Forum Forum emerytalneZUS

Optymalizacja składek ZUS

Optymalizacja składek ZUS

Roby12 / 2012-09-11 13:08
Chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej a propos optymalizacji ZUS. Gdzie najlepiej założyć swoją firmę po za granicami naszego kraju? Czy da się to zrobić samemu , czy też lepiej zatrudnić kogoś , kto zajmie się naszymi formalnościami?
Wyświetlaj:
TommyPolley / 79.187.52.* / 2018-01-30 12:09
To nie taka prosta i oczywista sprawa. Doradzałbym Ci kontakt ze sprawdzonym biurem rachunkowym. Jeśli nie masz żadnego to polecam moje:

M&M Księgi Rachunkowe
http://www.ksiegi-rachunkowe.com

Mi pomogli zoptymalizować koszty firmowe, podpowiedzieli parę dobrych rozwiązań z ZUSem, ogólnie pomogli w temacie bardziej niż podejrzewałem. Usługi księgowe mają wysokiej jakości, ceny niewygórowane więc polecam. Lepiej takie tematy zostawić fachowcom.

Pozdr.
wojtikss / 94.254.145.* / 2018-01-02 14:28
Zaczęliśmy w tym roku korzystać z pomocy prawników z Lexa w temacie zmian w systemie zatrudnienia i jest okej. Udało się ograniczyć wydatki zwłaszcza te uciekające na ZUS, co już w skali roku pozwoliło nam zaoszczędzić niespełna sto tysięcy złotych.
szosagdansk / 2014-09-22 01:20
A ja zacząłem korzystać z takich rozwiązań już rok temu, trafiłem na dobrą firmę która tak wszystko załatwiła że pomimo dwóch kontroli z zus niczego się nie dopatrzyli. Wbrew pozorom nie trzeba wcale przenosić działalności za granicę tylko przekształcić się w sp zoo
wiwan / 2014-10-11 08:15
Dla jakiej liczby zwykłych przedsiębiorców jest to rozwiązanie ? Aby uwolnić się od ZUS, musi to być spółka niejednoosobowa, bo w jednoosobowej wspólnik w rozumieniu Ustawy o systemie ub. społecznych JEST prowadzącym DG.
Do wieloosobowej należy znaleźć wspólnika, a więc go również utrzymać w sensie poprawnej współpracy. Spółka z. o o dodatkowo podlega 'podwójnemu' opodatkowaniu- CIT z dochodów spółki + PIT wspólników od dywidend...
ee / 92.16.202.* / 2016-01-27 21:49
bredzisz chłopaku spółka może być nawet bez osobowa taką spółkę mogą założyc 2 inne spółki
wiwan / 2016-01-28 09:21
Popracuj nad manierami.
Do rzeczy- jakie ma to znaczenie dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność i chcącego uwolnić się od ZUS. Owszem nie będzie wspólnikiem w spółce bezosobowej, ale będzie nim w jednej ze spółek z o.o. tworzących spółkę bezosobową.
ACURAT / 91.189.59.* / 2014-08-14 17:06
Temat optymalizacji ZUS jest już chyba wszystkim dobrze znany, w świetle prawa podatkowego nie ma czegoś takiego jak praca zdalna. Praca zawsze jest wykonywana w danym miejscu i z racji jej położenia podlega opodatkowaniu w tym kraju.
Nawet kiedy wykonujemy stałe zlecenia na rzecz podmiotów lub tez firm w UK, będąc jednocześnie w Polsce to i tak wykonujemy działalność opodatkowaną w Polsce. Można śmiało powiedzieć że firmy które oferują legalne przeniesienie działalności do UK albo nie mają pojęcia jakie są przepisy albo są zwykłymi oszustami.
Jedynym wyjątkiem może być stałe zatrudnienie przez pracodawce w UK a każdy inny wariant jest oszustwem podatkowym
emka484 / 176.118.137.* / 2014-07-15 19:43
Rzeczywiście firmy optymalizujące koszty zatrudniają Cię "legalnie" w fikcyjnych firmach. Osobiście w przeciągu 2 tygodni spotkałam się z 3 sprawami w których HM wykrył, że zatrudnienie jest fikcyjne i pracownik jeśli prowadzil działalnośc zarejestrowaną w Polsce powinien płacic składki zgodnie z prawem polskim. A ZUS zamierza ściągać te składki za lata wstecz i ma do tego prawo. Nie wiem jak sytuacja się ma przy zatrudnieniu na Słowacji ale w Wlk. Brytanii tak to wygląda.
jarzol / 2013-09-03 11:53
Nie dajcie siebie okradać firmom, którym zależy tylko na szybkim zysku, firmy optymalizujące najczęściej zakładają firmy w EU, np na Słowacji następnie zamykają jedne w których może dojść do kontroli (lub upadające), a otwierają nowe. W większości przypadków to zwykła grabież i nie ma co liczyć na jakąś emeryturę z tych niby składek.

