Forum Forum podatkoweInne

opodatkowanie najmu mieszkania

opodatkowanie najmu mieszkania

dedusia / 2009-05-18 01:50
Witam, wynajmuję mieszkanie, które zakupiłam przed ślubem. Czy teraz muszę rozliczać się z dochodu razem z mężem, czy też sama? Nie bardzo wiem, czy w takiej sytuacji dochód "automatycznie" jest zaliczany do majątku wspólnego, czyt tez tylko do mojego, skoro mieszkanie jest tylko moje. Od dwóch tygodni próbuję uzyskać informacje ze źródła czyli US ale bezskutecznie - telefony to sprzęt, którego się tam nie używa (mimo podania oficjalnych numerów)
belladonna / 2009-05-18 17:57 / Tysiącznik profesjonalny
Rozliczasz się wspólnie z mężem jeśli masz na to ochotę (oczywiście spełniając pewne warunki), więc nikt Cię nie zmusi do wspólnego rozliczania, to po pierwsze.
Co do najmu, to jako oddzielne źródło przychodu (nie w ramach działalności) możesz to mieć na ryczałcie lub zasadach ogólnych. Ale ryczałt trzeba zgłosić odpowiednio wcześnie i jak ktoś ma najem na ryczałcie to składa PIT-28, który jest tylko i wyłącznie dla 1 osoby. Mając najem na ryczałcie nie wyklucza to składania wspólnego PIT z mężem z dochodów opodatkowanych wg skali (PIT-37 lub PIT-36, dalej podkreślam spełniając pewne warunki). Mając najem na zasadach ogólnych musisz składać PIT-36, który możesz składać wspólnie z mężem (ale nie musisz). A kiedy można się rozliczać wspólnie w PIT-37 lub PIT-36? Jeśli cały rok podatkowy było małżeństwo, cały rok podatkowy była wspólność majątkowa oraz żaden z małżonków nie prowadzi działalności opodatkowanej podatkiem liniowym, ryczałtem lub kartą podatkową. A wynajmować mieszkanie na ryczałcie można tylko jako oddzielne źródło przychodu, bo w ramach działalności to pozostaje podatek liniowy lub skala.

Dochody czy to w PIT wspólnym, czy w osobnym są zawsze oddzielne, jedynie podatek staje się wspólny we wspólnym zeznaniu. A to mieszkanie jest Twoim majątkiem odrębnym i kiedy go sprzedasz, to mąż nie ma nic do tego, jak i do środków uzyskanych z tej sprzedaży :-))

Najnowsze wpisy