Forum Forum emerytalneOFE

opłata za zarządzanie

opłata za zarządzanie

skomentuj
iryd / 89.77.128.* / 2008-01-04 13:05
przypominam wzór:
do 8 mld zł - 0,045%
od 8 do 20 mld - 3,6 mln zł + 0,04% nadwyżki ponad 8 mld zł
od 20 do 35 mld - 8,4 mln zł + 0,032% nadwyżki ponad 20 mld zł
od 35 do 65 mld - 13,2 mln zł + 0,023% nadwyżki ponad 35 mld zł
ponad 65 mld - 20,1 mln zł + 0,015% nadwyżki ponad 65 mld zł

ale co to oznacza dla indywidualnego klienta - jak obliczyć, ile konkretnie ja płacę?

inne ujęcie: czy ta opłata jest uwzględniana w publikowanych w money.pl stopach zwrotu -tzn. czy stopa jest liczona po odjęciu tej opłaty czy nie?

dla mnie to jest najbardziej zagmatwany wskaźnik - niby to jest logiczne, że większy pobiera mniej - ale konkretnie o ile mniej? Chciałbym, żeby był taki kalkulator, w którym wpisuję sumę, którą mam w ofe oraz okres - a w wyniku bym uzyskiwał przypadającą na mnie oplate za zarządzanie w poszczególnych funduszach w danym okresie?
Wyświetlaj:
RyB / 2008-01-04 21:54
Nie da się tego policzyc ile płaci poszczególny klient. Opłata za zarządzanie jest wliczona w wartośc jednostki, a właściwie ja pomniejsza.
W rzeczywistości opłata za zarządzanie nie ma żadnego znaczenia dla klienta.
Znaczenie ma jedynie dla agentów, którzy z braku innych sensownych argumentów podpierają sie właśnie opłatą za zarządzanie.
Nieświadomy klient często sie na to łapie.
eme / 83.22.23.* / 2008-01-05 17:49
RyB nigdzie nie potrafie znależć zapisu w jaki sposób sa potracane koszty za zarzadzanie.Jedyne zapisy to takie ze sa potracane bezpośrednio z funduszu.??? Jeżeli posiadasz jakiegos linka podaj go. Przy teoretycznych założeniach przy zerowym wzroscie wartosci jednostki ( bez zysku) to wedlug tego co piszesz to jednostki powinny co miesiac tracic na wartości.????
RyB / 2008-01-05 21:00
Proszę bardzo: :)
Art. 136 ust. 2 ustawy o OFE mówi m.in.:
"Kwota ta (czyli opłata za zarządzanie) jest obliczana na każdy dzień ustalania wartości aktywów netto funduszu i płatna w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca."
Znaczy to mniej więcej, że przy każdej wycenie wartości aktywów czyli wartości jednostek jest wyliczana wartość opłaty za zarządzanie. A wypłacana na koniec miesiąca.
eme / 83.22.23.* / 2008-01-05 22:33
Dzieki. A wiec reasumujac jednak ma znaczenie wysokość oplat, mimo że sa one niewidoczne.Czym wiekszy zebrany na rachunku kapitał tym wieksza pobierana prowizja, mimo ze % jest okreslony jako wartość stała.Przy duzym kapitale moze dojsc do tego ze, mimo slabszego inwestowania duzy fundusz to nadrabia nizsza prowizją za zarzadzanie, i odwrotnie mimo ze maly fundusz lepiej inwestuje to wiecej potraca. Czy przypadkiem przy bardzo duzej wartosci rachunku prowizja nie bedzie czasem wieksza od skladki ktora wpływa??
RyB / 2008-01-06 16:27
Tylko, że te wysokości opłat za zarządzanie określone w ustawie to wysokości maksymalne, więc towarzystwa mogą pobierać je niższe. Wysokość opłaty pobierana przez towarzystwo jest określona w jego statucie.
Niedawno NN chciał podwyższenia ww. opłat. Widać marketing ich za drogo kosztuje.
eme / 83.22.65.* / 2008-01-07 07:33
No widzisz, jednak ma znaczenie tym wieksze im wiekszy kapital na koncie czlonka funduszu a niższa cena jednostki.Wiec wszystko sklania sie ku temu zeby wybierac stabilny fundusz powyzej sredniej z niskim kosztem zarzadzania.I dalej sie obawiam czy przy duzym zebranym kapitale koszty za zarzadzanie przewyższą wpływającą składke.Może sie okazac że zysk wypracowany przez OFE zostanie w lwiej części stracony wlasnie przez te koszty
RyB / 2008-01-07 20:07
Możesz jasniej, bo chyba się zgubiłem z tym twoim tokiem myślenia.
Wyliczenie opłaty, w przybliżeniu, za zarządzenie wygląda tak:
Wylicza się wielkość aktywów, potem od tej wielkości wylicza się procentowo opłatę za zarządzanie, a potem aktywa przelicza sie na jednostki.
I w jaki sposób koszt zarządzanie miały by przewyższyć składkę jak na koszty zarządzania pracuje cały kapitał.
eme / 83.22.17.* / 2008-01-07 21:22
A jednak jak widzisz ma wplyw wysokosc prowizji za zarzadzanie , mimo ze jest ona jakby ukryta. Ma wielki wpływ na ogólna wartosc rachunku.Przy malej kwocie np. 10000 zl koszt wyniesie w I grupie ( o,o45%) 4,5 zeta miesiecznie ale juz przy kapitale 50000 wyniesie 22,5 zeta (rosnaco) miesiecznie
RyB / 2008-01-08 16:22
Nie rozumiemy się.
Jednostki kupujesz po takiej cenie, która już uwzględnia wartość opłaty za zarządzanie!
eme / 83.22.19.* / 2008-01-08 20:20
Tak wiem i rozumiem.:) ale chyba nie chcesz przyznac (tak mi sie wydaje) ze koszty zarzadzania maja duzy wplyw na wartosc jednostki a zarazem zebrany kapitał.Nie powiedziales tego.
Ryb duzo sie przy tobie nauczyłem i milo mi sie z toba gada
skomentuj

Najnowsze wpisy