Forum Forum emerytalneInne

OPZZ: Emerytury nie powinny zależeć od wieku

OPZZ: Emerytury nie powinny zależeć od wieku

Money.pl / 2010-05-27 11:43
Wyświetlaj:
mojwiek / 195.117.170.* / 2010-05-31 21:05
Panowie i Panie , obecni i przyszli emeryci !
Jak tak będziecie dalej dyskutować to nigdy nie zapanuje zgoda i sprawiedliwość pracy , płacy i emerytury (oczywiście dla tych którzy dożywają tego ostatniego szczęścia). Uczciwa i udokumentowana praca 35 K i 40 M to na pewno ludzkie prawo do wybrania czy chcę pracować dalej a przede wszystkim czy mam gdzie pracować , czy też może zdążę jeszcze chwilę pożyć na emeryturze i to wybieram .
Przestańcie zatem wyciągać niuanse i zaciemniać słuszną ideę i wniosek OPZZ . Jak ostatnio widać jest to jedyna organizacja , która chce i może realnie coś dobrego zrobić dla starych ludzi .
Tak przy okazji pytanie , a któryż to z kandydatów na prezydenta ma w swoim programie poparcie dla tego projektu lub też inny program dla sprawiedliwego unormowania spraw emerytalnych . Jeden który wspomina o emerytach mówi - 67 . Mężczyzna żyje średnio w Polsce 70 – 71 lat a nasz wspaniale rozwijający się kraj zajmuje pod względem średniej wieku zdaje się 28 miejsce w Europie . No to wiecie co Was czeka po wydłużeniu do 67 . Dożyją nieliczni i chyba o to rządzącym obecnie chodzi .
Popieram Pana Przewodniczącego Guza i życzę mu aby udało mu się zmienić ustawę na korzyść ludzi uczciwej , długiej i udokumentowanej pracy a oceniam , że 35K i 40M jest właściwym wymiarem dla uzyskania emerytury . Doceniam również jak musi być odważny i mocny ten gość aby obronić tę ideę w sferach , które tak naprawdę walczą od lat jak wściekłe psy tylko o swoje stanowiska i apanaże . Założę się , że tak naprawdę emerytów mają daleko w ….(cenzura )
Emeryci obecni , przyszli (kto dożyje), wymieniajcie zatem kolejne kąśliwe uwagi ku uciesze tych co tylko czekają na Wasze rozbieżności . Biegnijcie również do wyborów i nadal zażarcie się sprzeczajcie. To takie nasze , polskie i niestety żałosne, że nigdy nie potrafimy działać w porozumieniu i zgodzie .
Wiem , że to wołanie do chińskiego ludu przez lufcik , zatem idę spać i śnić o emeryturze (jestem na zasiłku dla bezrobotnych po 41 latach pracy).
JASIO 20 / 89.72.26.* / 2010-10-05 09:08
Mam 43 lata pracy jestem bez zasiłku i pracy . Żyję dzięki zbieraniu złomu ,o zgrozo po co ja tak długo pracowałem , acha dla marmurów wZUSIE. Jestem zrozpaczony wściekły , muszę żyć dla wnuków. Mam czekać do 65lat życia. MUSIAŁEM pracować od 14 roku życia , taka była sytuacja w mojej rodzinie. Szkoda pisać i tak nikt tego nie chce zrozumieć (sejm). Syty nie wie co to jest głód. Mogłem to wszystko napisać dzięki sprzętu dobrych ludzi. Pozdrawiam
juwenia / 83.30.168.* / 2010-10-05 12:06
to jest wielkie draństwo żeby człowiek po tylu latach pracy był bez środków do życia a rozdają emerytury tym co mało pracowali np. po 20 lat ale mają wiek emerytalny każdy kto tyle lat przepracował to chyba sobie wypracował tą emeryturę to jemu się należy a nie jak obecnie rozdają tym co całe życie kombinowali , pracowali zagranicą w Polsce nie płacili składek a teraz kiedy mają wiek emerytalny to dostają emerytury oczywiście w różnych eielkościach ale coś mają a ten co uczciwie pracował przez 40 lat to niema nic nawet tej najmniejszej emerytury i gdzie tu sprawiedliwość co to za kraj co z propozycją OPZZ wszystko ucichło