Brak wynagrodzenia i fikcyjne zatrudnienie, to bardzo prosta sprawa do wykrycia, wystarczy przeanalizować konto bankowe.

A wtedy oprócz składek dla "optymalizatorów" dojdą zaległe opłaty dla ZUS. To kwestia czasu, żeby namierzyć taką fikcję "optymalizatora".

Sam mam teraz problemy z jedną z firm o "partner coś tam", nie podpisałem umowy z fikcyjnym pracodawcą ze Słowacji (umowa jest sformułowana, żeby jak najbardziej namieszać ), a teraz wymagają opłat za usługi konsultingowe, bo w regulaminie oszukują i piszą o usługach doradczych, rzekomo świadczonych, wpisują 3 m-ce wypowiedzenia, pomimo wypowiedzenia nadal przesyłają faktury. Wyszła taka oszczędność, że lepiej nie mówić i chyba będę musiał jeszcze zatrudnić prawnika, żeby to wszystko odkręcił.

Jak zakładać to samemu i jeśli rzeczywiście będzie się prowadzić DG, a nie fikcję zatrudnienia.
czar14 / 77.253.18.* / 2013-08-06 14:01
czy ktoś może mi polecić firmę która jest rzetelna i pomoże mi przenieść zus do niemiec?
ee / 92.16.202.* / 2016-01-27 21:50
wątpie czy Niemcy wpuszczą zus do siebie. po co im ten smród?
Marek76734 / 46.204.75.* / 2013-01-20 10:51
Witam! W związku z faktem,iż w naszym kraju jest wiele firm oferujących tego typu "usługi" postanowiłem się wypowiedzieć na ten temat. Otóż przez 6 miesięcy byłem zatrudniony na SK na umowę o pracę i faktycznie pracowałem ale oszczędności są raczej marne.Przez pół roku musiałem jechać 2x do pracy na 3 dni co kosztuje (wyszło ok.1300PLN),do tego czas na otrzymanie dokumentów ubezpieczenia zdrowotnego jest spory i się nie doczekałem:).Tak więc przez 6 miesięcy opieka zdrowotna tylko prywatna!Firma zapewnia opiekę prawną ale listy za potwierdzeniem odbioru trzeba wysyłać (naliczyłem jakieś 100PLN kosztów).Na koniec pozostaje do zapłaty wyższy podatek dochodowy bo nie odliczamy składek ZUS (ok.1200PLN).Reasumując poniesione koszty to ok.2700PLN.Abonament 6 mies.2100PLN+2700=4800PLN;ZUS ok.5700PLN Sami sobie odpowiedzcie czy warto.Pozdrawiam.
tomek111 / 176.101.135.* / 2013-03-19 19:41
hmm... Marek musiałeś źle trafić bo ja również korzystam z takich usług od jakiegoś czasu i żadnych wyjazdów nie miałem, koszty też minimalne i u mnie kwota zaoszczedzona jest wieksza, też jestem zatrudniony na slowacji, znajomy mi polecił strone zajmującą się tym, wpisz w google zus na slowacji . com (bez spacji)
pawelek74 / 87.206.125.* / 2013-06-26 15:20
Prosze uważajcie na ksiegowyuk.co.uk nie wywiązuje sie z umowy
wiwan / 2012-09-11 20:40
Zdecydowana większość takich ofert przemilcza fakt, że samo zarejestrowanie DG za granicą, bez przeniesienia również jej wykonywania i innych okoliczności NIE zwalania z polskiego ZUS.

