Forum Forum podatkoweVAT

Otrzymane tantiemy z zagranicy

Otrzymane tantiemy z zagranicy

ajkaf / 2010-08-18 11:42
Chcę otworzyć działalność gospodarczą, będę otrzymywać tantiemy z niemiec, czy muszę zarejestrować się jako podatnik VAT, czy wystarczy że wystawię rachunek ?
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-08-19 11:39
Zależy od obrotów i tego, czy te tantiemy będą jak mówi ustawodawca:

"z tytułu świadczenia usług w charakterze twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, niezależnie od tego, czy będzie to umowa o dzieło, czy też umowa zbycia praw autorskich"
lub:
"wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy pdof, tj.: przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą lub właściciela nieruchomości, przychody z działalności artystycznej, literackiej, publicystycznej, duchownych, arbitrów, członków zarządów i rad nadzorczych, z kontraktu menedżerskiego - pod pewnymi warunkami"

Jeśli tak- obowiązku ani możliwości bez względu na obrót nie będzie.
W przeciwnym razie jest możliwość, zwłaszcza, że kontrahent z Niemiec może chcieć faktur VAT.

ustawa ;
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
ajkaf / 2010-08-19 14:33
Będą to własne kompozycje muzyczne, rozumiem ża VAT jest zwolniony ?
ajkaf / 2010-08-19 14:43
Chcę otowrzyć studio nagrań, gdzie będę nagrywać "lektorów", zespoły , w tym też sprzedaż własnych kompozycji muzycznych w zamian za "tantiemy" gdzie ja będę ich włascicielem. Sprzedaż też z prawami autorskimi , Czy w takim razie muszę być od razu VAT-owcem ?
szklarek / 2010-08-19 16:49
No więc mieści się to w katalogu działalności zwolnionych z VAT.
Art.43 ust.1 pkt.1 i konsekwentnie zał.4;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;11;marca,dziennik,ustaw,2004,054,535.html

Mimo licznych późniejszych nowelizacji to się nie zmieniło.

Najnowsze wpisy