JASIO 20 / 89.72.26.* / 2010-10-05 09:08
Mam 43 lata pracy jestem bez zasiłku i pracy . Żyję dzięki zbieraniu złomu ,o zgrozo po co ja tak długo pracowałem , acha dla marmurów wZUSIE. Jestem zrozpaczony wściekły , muszę żyć dla wnuków. Mam czekać do 65lat życia. MUSIAŁEM pracować od 14 roku życia , taka była sytuacja w mojej rodzinie. Szkoda pisać i tak nikt tego nie chce zrozumieć (sejm). Syty nie wie co to jest głód. Mogłem to wszystko napisać dzięki sprzętu dobrych ludzi. Pozdrawiam
Realista_111 / 77.255.39.* / 2010-06-03 16:38
Propozycja p. Guza jest rzeczywiście korzystna dla emerytów i tych którym jest blisko do emerytury.Prawdopodobnie myśli też o sobie.Natomiast nie interesuje go co się stanie za 20 lat-wychodząc z założenia że to już go nie będzie dotyczyć.Bo ta propozycja to nic innego jak wydanie realnych pieniędzy z OFE na dzisiejsze emerytury w zamian za obietnice że w przyszłości rząd tak opodatkuje pracujących aby tym którzy maja teraz 20-30 lat wypłać ich emerytury.Przypomina mi to gościa który wychodzi z restauracji i wskazuje -kolega zapłaci!Nawiasem mówiąc, dziwi mnie to jak różnie zachowujemy się w życiu prywatnym i społecznym.Prywatnie staramy się dzieciom zastawić dom, mieszkanie, oszczędności. Natomiast jako państwo zadłużamy się mówiąc że dzieci i wnuki to zapłacą.I tu się możemy pomylić bo może nie będą chciały płacić.A mają takie możliwości chociażby emigrując.A wtedy nie chciałbym być w sytuacji emerytów,a niestety będę :(
Jan Rozalski / 195.117.170.* / 2010-08-22 18:46
Realista powinien wiedzieć, że w tym kraju i w obecnym czasie człowiek, który przepracował rzeczywiście 40 lat, jest wrakiem usuwanym bezlitośnie z firmy na zasiłek dla bezrobotnych. Wiem, bo sam to również przeżyłem. Jak uczciwie popracujesz 40 lat i jak dożyjesz 60 tki , to zrozumiesz o czym piszą ci co na ostatnie chwile życia i po ciężkiej 40 letniej pracy nie chcą być poniżani zasiłkami dla bezrobotnych.
Tak przy okazji - za mnie i za mnie podobnych w ZUS nie musi nikt już niczego płacić. Odprowadziliśmy tam po 40 latach pracy tyle forsy, że na pewno wystarczy na naszą mizerną i niedługą emeryturę i dobre zarobki dla bandy urzędników molocha jakim jest ZUS.
I jeszcze jedno - nie mąć ludziom w głowach w tej i innych sprawach a jak już zabierasz głos w jakiejś sprawie , to przygotuj się do realnej oceny i nie wypisuj bzdur używając do tego imienia REALISTA.
Siema
Jan Rozalski
bronifacy / 89.72.162.* / 2012-01-15 18:13
dopowiedź
Na tę chwilę to byłbym wdzięczny za poniżenie mnie jakimś zasiłkiem, choćby dla bezrobotnych, bo
Zostałem zwolniony z firmy po 13 latach nienagannej pracy w wieku 59 lat i 9 miesiącach życia z ogólnym stażem pracy 40 lat i 6 miesięcy.
Zwolniono mnie bo byłem najstarszy i niedługo objęła by mnie ustawa o okresie ochronnym przedemerytalnym. Stało się to w czasie kiedy firma pogrążyła się w kryzysie i drastycznie spadły jej przychody.
Myślę, że dla uzyskania oszczędności zlikwidowano w ten sposób stanowisko pracy, bo do dziś czyli przez prawie półtora roku nikogo na moje miejsce nie przyjęto.