Na stronie WWW Zakładu obszerne opracowanie "Ubezpieczenia społeczne osób przemieszczających się (migrujących) w Unii Europejskiej"

I często dużo więcej uzyska się na optymalizacji "krajowe" tj. np na uzyskaniu innego niż DG tytułu do ubezpieczeń.
czyli np.:

http://www.money.pl/forum/jak-nie-placic-zus-t3330006.html
Ppodatek / 91.189.59.* / 2014-03-19 16:11
Aby prowadzić DG należy być rezydentem(pobyt min 183) oczywiście możesz pracować 183 w UK a resztę w Polsce, nie płacąc ZUS i jest to całkowicie legalne, może pojawić się problem z drukiem A1 jednak przy odpowiednik wytłumaczeniu okoliczności jest to do uzyskania.Przy tego typu działaniach należy pamiętać o zbieraniu jak największej dokumentacji faktycznego pobytu w UK z uwagi na pojawiające się kontrole rezydentury. Sprawa fikcyjnych rezydentur w UK jest już powszechnie znana Brytyjskim urzędom. Polacy nie dajcie się nabić w butelkę pseudo księgowym w UK.
prawnik 2014 / 2014-03-20 15:55
Dokładnie tak, ja też przestrzegam przed zakładaniem firm ltd w uk, bo może okazać się, że oprócz zaległych składek Zus zapłacimy też podatek w Polsce, bo istnieje problem tzw. podwójnej rezydencji podatkowej i polski urząd skarbowy wygrywa sprawy w sądzie i nalicza polski podatek tzw. dyrektorom w ltd. Co do A1(jedynego dokumentu zwalniającego z polskiego Zusu) - to koszty jego uzyskania tj. koszt wynajmu mieszkania, opłaty za media, council tax jest na poziomie około 100 funtów msc i dochodzi obsługa ltd w uk około 90 funtów to sumarycznie jest 970 złotych msc.Ponadto taka spółka ltd musi faktycznie prowadzić działalność gospodarczą,a nie tylko generować koszty. Odradzam zakładanie takich spółek, bo już są kontrole us i zusu, a sądy orzekają na korzyść us i zus.
molinek / 91.189.59.* / 2014-03-19 15:48
DG może być prowadzone tylko w kraju rezydentury (jest to 183 dni) Osoba fizyczna odpowiada całym swoim majątkiem, natomiast spółka swoim stąd te przepisy. Dyrektor spółki może pracować w spółce jako nie rezydent ale nie powinien płacić składek na NINO. Co do zasady podatek jest tak gdzie generujemy dochód a składki tam gdzie ośrodek życia.
Są obejścia płatności składek w kraju w którym czasowo mieszkamy ale tylko wtedy gdy jesteśmy od delegowani np do Polski przez Zagranicznego pracodawce, w takim przypadku staramy się o druk A1 który wystawiany jest na okres 12 miesięcy. Sam osobiście starałem się o takie druki i sporo z nich zostało odrzucone. Ludzie nie dajcie się nabrać na żadne legalne przeniesienie ZUS w zagranice, nie ma żadnego przepisu który na to pozwala, jedyna możliwa opcja jest na zasadzie działań jako fikcyjny rezydent, taki proceder jest już sprawdzamy a HM&Revenue robi coraz częściej tzw resinancy check (brane są pod uwagę wyciągi z banku rachunki za media itd) nie ma opcji aby udowodnić rezydenturę poprzez lewe payslipy i adres wirtualny. Pośrednicy którzy zajmują się przeniesieniem ZUS w zagranie zwyczajnie nabijają sobie kieszenie a ja śmiało mogę nazwać ich zwykłymi oszustami !!
prawnik 2014 / 2014-03-20 16:01
Popieram całkowicie tezy poprzednika - są już orzeczenia sądów w tych sprawach i coraz więcej klientów "przejechało się " już na tzw oszczędności na składkach zus i podatkach i płaci zaległe składki już w ratach. LUDZIE -litości nie dajcie się nabrać, bo zapłacicie wszystko z odsetkami i karami, a w pl tez są mechanizmy na zmniejszenie płacenia zus.
edyskap / 2012-09-20 13:05
I tu musze sprostowac wypowiedz wiwana :)
Tak sie sklada ze posiadam kilka spolek w anglii a mieszkam w polsce. I to nie prawda ze sie nie zwalnia z zusu. Jezeli prowadzisz dzialalnosc gospodarcza to nie placisz zusu bo splacasz tam podatki i ewentualne skladki ubezpieczeniowe, tu placisz tylko ewentualne podatek dochodowy. jezeli prowadzisz spolke tym bardziej, chyba ze otwierasz tu oddzial w polsce , co tez jest fajne bo faktury odliczasz w koszty firmy jezeli dzialasz na terenie naszego kraju .I w tej sytuacji musisz zarejestrowac oddzial w polsce i odprowadzasz na koniec roku podatek dochodowy tutaj. Fajne jest to ze sam nie musisz tego robic bo pomaga Ci firma zakladajaca spolki w anglii, ja np przeszlam teraz na kgtax i jestem zadfowolona bo nawet mam obsluge prawna...
franekz / 188.29.165.* / 2014-11-14 21:57
edyskap - ty po prostu sie reklamujesz a klamiesz. Zapraszam wszystkich trafionych do kontaktu - odzyskujemy opłaty księgowe za usługę firm optymalizacyjnych. W przypadkach dobrze udokumentowanych no win no fee.
dastbotd@gmail.com
franekz / 178.42.95.* / 2014-10-19 23:46
HMRC nie wyda A1. Ja mieszkam w Anglii og 9 lat. Musialem wyslac tyle dokumentow zeby go dostac - a chcialem go zeby zalozyc dg do prostej produkcji w Polsce. Nie ma szans dostania jezeli sie nie zyje w uk.
prawnik 2014 / 2014-03-20 15:57
Przestrzegam przed zakładaniem firm ltd w uk, bo może okazać się, że oprócz zaległych składek Zus zapłacimy też podatek w Polsce, bo istnieje problem tzw. podwójnej rezydencji podatkowej i polski urząd skarbowy wygrywa sprawy w sądzie i nalicza polski podatek tzw. dyrektorom w ltd. Co do A1(jedynego dokumentu zwalniającego z polskiego Zusu) - to koszty jego uzyskania tj. koszt wynajmu mieszkania, opłaty za media, council tax jest na poziomie około 100 funtów msc i dochodzi obsługa ltd w uk około 90 funtów to sumarycznie jest 970 złotych msc.Ponadto taka spółka ltd musi faktycznie prowadzić działalność gospodarczą,a nie tylko generować koszty, a oddział w pl może generować przychody w wysokości 40 % spółki. Odradzam zakładanie takich spółek, bo już są kontrole us i zusu, a sądy orzekają na korzyść us i zus.
Ppodatek / 91.189.59.* / 2014-03-19 15:58
nie ma znaczenia nawet jeśli spółka matka faktycznie generuje zysk w UK i otworzymy jej oddział w Polsce (biorąc pod uwagę naszą rezydenturę w PL) I tak opłacamy ZUS tam gdzie kraj naszej rezydentury. W rozliczeniu payroll jest mamy pytanie czy dyrektor jest rezydentem w UK, zaznaczając nie składki wychodzą na 0.00.
Przepis który na to pozwala nie istnieje. Zachęcam do lektury ze strony HMRC Polskie biura księgowe w UK są nie wiarygodne i interpretują przepisy po swojemu wklejam post z HMRC gdzie jest wyrażnie napisane że składki płaci się tam gdzie rezydentura


