Forum Forum finansoweKredyty

Oprocentowanie zmienne czy stałe

Oprocentowanie zmienne czy stałe

DrHannibal / 2007-10-28 17:03
Jestem laikiem i proszę o pomoc. Zdecydowałem się na kredyt hipoteczny w CHF (za
namową znajomego). On od trzech lat taki kredyt spłaca i jest zadowolony, bo raty w PLN są stałe? Umowę podpisał na zmienne oprocentowanie rat (tak doradzono mu w banku), wtedy wynosiło ono 4,23%. Rosło ono stale, obecnie wynosi 6,23% (dlaczego więc mój znajomy jest zadowolony0. Nie widzę więc aby takie kredyty z taniały, chociaż tyle się o tym mówi i pisze. Moim zdaniem (mogę się mylić) taki kredyt byłby z taniał ale z oprocentowaniem stałym (z taniejącym CHF).
Wyświetlaj:
Iza Konsultant Money.pl / 2007-10-29 11:05 / Specjalista Money.pl
Witam

jeśli Pan znajomy wybrał kredyt w CHF i sposób spłaty ratami równymi (anniutetowymi) oznacza to, że wyznaczona rata w CHF jest taka sama w całym harmonogramie spłaty. Oczywiście, jeśli oprocentowanie się zmienia, raty przeliczane są ponownie i także ulegają zmianie. Ponieważ kredyt najczęściej spłaca się po kursie sprzedaży waluty, rata kredytu w ostatnich miesiącach, mimo rosnącego oprocentowania nie ulega dużym zmianom. Wynika to ze zmiany kursu CHF.
Jeśli Pana znajomy wybrałby oprocentowanie stałe, w związku z tym, że w przeciągu ostatnich 3 lat LIBOR wzrósł a kurs CHF malał, kredyt byłby jeszcze korzystniejszy.
Jednak większość banków oferuje wyłącznie oprocentowanie zmienne.

Pozdrawiam
DrHannibal / 2007-10-30 12:24
Dziękuję za wyjaśnienia. Czeka mnie więc kredyt z oprocentowaniem zmiennym i to, że bank który wybiorę będzie się kierował (podczas podnoszenia oprocentowania) przyzwoitością
i nie złupi swojego klienta.

Najnowsze wpisy

Kredyty samochodowe - najlepsza oferta: