Forum Forum emerytalneOFE

OPZZ chce pozwolić Polakom rezygnować z OFE

OPZZ chce pozwolić Polakom rezygnować z OFE

Money.pl / 2010-05-26 07:04
Komentarze do wiadomości: OPZZ chce pozwolić Polakom rezygnować z OFE.
Wyświetlaj:
Bartek1717 / 79.185.135.* / 2011-01-16 15:09
Kur... na zachodzie już są takie projekty że człowiek może decydować o swojej emeryturze. Dotyczy to inwestowania w sztabki złota. A u nas jakiś dupek zaczął myśleć i za 10 20 lat może coś się zrobi. (jak zwykle)Pozostaje tylko spiepszać z tego kraju.
rysiul20 / 213.238.72.* / 2010-05-27 17:01
OFE -idealny system do wyprowadzania publicznej kasy do prywatnych kieszeni . Zarabiają na nich wszyscy tylko klienci ciągle tracą i niech zapomną o emeryturze z OFE.
amso / 2010-05-27 10:27 / "Małomówny"
"Czy ZUS gdzieś inwestuję pieniądze? Czy te składki przekładają się na jakikolwiek wzrost gospodarczy i rozwój przedsiębiorstw?"
"póki co to przeciętny Kowalski przez 40 lat odkłada po 1500 zł miesięcznie na ZUS, by przez dziesięć pobierać 1000 zł emerytury"
to tylko 2 przykłady totalnego niezrozumienia aktualnego systemu emerytalnego.W ZUS nikt nic nie odkłada-pieniądze ściągane w postaci tzw. składek są natychmiast wypłacane aktualnym emerytom.Nawiasem mówiąc tych pieniędzy brakuje i trzeba dokładać z innych podatków. System ten jest oparty na zasadzie:pracujący przez całe swoje życie zawodowe utrzymują aktualnych emerytów w zamian dostają obietnicę od rządzących że jak oni przejdą na emeryturę,aktualnie pracujący będą tak opodatkowani aby wypłacać im emeryturę.Wysokość tej przyszłej emerytury jest bardziej funkcją stosunków demograficznych: długości życia,stosunku ludzi pracujących do emerytów niż ilości odprowadzonych składek.Rozważanie ile bym odłożył gdybym nie odprowadzał składek na ZUS, tylko na własne konto, jest zupełnie bez sensu bo ten system nigdy tak nie działał.Pewną namiastką takiego odkładania są właśnie OFE.Pomysły że może by od teraz każdy odkładał na swoją emeryturę są o tyle nierealne, że nie ma z czego zapłacić tym którym obiecano emerytury z podatków aktualnie pracujących.Trzeba by sprzedawać co miesiąc firmę wielkości PZU przez co najmniej kilkanaście lat.Nie ma już takiego majątku-70% zostało rozdane,sprzedane,ukradzione/niepotrzebne skreślić/.Nawiasem mówiąc w 1989r. była taka okazja-jedna z partii-UPR- miała to w programie-społeczeństwo jednak wybrało wariant "socjalistyczny" a teraz to już jest "pozamiatane".Ponieważ system się totalnie nie domyka stąd "pomysły" polityków aby część realnych pieniędzy z OFE teraz skonsumować a ludziom obiecać że ktoś, kiedyś, kogoś, tam odpowiednio opodatkuje.Chciałbym jednak przestrzec tych którzy by chcieli zamienić te, może niewielkie ale realne pieniądze, na te obietnice.W przyszłości może to nie być tak różowo.Młodzi mają teraz znacznie szersze możliwości zaprotestowania przeciwko zbyt dużemu opodatkowaniu niż pokolenie pracujące w latach 70tych i 80tych.Granice są otwarte, oni znają języki więc mogą się przeprowadzić do Irlandii, Niemiec itd.Zresztą dzieje się to już teraz-blisko 2mln ludzi pracuje za granicą nie płacąc tutaj żadnych składek.
jq / 199.67.203.* / 2010-05-26 13:01
Zagadzam sie z czescia przedmowcow. Powinni umozliwic czesciowa rezygnacje z ZUS i OFE (trzeba oszczedzac tak zeby starczylo na minimum socjalne w przyszlosci), reszte srodkow (np rownowartosc kolejnego minimum) nalezaloby oszczedzac w dowolnej instytucji finansowej badz zakupic mieszkanie. To daloby spora wolnosc i swobode w dysponowaniu srodkami, zwiekszyloby konkurencje na rynku 'emerytalnym' i wymusilo zmniejszenie prowizji.