http://www.hmrc.gov.uk/nic/work/ee-area.htm
prawnik 2014 / 2014-03-25 16:35
Dokładnie tak, gdyby było inaczej, to takie giganty jak IBM i Google (które mają macierzystą siedzibę w krajach, w którym obowiązuje prawo anglosaskie)nie zakładałyby spółek z o.o prawa polskiego w Polsce, tylko korzystałyby z dobrodziejstwa zwolnienia z podatków i zusu oraz działałyby na terenie PL w formie oddziału ltd. Nie ulega wątpliwość,że obsługują je najlepsi prawnicy i księgowi i raczej takiej "optymalizacji" nie doradzili.
ee / 92.16.202.* / 2016-01-27 22:03
ręce opadają od tych mundrych głów. bo tacy giganci wtedy nie mogliby zatrudniać pracowników na umowę o pracę tj. polaków w polsce, musieliby kazdorazowo, każdy z zatrudnionych tworzyć jakąkolwiek firmę trudne do zrozumienia????
wiwan / 2012-09-20 13:20
Miałem na myśli liczne oferty optymalizacyjne polegające na rejestracji DG w innym kraju, ale wykonywanie jej nadal w kraju. Zresztą wynika to już z pierwszego zdania mojego wpisu oraz ze wzmiankowanego opracowania na stronie ZUS.

Najnowsze wpisy