Spełniłbym warunki do uzyskania świadczenia przedemerytalnego gdyby firma przyznała i zaśwadczyła w ZUS-ie o obiektywnych przyczynach zwolnienia. Niestety nie wiem czemu firma tego przyznać nie chce i zmuszony jestem do sądowego dochodzenia prawdy i moich racji. Niestety na dzień dzisiejszy rzeczywistość jest taka, że kolejna rozprawa w sądzie wyznaczona jest za pół roku, a mnie skończył się roczny zasiłek dla bezrobotnych i tym samym pozostałem bez środków utrzymania. Moje pytanie jest następujące, czy jest w naszym kraju jakaś instytucja obrony w takich sytuacjach, czy człowiek podlega po prostu bezprawnej jeszcze w naszym kraju, ale eutanazji?
juwenia / 178.42.147.* / 2010-08-23 17:55
to prawda po 40 - tu latach pracy całowiek jest już wyeksploatowany i chyba zapracował sobie na emeryturę każdy człowiek kiedyś dojedzie do tego wieku i przekona sie sam jak to będzie a emerytura należy się za wypracowane lata a nie że się obijał a potem ma wiek i ZUS go wynagradza w postaci emerytury.
juwenia / 95.49.156.* / 2010-06-01 07:34
Słuszne uwagi tylko ten kto przepracował w Polsce 35 k i 40 M powinien mieć prawo do emerytury a nie Ci co mają po 20 lub 25 lat pracy powyjeżdzali się dorabiać nie płacili składek a teraz dostają emerytury tylko dlatego bo mają wiek emerytalny to niesprawiedliwe jak ta nasza POLSKA chroni swoich uczciwych obywateli mówią że jest żle a dają pieniądze tym co mało pracowali dla tego kraju niech każdy przepracuje te 35 lat K i 40 M to będzie dobrze a nie wydłużać wiek emerytalny bo jak powiedział Pan Prof. Balcerowicz kto dłużej pracuje ten płaci dłużej podatek a czy od emerytur nie ma podatku chyba pan Profesor o tym niewie jak również pewnie niewie że po 40 latach pracy można trafić na zasiłek dla bezrobotnych albo na świadczenie przedemerytalne za marne grosze a oni obracają naszymi składkami myślą że ludzie pracy to ciemnota życzę im żeby i oni doczekali tego by przeżyć za takie marne pieniądze po tylu latach pracy.
Misiaczek14 / 79.184.59.* / 2010-05-29 12:59
NIe wszędzie długi staż pracy czy też wiek gra dużą rolę. Np w Wielkiej Brytanii. Ale są sposoby żebyśmy nie płacili ZUSu w Polce a właśnie za granicą, prowadząc przy tym działalność w Polsce. Składki są o wiele mniejsze no i wszystko 100% legalne. Wystarczy tylko znaleźć firmę (taką jak ta : http://www.zuswuk.pl/ ) i zainteresować się swoją przyszłością.
Artiqł / 77.45.15.* / 2010-05-28 09:47
Ja będę pracował 40 lat na 1/8 etatu, ale poproszę emeryturę taką samą jak ten co pracował na pełen etat. Czy o to chodziło panu Guzowi?
emeryt 2 / 95.51.202.* / 2010-07-23 10:05
Artigł! To takie proste dostaniesz 1/8 emerytury. Stop cwaniakom.
Bernard+ / 83.4.33.* / 2010-05-27 16:01
Sprawiedliwość wymaga aby najpierw wydłużyć wiek emerytalny do ustawowych 65 lat wszystkim uprzywilejowanym, którzy z powodu rozdawnictwa poprzednich ekip uzyskali przywilej wcześniejszego przechodzenia na emerytury zamiast na renty inwalidzkie jeśli nie są zdolni dalej pracować. Jeżeli ich początkowa praca wymagała szczególnej sprawności psychofizycznej to mogą ostatnie 10 lat pracować na stanowiskach nie wymagających tak wysokiej sprawności np. strażacy czy policjanci mogą pracować jako sprzedawcy lub pracownicy administracyjni albo konserwatorzy sprzętu pożarniczego lub archiwiści zamiast od razu przechodzić na emerytury.
Natomiast wysokość emerytury powinna zależeć wyłącznie od jednego parametru od sumy wpłaconych składek. Wszyscy pracujący powinni być objęci jednym powszechnym systemem emerytalnym ZUS bez wyjątków. Należy zlikwidować KRUS i systemy zabezpieczenia emerytalnego służb mundurowych oraz sędziów i prokuratorów.
A po wprowadzeniu tego można co kilka lat podnosić wiek emerytalny z 65 do 66 i 67 lat. Ale złodziejstwem jest i będzie podwyższanie jednym Polakom wieku emerytalnego z 65 do 70 lat aby inni Polacy np. nauczyciele, górnicy, kolejarze itp. mogli po 25 latach obijania się w związkach zawodowych na etacie w nagrodę otrzymać wysoką emeryturę i dalej sobie pracować.
Tylko system powszechny może być tani. Utrzymywanie przez Państwo kilku odrębnych systemów to mnożenie kosztów biurokratycznych obniżających emerytury i marnujących publiczne pieniądze z podatków.
eeeeeeeeeeee / 109.243.141.* / 2010-05-27 19:51
skoro są niektóre zawody uprzywilejowane to znaczy że człowiek oddaje tyle samo siebie przez ten krótki okres co inni przez ten standardowy. Zobaczcie na minusy takich prac i jaka wysokość jest emerytury,a nie tylko na liczbę lat. A tak w ogóle to do roboty i przestańcie głupoty mówić!
############# / 83.19.187.* / 2010-05-27 16:39
Brawo !!! Popieram w całości.
fgsdgg / 199.67.203.* / 2010-05-27 12:12
niech lepiej zrobia dobrowolny ZUS a nie sie zabieraja za OFE. Najwieksza pijawa nadal zyje i ma sie dobrze
kuba83 / 89.72.129.* / 2010-05-27 11:51
Wszystko pięknie tylko kto za to zapłaci. Nie mam nic przeciwko temu, żeby emerytura zależała od wieku przepracowanego, to jest uczciwe, ale to oznacza, że kobiety mogły by przechodzić na emeryturę w wieku nawet 55 lat, a podobno, żeby wpływy i wypływy z sytemu się bilansowały wszyscy muszą pracować do 67lat. No chyba, że zaproponują takie same zasady dla wszystkich tj. Mundurowych, górników, kolejarzy, rolników i inny "uprzywilijowanych:)"
man13 / 2010-05-27 11:43 / Tysiącznik na forum
Święte słowa!!!!!!!!!!!!!!!!
em96 / 151.81.7.* / 2010-05-27 16:40
A tam sami niewierzący..................
stary pracownik / 83.4.33.* / 2010-05-27 16:18
„Płacenie składek do ZUS nie może być frajerstwem”
Z tym jednym twierdzeniem się zgadzam, bo nie może być w Polsce wywiązywanie się z obowiązków obywatelskich frajerstwem.
Czyli aby tak nie było trzeba zlikwidować wszelkie odstępstwa od ogólnych zasad obowiązkowego ubezpieczenia i wszelkie przywileje emerytalne. Kto nie jest zdolny do pracy powinien iść na rentę a nie na wcześniejszą emeryturę? Wysokość emerytury powinna zależeć wyłącznie od sumy wpłaconych do momentu przejścia na emeryturę składek. Wiek emerytalny jednakowy dla wszystkich zawodów i kobiet i mężczyzn np. 64 lata. A kto pracował w trudnych warunkach jak np. górnik ten dobrze zarabiał, więc ma dużo składek na koncie w ZUS zapisanych, więc jeżeli nie może np. w wieku 50lat już dalej pracować ciężko pod ziemią to oczywiście nikt go nie może zmuszać do takiej pracy, więc powinien, zostać dróżnikiem na kolei lub toromistrzem albo konserwatorem w szkole lub spółdzielni mieszankowej itp. Jest wiele lżejszych i gorzej płatnych prac, które może wykonywać były górnik i teraz je wykonuje, ale robi to nielegalnie na czarno zatrudniając się w małej prywatnej firmie i nie płacąc ZUS ani podatku pobiera emeryturę i zabiera miejsce pracy autentycznie bezrobotnemu. Jeżeli prawo nie będzie dawać takich możliwości oszukiwania to ZUS i fiskus nie będą oszukiwani a wtedy spadnie bezrobocie i zwiększą się dochody całego narodu i dochody państwa więc i stan gospodarki się poprawi. A jeżeli związkowcy z OPZZ i Pan Śniadek w tych kwestiach mają już ma inne zdanie to jest to zdanie egoistyczne. Polacy nie mogą być przez prawo podzieleni na uprzywilejowanych hałaśliwych speców od strajkowania, którym się daje i wysokie płace i wczesne wysokie emerytury i na frajerów którzy musza pracować do 70 lat za niskie wynagrodzenia i na te przywileje młodych emerytów płacić składki i podatki.
em96 / 151.81.7.* / 2010-05-27 16:51
Wszystko pięknie brzmi. Wszyscy wiedzą jak, tylko kto to zrobi, kiedy wszystko trzyma w "garści" ekipa starych kacyków. Dowodem nieograniczone, ciągle przysługujące przywileje, a jakiekolwiek ruchy w dobrym kierunku, to zwykła pozoracja dla uciechy gawiedzi...(choćby ostatnia dęta, dmuchana, nagłaśniana przez wszystkie media PO, w efekcie nic nie znacząca obniżka).
Lorunia / 91.94.65.* / 2010-05-28 09:22
Dużo tu gadania ! ale muszę coś dodać , że oprócz policjantów i wojskowych są inne grupy uprawnionych do wcześniejszej emerytury muszą pracować najczęściej 40 lat K. i 45 M. Muszą przy tym przez kilkanaście lat minimum pracować w takich warunkach , które ogólnie uważane są za niedopuszczalne ! wbrew istniejącym przepisom ! Należą do nich dzwiganie ponadnormatywnych ciężarów , chemikalia itp, Tym ludziom to się należy ! bo zdrowie jest bardziej nadszarpnięte niż praca w przepisowych warunkach .Ten kto chce zmuszać pracownika po 45 latach pracy , w tym kilkanaście lat w szczególnych warunkach , do jeszcze dłuższej pracy jest pasożytem , który chce się upaść na spracowanym człowieku .Te grupy pracowników najczęściej pracują od 15 roku życia , więc dlatego taki długi staż pracy . Prawie wszyscy tu piszący wkładają do wspólnego garnka te grupy uprawnione do wcześniejszego przejścia na emeryturę dlatego tyle tu nieporozumień , jeśli chodzi o wiek i staż .
pokrziwdzony / 83.143.102.* / 2010-06-26 10:11
masz 100 procent racji
############# / 83.19.187.* / 2010-05-28 18:41
Może trochę jaśniej,Lorunia i bardziej na temat ? 15 lat-to jest wiek szkolny a nie "pracowniczy". No chyba,że naukę ma się "gdzieś"-wtedy to już inna bajka. Nadszarpnięte zdrowie? Po to wymyślono renty.Emerytura powinna przysługiwać wszystkim po przepracowaniu załóżmy 30-40 lat i osiągnięciu określonego wieku.A nie jak obecnie "produkuje się" 40-45 letnich emerytów-byczków.
zxc123 / 212.244.142.* / 2010-07-12 16:47
Należy dodać ;M- po 40 latach pracy , ale i ukończone 60 lat i K - po 35 latach pracy i ukończone 55 lat życia. Proste to jak drut. W Grecji -gdzie mają zastosować restrykcyjną politykę- to ramach tych zaostrzeń mają podnieść wiek do 40 lat pracy dla M - to ile teraz mają ???Pani Kochan- do strojenia skrzypiec - proszę.Kilka Lat temu w Italii/francji były wielkie strajki, bo rząd chciał podnieść wiek emerytalny z 58 lat dla M- o 2-4 lata. Pani Kochan proszę ?? U nas jest teraz taka polityka,że choćby młody pracował od 30 lat za najniższą, to le lat będzie pracował - on zarobi na zasiłek socjalny. Wtedy będą wspominać ten niby socjalizm sprzed 20 lat
zxc123 / 212.244.142.* / 2010-07-12 16:47
Należy dodać ;M- po 40 latach pracy , ale i ukończone 60 lat i K - po 35 latach pracy i ukończone 55 lat życia. Proste to jak drut. W Grecji -gdzie mają zastosować restrykcyjną politykę- to ramach tych zaostrzeń mają podnieść wiek do 40 lat pracy dla M - to ile teraz mają ???Pani Kochan- do strojenia skrzypiec - proszę.Kilka Lat temu w Italii/francji były wielkie strajki, bo rząd chciał podnieść wiek emerytalny z 58 lat dla M- o 2-4 lata. Pani Kochan proszę ?? U nas jest teraz taka polityka,że choćby młody pracował od 30 lat za najniższą, to le lat będzie pracował - on zarobi na zasiłek socjalny. Wtedy będą wspominać ten niby socjalizm sprzed 20 lat

Najnowsze wpisy