Forum Polityka, aktualnościKraj

Opolskie: Zakazana mączka mięsno-kostna na fermach drobiu

Opolskie: Zakazana mączka mięsno-kostna na fermach drobiu

skomentuj
Sepulveda / 83.11.7.* / 2012-07-08 13:34
Opolskie: Zakazana mączka mięsno-kostna na fermach drobiu
W sześciu fermach drobiu na Opolszczyźnie kontrola weterynaryjna wykryła zakazaną w Unii Europejskiej mączkę kostną - poinformował w sobotę PAP wojewódzki lekarz weterynarii, Wacław Bortnik. W dwóch z nich znaleziono prawie 100 ton mączki w workach, w czterech - mączkę wykryto w gotowej karmie.

Inspekcja skontrolowała jednocześnie fermy brojlerów w powiatach kędzierzyńskim, opolskim i prudnickim. Wszędzie pobrano próbki paszy. W 22 przypadkach w karmie wykryto mączkę mięsno-kostną. "Wszystkie fermy, w których wykryto podejrzaną paszę objęto zakazem sprzedaży drobiu" - podkreślił Bortnik.

Mączką mięsno-kostną nie można karmić zwierząt w krajach Unii Europejskiej. Powodem jest ryzyko przenoszenia choroby Creutzfelda- Jakoba.

Bortnik jest zdania, że ujawnione fakty, to tylko część istniejących nieprawidłowości i zapowiada dalsze kontrole. "Szczególnie w firmach, które oprócz hodowli mają własne mieszalnie. O duże zakłady jestem spokojny - tam badania robione na bieżąco" - zaznaczył wojewódzki lekarz weterynarii.

Oprócz mączki mięsno-kostnej w zakładach drobiarskich wykryto niedozwolone środki farmakologiczne - antybiotyki stymulujące wzrost kurczaków.
Bortnik zwrócił także uwagę na niespójności polskiego prawa. "Nie wolno karmić kurczaków mączką, a nie ma przepisu zakazującego sprzedaży, czy też nakazującego utylizację drobiu karmionego zakazaną paszą. To powinno ulec zmianie" - uważa wojewódzki lekarz weterynarii w Opolu. (PAP)
skomentuj

Najnowsze wpisy