Piotr Zajkowski / 212.160.117.* / 2010-05-26 12:35
ANI ZUS ani OFE. tylko indywidualne decyzje, kto chce ten oddaje pieniądze tzw. fachowcom - kto inwestuje sam ten robi to sam wszystko inne jest oszustwem. Ale największym oszustwem jest OFE. Głąby myślą że w ofe maja pieniądze. Nie ma ich tak samo jak nie ma ich w zusie. Pieniadze z ofe to obligacje ktore trzeba wykupic i na nie zapracowac dopiero w przyszłości. są tak samo przejedzone jak te pieniądze w zusie.
prawie bankowiec / 77.255.46.* / 2010-05-27 15:49
Ale odkryłeś "Amerykę".Pewnie do tej pory myślałeś że jak zanosisz pieniądze do banku na lokatę czy do funduszu inwestycyjnego, to wkładają je do szuflady by po roku Ci oddać te same banknoty i z drugiej dodać odsetki.Bank musi zarabiać, czy to są obligacje, bony skarbowe, akcje czy udzielone kredyty to w sumie drugorzędna sprawa.
robin hood / 193.105.122.* / 2010-05-26 12:24
Jan Guż -nie uczyłeś się gamoniu matematyki.Jak uzbierała 5000zl kapitału a będzie wypłacą 23 lata,to ile ma dostać.Nieuk.
bimberr / 82.177.224.* / 2010-05-26 12:19
płaćcie tak jak kiedyś 47% od zarobków na ZUS i wtedy będziecie zadowoleni, szkoda słów (ale mimo wszystko), zapomnieli wszyscy o trzecim Filarze, czyli po prostu o oszczędzaniu...
Budyń / 89.72.232.* / 2011-02-15 12:54
A po co komu III Filar ? Żeby następny rząd miał poduszkę finansową ?
O nie - emeryt raz okradziony z obowiązkowego haraczu jest ofiarą; okradziony z dobrowolnego jest IDIOTĄ.
Owszem, ludzie oszczędzają - kupując na wolnym rynku produkty o minimalnej prowizji (10x mniejszej niż w OFE).
bimberr / 82.177.224.* / 2010-05-26 12:25
aha, jeszcze zapomniałem dopisać, bo pewnie większość nie wie, na OFE przekazujemy 7,3% od kwoty brutto, jaką zarabiamy, jak to się ma do 47% kiedyś, nie spodziewajmy się cudów, odkładając 100 zł miesięcznie nie będziemy mieli emerytury, wisi mi gdzie będziemy oszczędzać, ważne żeby wogóle oszczędzać, głupi lud nie będzie sam oszczędzał, dlatego państwo musi do tego zmuszać.
MM777777777777777 / 83.27.249.* / 2010-05-26 12:06
ja jak najbardziej jestem za tym, uważam że emerytura to największa głupota w sektorze prywatnym, samemu oszczędzając wychodzi się na tym o wiele lepiej. Kolejny powód dlaczego nie zagłosuje na Komorowskiego, tylko na kogo bo na Jarka też nie..
man13 / 2010-05-26 12:04 / Tysiącznik na forum
Nie dość że kraj „moherowych” to jeszcze baranów.
jestem za a nawet przeciw / 178.37.129.* / 2010-05-26 10:52
Jak już zrezygnowali z niepodległej i niezależnej ,dobrowolnie,to czemu nie rozebrać ich na transplantacje albo zatwierdzić oficjalnie eutanazję.Kto nie słyszał o Enronie albo marchewka(emerytura) od 99 roku życia.Żaden baran nie przetrzyma postrzyżyn 12 razy w roku.
agnen / 151.13.237.* / 2010-05-26 10:02
A jaką emeryturę dostanie się z ZUS po 10 latach "oszczędzania" i wpłacania składki emerytalnej od 1200 brutto. Jeśli chodzi o OFE to przestańcie pisać głupoty: składka na OFE przez 11 lat 100 zl miesiecznie bo tyle mniej wiecej wpłacał ZUS od najniższej pensji. Po 11 latach daje to 13200 (nie liczę opłat), dodajmy zysk wypracowany przez OFE i mamy powiedzmy 20000 zł. Załóżmy 10 lat życia emeryta - mamy 2000 na rok, dodajmy zysk jaki wypracuje towarzystwo emerytalne i mamy 100 zł. Wyliczenia są zrobione na oko, ale ukazują, że OPZZ powinno walczyć o godne zarobki, a nie likwidować OFE.
