jest napisane miedzy innymi iż nie mogę obsługiwać żadnych klientów firm X pod groźbą kary
Minoł już rok odkąd prowadzę działalność i chciała bym się rozwiną i sprzedawać również w miejscowości w której mieszkam ale nie wiem czy mogę ominąć jakoś tą umowę 
szklarek / 2013-01-22 11:05
To już nie kwestia prawa pracy, bo stosunku pracy nie ma, ale bardziej prawa cywilnego.

Najkrócej:

- rozwiązać umowę o współpracy- klauzula zakazu dotyczy przecież okresu współpracy + ewentualnie jakiejś karencji po jej zakończeniu.
Powyższe za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem- zgodnie z zapisami umowy.
- nie dotrzymać zapisów umowy i ponieść karę umowną- może się to biznesowo po prostu kalkuluje
- doprowadzić sądownie do zmian zapisów umowy lub jej rozwiązania wykazując, że zapis o karze (lub jej wysokości) lub zakazie, czy w ogóle sama umowa ma wszelkie znamiona
..nierówności stron
..łamania zasad współżycia społecznego (słuszność kontraktowa)
..naruszania zasad konkurencji

Chodzi o tzw. cywilistyczne klauzule generalne.

Tzw. swoboda zawierania umów ma więc jednak swe granice, zwłaszcza gdy umowna nierówność stron wynika z tego, że w czasie umowy zawierania jedna ze stron jest pod presją, ma dużo niższą wiedzę, doświadczenie.

Ta trzecia opcja wymaga pomocy prawnej- adwokata.
Jest opcja ryzykowna związana z opcją trzecią- zlekceważenie umowy, niezapłacenie kary i dopiero w razie prób sądownego dochodzenia jej zapłaty przez drugą stronę wykazania jej bezpodstawności lub zbytniej wysokości z ww. powodów
marx78 / 212.244.145.* / 2013-01-21 15:11
Jeśli u jednego pracodawcy byłem 2 razy zatrudniony ( pierwszy raz na okres 2,5 roku i drugi raz na okres 2 lat) w między czasie pracowałem w innych firmach, to czy do obliczenia okresu wypowiedzenia uwzględnia się te dwa okresy?
wiwan / 2013-01-21 15:39
Tak. Uwzględnia się. Chodzi o łączny staż zatrudnienia u pracodawcy, u którego dochodzi do wypowiedzenia, bez względu na przerwy w tym zatrudnieniu.

Podobnie zresztą łączy się staż u. pracodawcy przejmowanego ze stażem u przejmującego- w trybie art. 23'1 Kodeksu Pracy.
zawd / 88.199.45.* / 2012-12-07 01:37
Jak wygląda, od strony prawnej sytuacja, jeżeli w trakcie 3-.miesięcznego okresu wypowiedzenia pracownik osiągnie okres ochronny tj. 4-lata do osiągnięcia wieku emerytalnego?.
szklarek / 2012-12-10 10:17
NIE zmienia się. Chodzi o okres w dniu wypowiadania, a nie rozwiązania umowy o pracę. Jest to inna konstrukcja niż związana z ochroną w KP w związku z ciążą.
czysta łza / 2012-12-10 10:20 / Bywalec forum
ale to wszytsko zależy od warunków jakie zawarte są w umowie, mam rację? one są ważniejsze niż reguły spisane w KP?
szklarek / 2012-12-10 11:27
NIE.

Myli Pani dwie kwestie- możliwość zapisania w umowie o pracę i stosowanie okresów wypowiedzenia innych niż kodeksowe oraz kwestię ochrony przedemerytalnej.

Ta druga NIE zależy od okresu wypowiedzenia, bo limit 4 lat dotyczy dnia ZŁOŻENIA wypowiedzenia, następujący po nim okres wypowiedzenia nie ma znaczenia dla tej (art.39 KP ) ochrony.

Ta pierwsza podlega naczelnej zasadzie ( art. 18 KP), że indywidualne warunki umowy i stosunku pracy mogą być korzystniejsze dla pracownika, niż zasady KP.
Tyle, że czasem to sąd musi rozstrzygnąć, czy np. 4 miesięczne wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony bez względu na staż zakładowy jest korzystniejsze czy nie.
ewa137 / 93.154.223.* / 2012-11-12 21:42
jakie są konsekwencje gdy pracownik odejdzie z pracy szybciej niż trwa okrs wypowiedzenia?
szklarek / 2012-11-12 22:19
Takie jak przy przy porzuceniu pracy. Okres wypowiedzenia niczym się pod tym względem nie różni od innego okresu pracy. Innymi słowy można dostać dyscyplinarkę z art. 52 KP po złożeniu wypowiedzenia i taki tryb/podstawa prawna znajdzie się w świadectwie pracy.
alunia09 / 2012-11-13 13:00 / Bywalec forum
a czy czasem nieokreślony nie powinno się pisać razem a nie oddzielnie? tak coś mi się wydaje, że nie z przymiotnikami piszemy razem
szklarek / 2012-11-13 20:41
Powinno się- wg. tzw. nowych zasad (nie + imiesłów).
ALE szereg aktów prawnych, w tym z dziedziny prawa pracy jest dużo starszych, więc pisanych wg. dawniejszych zasad. bieżące nowelizacje dotyczą treści, a nie ortografii- stąd konsekwentnie, nawet tegoroczne stosują jednak stary wariant ortograficzny.
Piotr 886 / 83.23.18.* / 2012-09-19 16:28
Witam
Mam pytanie dotyczące art. 36 § 5 K.p. jeżeli mam taką umowę o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie, a w umowie na czas nieokreślony jest napisane, że długość okresu wypowiedzenia wynosi wg KP, to jeśli pracuje powyżej 6 miesięcy , to należy mi się okres wypowiedzenia 3-miesięczny?
szklarek / 2012-09-19 23:04
Nie. To oznacza stosowanie wypowiedzenia 1-miesięcznego, bo stosowania okresów wydłużonych nie zapisaliście w tej umowie.
Waldemar_1972 / 31.178.125.* / 2012-03-01 10:31
Witam
Jak liczyć okres zatrudnienia, jeśli duża spółka akcyjna wydzieliła jako odrębną spółkę z o.o. dział w którym pracuję?
Okres zatrudnienia liczy się od początku zatrudnienia w spółce akcyjnej, czy od momentu przejścia do spółki z o.o.?
Nadmienię, że przy wydzielaniu spółki otrzymałem wypowiedzenie warunków pracy i płacy.
Dziękuję Waldemar
micomnet / 212.238.62.* / 2011-07-04 17:49
Witam...czy można rozwiązać umowę zawarta na czas nieokreślony w trybie natychmiastowym przez pracownika i na jego żądanie?
szklarek / 2011-07-04 18:54
Rozumiem, że nie chodzi o porozumienie stron na skutek oferty pracownika.

Kodeks pracy przewiduje taką sytuację
1. w art. 55, par. 1-1- tj. w sytuacji ciężkiego i zawinionego naruszenia przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika. Np. nie wypłaca wynagrodzenia, nie udziela należnego urlopu, pozwala lub stosuje mobbing itp. Nie później niż miesiąc od takiej sytuacji.
2. w art. 55, par. 1 -tj. gdy pracodawca zlekceważy orzeczenie lekarskie mówiące o szkodliwym wpływie obecnego stanowiska na zdrowie pracownika i w wyznaczonym terminie nie przeniesie go na stanowisko inne.

Przy czym, jak każde wypowiedzenie- jest to oświadczenie woli, trudno nazwać je żądaniem.
Asbiel / 77.65.34.* / 2011-02-27 20:57
mam pytanie dotyczące okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracownik był najpierw zatrudniony na okres próbny na 3 miesiące, potem na 12 miesiacy a nastepnie na czasniokreslony to do okresu wypowiedzenia licza sie wszytskei umowy i cały stażpracy czy tylko ostatnia umowa? w tym wypadku umowa na czas nieokreslony.?
szklarek / 2011-03-01 11:10
ŁĄCZNY staż pracy u pracodawcy, z którym się rozstajemy drogą wypowiedzenia - art. 36 par. 1 KP, nawet jeśli pomiędzy kolejnymi umowami nie było ciągłości.

Kodeks:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy