Forum Forum podatkoweInne

Opodatkowanie dodatkowych zarobków w $

Opodatkowanie dodatkowych zarobków w $

HM / 77.254.74.* / 2010-12-21 20:17
Witam!

Podjąłem się wykonania projektu informatycznego dla firmy ze Stanów Zjednoczonych.
Nie mam założonej działalności gospodarczej; zasadniczo jestem zatrudniony na umowę o pracę w polskiej firmie. Jest to dla mnie pierwsze takie zlecenie, dodatkowo decyzję musiałem podjąć praktycznie z dnia na dzień, także nie miałem czasu aby zorientować się w kwestii prawa/podatków.

Płatności są nieregularne, tj. umawiamy się na konkretną kwotę za daną cześć projektu, po czym gdy zostanie ona wykonana, to firma przelewa transzę na moje konto walutowe w Polsce. W ciągu trzech miesięcy było to ok. 7.000$, współpraca ma być kontynuowana w 2011 r. z mniejszą lub większą intensywnością.

Pytanie do forumowiczów: jak powinienem rozliczyć ten przychód? Myślałem aby wpisać go w rubrykę gdzie rozlicza się umowy zlecenia/o dzieło. Mam kilka wątpliwości, a chciałbym żeby wszystko było lege artis.

Pozdrawiam
wiwan / 2010-12-22 20:54
Rozliczyć w rocznym ( tj. do 30 kwietnia )PIT 36 wraz z dochodami polskimi ( PIT37 już się wtedy nie wypełnia) oraz wykazując go w PIT ZG. Obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia/ zaliczenia-zastosowanie tej metody oznacza, że dochód osiągnięty za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód osiągnięty za granicą.

Dodatkowo przysługuje ulga abolicyjna- PIT O-.
Jest problem jeszcze taki, że jeśli zleceniodawca nie odprowadza zaliczek ( 18%) do polskiego US, sam Powinien Pan to robić do 20 dnia miesiąca następnego po otrzymaniu zapłaty.

Dla przeliczenia waluty należy stosować kurs swojego banku dla kupna dolara z dnia wpływu na konto.

Więcej tu ( zwłaszcza dyskusja na forum pod artykułem ):

http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/podwojne;opodatkowanie;czyli;praca;za;granica;a;fiskus,201,-1,134345.html

Najnowsze wpisy