cde34rfv / 109.196.117.* / 2010-05-26 11:23
Daj spokój "agnen", nie trać sił na edukowanie tych których nawiedzają różne pomysły. Niech zostają w ukochanym zus, tylko niech później nie wyciągają ręk, po dopłaty do swoich świadczeń, z moich podatków.
Do wszystkich: może 5% wypowiadająch się ma jakieś pojęcie o zus, ofe, emeryturach itp. To przerażające że mają odwagę wypowiadać się na temat o którym właściwie nic nie wiedzą.
hvgdrlbgsykfk / 79.189.96.* / 2010-05-26 11:52
a czy ty WIELCE OŚWIECONY płacisz tylko podatki ,moze wiecej ty korzystasz z moich niz ja bede z twoich
jestem za a nawet przeciw / 178.37.129.* / 2010-05-26 11:06
A inflację doliczył kto? Za 100 000 zł w 2000r, można było wyjąć 1,3 mieszkanka a benzynka koło 2 zł,za 100 pełny bagażnik żarcia z rynku .Albańska piramidka te wyliczanki.
trochę zoriętowany wtym / 79.189.96.* / 2010-05-26 10:57
tego nie wiem ,ale na pewno większe niż z OFE co jeszcze NIE ŻYCZE CI TEGO ale gdyby cos ci sie stało i poszedłbyś na wcześniejszą emeryture z ZUSu dostaniesz a z OFE DOPIERO KIEDY OSIĄGNIESZ PEŁNY WIEK EMERYTALNY co jeszcze,dziecie po zmarłym rodzicu z ZUSu dostają rente z OFE nic jedynie w przyszłości przeleją im jakiś procent na ich konto w OFE,nie myślcie że OFE jest takie słodkie jak wam młodym tak wciskają do głowy ,na zachodzie to napewno jest bardziej sprawiedliwe i uczciwe ,nie w POLSCE gdzie wszystko nastawione jest na wielki zysk ,nie wiem ile zarabiają w ZUSie ale mam znajoma co pracuje w OFE to kwota rzędu około 5tys
na zwykłym stanowisku
b-m / 77.253.52.* / 2010-05-26 11:48
Faktycznie jesteś "trochę zoriętowany w tym",i nie dość ,że jesteś trochę zorientowany w ortografii języka polskiego to jeszcze przekazujesz te trochę orientacji o OFE innym-lepiej zachowaj dla siebie.Korzyść z tego będzie duża bo w błąd nie będziesz wprowadzać ludzi co nic nie wiedzą.
wykałaczkapl / 79.189.96.* / 2010-05-26 12:01
A co geniusz się znalazł i na wszystkim zna , wyjaśnij tym co się nie znają i zaprzecz to co on żle napisał ,uważaj na ortografie bo tu o to najbardziej chodzi
Ewaryn / 62.87.208.* / 2010-05-26 11:26
"w razie gdyby coś się stało" - to z ZUS-u nie dopstaniesz wcześniejszej emerytury tylko rente. Do OFE nie są przekazywane składki rentowe tylko emerytalne.
A ze slodkie nie jest to bylo wiadomo od poczatku.Od samego początku bylo wiadomo ze chodzi o nasze pirniądze które przez 11 lat przysparzaly tylko zysku OFE - ogromna prowizja zabierana z naszych skladek bez wzgledu na to czy lokowane pieniadze przynosily zysk czy tracily na wartosci.Teraz gdy maja zaczac wyplacac emerytury nagle okazalo sie ze beda to bylejakie pieniądze, a mialo byc tak cudownie
trochę zoriętowany wtym / 79.189.96.* / 2010-05-26 11:45
przyjacielu jak to zwał tak to zwał najważniejsze że zrozumiałeś o co chodzi
Agnen / 151.13.237.* / 2010-05-26 10:20
Sorry drobna pomyłka, mamy 160 zl na miesiąc. Trzeba jednak pamietać, ze zakłada się dłuższy okres zycia.
Elektro Devil / 2010-05-26 09:38 / Tysiącznik na forum
każda złotówka odkładana (odbierana przymusem) w ZUS jest marnowana. Umierając 1 dzień przed emeryturą z moich składek rodzina nie dostaję nic!
Takie działanie powoduję że ZUS powinien być traktowany jako ubezpieczenie gwarantujący minimum socjalne po przekroczeniu wieku emerytalnego.
Reszta składek powinna być dowolna i oszczędzana DOWOLNIE.

Do przeciwników OFE
Czy ZUS gdzieś inwestuję pieniądze? Czy te składki przekładają się na jakikolwiek wzrost gospodarczy i rozwój przedsiębiorstw?
Czy w jakiejkolwiek spółce giełdowej ZUS jest w akcjonariacie?

A koszty obsługi w ZUS jednej złotówki przez nasiąknięty pasożytami urzędasami i rodzinami polityków są na pewno dużo wyższe niż w OFE.
dkryo / 79.189.96.* / 2010-05-26 10:39
kolego nie podniecaj się tym OFE,moje skladki odprowadzane do OFE są od począdku ,jak podpisywałem umowę ,przepisy mówiły że te pieniądze składowane +pomnożone miały byc moje lubw spadku rodziny,dziś tak pozmieniali, że stają się one wirtualne,w ZUSie może nie zarabiają ale i nie tracą ,za ostatnie 2 lata dostałem wyliczenie że straciłem 32% to jest 1/3 tego co miałem , wez pod uwagę że OFE za prowadzenie twojego rachunku pobiera około 10% rocznie prowizji ZUS za przekazanie tych pieniędzy też coś bierze iw ren sposób jesteśmy okradani,nie wiem w czoraj na ''wirualnej polsce pisali ile dostają emerytury z OFE najniższa to 23zł. a najwyższa około 100zł wiec nie spodziewaj sie kokosów. dodam jeszcze ZUS jest instytucja państwową a państwo musi miec na to pieniadze , a OFE prywatne ,co sie stanie ze kiedy przyjdzie im wypłacac zbankrutują a zdarzały sie juz takie przypadki
berinka / 83.22.106.* / 2010-05-28 21:38
1.daj konkretny przykład, który ofe zbankrutował i jakie były tego ewentualne konsekwencje dla Kowalskiego?
2.proponuję doczytać również o prowizjach, bo dane masz bardzo historyczne
3.straty stratami, ale o zyskach większych niż planowane w pierwszych latach działalnosci to juz nie słyszałeś?

żal...
zero wiedzy
Budyń / 89.72.232.* / 2011-02-15 12:57
@berinka

Wyjaśnij mi proszę, dlaczego wolnorynkowy plan inwestycyjny oferowany przez TE SAME instytucje które mają też OFE, są - zazwyczaj - 5-10x tańsze (niższa prowizja) i mają zazwyczaj lepsze zarobki...
ajjjj / 192.138.116.* / 2010-05-26 08:50
i nie powinny otrzymywać żadnej pomocy z budżetu.
To by był wolny wybór a nie złodziejstwo w biały dzień.
póki co to przeciętny Kowalski przez 40 lat odkłada po 1500 zł miesięcznie na ZUS, by przez dziesięć pobierać 1000 zł emerytury.
Powinien być wolny wybór.
Zyndram z Maszkowic / 213.17.245.* / 2010-05-26 08:23
OPZZ - organizacja przeciwko zdrowym zmysłom ...
DYCHACZ / 195.238.227.* / 2010-05-26 07:51
Pomysł dobry, ciekawe jak będzie z realizacją. Każdy powinien mieć wybór jak chce oszczędzać na przyszłość. Nie twierdzę, że wogóle powinno się zrezygnować z OFE i ZUSu ale każdy powinien sam decydować czy jego pieniądze bedą odkładane na ZUS, OFE czy po części na jedn i drugie. Dzięki temu może zwiększyła by sie rywalizacja między tymi instytucjami o klientów, dzięki czemu może w końcu odkładane tam pieniądze zaczeły by na siebie zarabiać.
Elektro Devil / 2010-05-26 09:39 / Tysiącznik na forum
Tylko, że oni nie proponują wyboru. Bo z ZUS nie możesz zrezygnować.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy