Forum Forum inwestycyjneFundusze

Opłaty w funduszach inwestycyjnych - czy mają praktyczne znaczenie?

Opłaty w funduszach inwestycyjnych - czy mają praktyczne znaczenie?

skomentuj
opiekuninwestora_pl / 2010-06-09 13:53
Pojawiło się ostatnio wiele dyskusji na temat opłat w funduszach inwestycyjnych

Powielają kilka mitów

1. Fundusz o wyższych opłatach zarabia mniej

W rzeczywistości nie ma żadnej reguły. A często jest całkiem odwrotnie

2. Prowizja od zakupu funduszu wpływa na wybór funduszu - w artykule zapomniano dodać, że prawie 300 funduszy można zakupić bez żadnych opłat i prowizji na internetowych platformach.

Pełną polemikę dotyczącą tego jednego z artykułów umieściłem na moim blogu. Zachęcam do zapoznania się i podzielenia uwagami.

http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/jak-oplaty-wplywaja-na-wyniki-funduszy-nie-wplywaja/

Akurat te opłaty, poruszane w tekście nie mają żadnego praktycznego wpływu na ocenę jakości funduszy.

W rzeczywistości liczą się prawdziwe wyniki funduszy - czyli to co wpływa do naszej kieszeni. Czy wybierając np. samochód głównym kryterium jest to ile zarabia na tym salon samochodowy? Czy kupując piwo porównujemy zyski firm je produkujących?

Szkoda, że artykuł takie nie informują, że fundusze można kupować bez żadnych prowizji.

W rzeczywistości jedynie nieświadomy inwestor dokona zakupu funduszu w placówce bankowej i zapłaci tę opłatę 5%. Wielu po prostu skorzysta z takich miejsc, gdzie dokładnie te same fundusze zakupi bez prowizji i zysk wyniesie dokładnie 57,9%.

Niestety - tego typu raporty nie pokazują takich możliwości, przez co wielu inwestorów po prostu nieświadomie płaci tego typu opłaty!
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy