Forum Forum dla firmZakładanie firmy

otwieranie firmy na członka rodziny/zakaz konkurencji?

otwieranie firmy na członka rodziny/zakaz konkurencji?

mrzi / 2010-12-14 15:46
Witam. Chciałabym otworzyć własną firmę, ale jestem obecnie pracownikiem firmy z umową o pracę na czas nieokreślony i mam klauzule o "nie wykonywaniu żadnych zadań ani czynności we własnym imieniu na rzecz jakiejkolwiek spółki lub osoby, które mogą być szkodliwe dla działalności pracodawcy lub zadań i obowiązków zleconych przez pracodawcę."
Moje pytanie jest następujące.
1. Czy to oznacza, że nie mogę otworzyć własnej firmy, czy jest to zakaz konkurencji? (moja firma zajmowałaby się tym czym zajmuję się teraz, ale nie wydaje mi się, żeby to była szkoda dla mojej obecnej firmy)
2. Czy mój syn może otworzyć firmę na siebie, a ja czy mogłabym pomagać mu, ale nie jako pracownik tej firmy w jej prowadzeniu?
pzdr
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-12-15 12:01
Tak, oznacza to również zakaz otwarcia własnej firmy, jeśli jej działalność może spowodować to, co co w klauzuli. Jasno wynika z niej też, zakaz pomaganiu synowi, o ile działalność "jego firmy" znamiona z klauzuli by wykazywała.

Złamanie zakazu może być podstawą zwolnienia dyscyplinarnego, a wykazane szkody pracodawcy- podstawą odszkodowania lub kary umownej na jego rzecz.
Pisałem o tym w innym wątku, skupiając się na zakazie już po rozwiązaniu umowy o pracę, ale wiele z tego ma zastosowanie w Pani sytuacji. Wklejam :
------------------------------------------
Klauzula ta regulowana jest art.101do 101-4 Kodeksu Pracy.

Nie dotrzymanie tego 3 letniego terminu skutkuje obowiązkiem poniesienia odszkodowania
lub kary umownej na rzecz byłego pracodawcy.
trochę szerzej z e-gospodarki:
"W razie naruszenia zakazu konkurencji ekspracodawca ma prawo dochodzić zwrotu pieniędzy
wypłaconych tytułem odszkodowania oraz naprawienia szkody poniesionej w wyniku
nielojalności byłego pracownika. To drugie może jednak okazać się kłopotliwe - czasami
bowiem wysokość szkody jest najzwyczajniej w świecie trudna do oszacowania. Dlatego też,
umowy antykonkurencyjne coraz częściej zawierają zapisy przewidujące kary umowne za
złamanie ich postanowień.Z przepisów K.p. nie wynikają bowiem reguły, na jakich powinien
ponosić odpowiedzialność pracownik, który naruszył obowiązujący go po zakończeniu
zatrudnienia zakaz konkurencji. Jest to o tyle zasadne, że art. 1 K.p. stanowi, iż Kodeks
pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a osoba związana umową
antykonkurencyjną obejmującą okres po ustaniu stosunku pracy statusu pracownika już de
facto nie posiada

Dlatego też znajduje tu zastosowanie art. 483 K.C. (w zw. z art. 300 K.P.), zgodnie z
którym strony mogą zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub
nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy
(kary umownej) .Z przepisów K.p. nie wynikają bowiem reguły, na jakich powinien ponosić
odpowiedzialność pracownik, który naruszył obowiązujący go po zakończeniu zatrudnienia
zakaz konkurencji. Jest to o tyle zasadne, że art. 1 K.p. stanowi, iż Kodeks pracy
określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a osoba związana umową
antykonkurencyjną obejmującą okres po ustaniu stosunku pracy statusu pracownika już de
facto nie posiada

Dlatego też znajduje tu zastosowanie art. 483 K.C. (w zw. z art. 300 K.P.), zgodnie z
którym strony mogą zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub
nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy
(kary umownej) ".
Czyli nawet przy braku szkody poniesionej przez byłego pracodawcę wskutek złamania przez
Pana zakazu konkurencji to i tak ma on prawo domagać się całej kwoty kary umownej, która
została zastrzeżona w postanowieniach umowy antykonkurencyjnej.
Przy braku zapisu o karze umownej- pracodawcy przysługuje żądanie odszkodowania Kwestię
tę, podobnie jak zagadnienia związane z zastrzeżeniem kary umownej, reguluje K.C. ( art
471 i dalsze.).

Ciężar dowodu i w tym przypadku spoczywa na barkach pracodawcy - zgodnie bowiem z art. 6
K.C., udowodnienie faktu leży w gestii osoby, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
Może on jednak dochodzić naprawienia szkody w całości, a więc zarówno wyrównania
poniesionych strat, jak i zrekompensowania korzyści utraconych w skutek naruszenia zakazu
konkurencji przez ekspodwładnego - przepisy K.p., ograniczające wysokość odszkodowania,
nie znajdują w tym przypadku zastosowania.

Pracownik, chcąc uwolnić się od konieczności naprawienia szkody, musi dowieść, że
złamaniu postanowień umowy antykonkurencyjnej towarzyszyły okoliczności, za które nie
ponosi on odpowiedzialności (art. 471 K.C.).

Przesłankami niezbędnymi dla obciążenia ekspracownika odpowiedzialnością za szkodę
wyrządzoną pracodawcy w następstwie złamania zakazu konkurencji są: istnienie ważnej
umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, naruszenie postanowień zawartych w
umowie (np. podjęcie pracy w firmie konkurencyjnej), szkoda po stronie pracodawcy (np.
utrata ewentualnych zysków), związek przyczynowy pomiędzy bezprawnym działanie a szkodą.
Możliwe jest również, aby w konsekwencji złamania zakazu konkurencji były pracodawca
domagał się zwrotu odszkodowania, które trafiło już do Pana (494 K.C. w związku z art.
300 K.P.) Wtedy będzie to równoznaczne z żądaniem zwrotu bezpodstawnie pobranego przez
byłego pracownika odszkodowania w sytuacji, gdy były pracownik naruszył obowiązujący go
zakaz, oraz tym, że pracodawca odstępuje od zawartej z nim umowy.

Ps. oczywiście własna firma, gdyby ją Pan założył działająca konkurencyjnie, czy
umowa-zlecenie lub o dzieło z firmą konkurencyjną- również wyczerpują pojęcie "pracy w
konkurencyjnej firmie".

KC- kodeks cywilny, KP- kodeks pracy
a ich treść tu:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolico
mrzi / 2010-12-15 14:52
bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź:
ale mam jeszcze pewną wątpliwość. ja dla firmy w której pracuję rejestruje produkty w urzędzie, które potem moja firma wprowadza do obrotu i je sprzedaje, czy w takim razie rejestrowanie produktów w urzędzie dla innej firmy pod własnym szyldem, jest jednoznaczne z zadaniami/czynnościami, "które mogą być szkodliwe dla
działalności pracodawcy lub zadań i obowiązków zleconych przez pracodawcę"???
nie stanowię konkurencji dla mojej firmy, a jedynie chciałabym mówiąc kolokwialnie dorobić robiąc to co robię dla mojej obecnej firmy dla innej firmy.
pzdr
szklarek / 2010-12-15 19:59
Nie ma tu ostrych granic, nie znam też specyfiki tych produktów i ich rynku. Jeśli w drugiej firmie rejestrowałaby Pani podobne produkty, takie same, zastępniki, a rynek zbytu na nie, na którym działa obecny pracodawca ( lokalny, regionalny, krajowy ?) był silnie konkurencyjnym -to jednak pracując na rzecz drugiej firmy powodowałaby Pani spadek obrotów, sprzedaży, tej pierwszej. Zwłaszcza gdy ta rejestracja wymaga jakiegoś doświadczenia, wyczucia rynku i in. umiejętności nabytych u obecnego pracodawcy, gdy nie jest ona zwykłą papierkową robotą, którą może wykonać każdy, bo polega jedynie np. na przepisaniu danych technicznych produktu do formularza wymaganego przez urząd rejestrujący. Więc jest to jakaś ewentualna szkoda. Jest w niej Pani realny udział.

A abstrahując już od klauzuli- ma Pani w obowiązkach pracowniczych nakazane 'dbać o dobro zakładu'. ( art.100, par.2, pkt. 4 KP). Więc nawet w razie braku klauzuli pracodawca mógłby uznać, że jest to podstawą np. zwolnienia. Niekoniecznie nawet dyscyplinarnego. Z powodu utraty zaufania, braku lojalności.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jakie;warunki;musi;spelnic;szef;by;zwolnic;pracownika,81,0,409425.html

Pewnie by je Pani przed PIP zaskarżyła i dopiero trzecia strona musiałaby wypowiedzieć się o zasadności zastrzeżeń pracodawcy, tj. niedbaniu o dobro zakładu, czy wręcz szkodzie.

Jest więc to po prostu do przemyślenia. Nie staję po stronie pracodawcy, pewnie nawet przesadzam- ale jedynie staram się nakreślić Pani jak najszerzej ewentualny najgorszy rozwój sytuacji, co pewnie miejsca by nie miało, ale wiedzieć warto.

Raz jeszcze zalinkuję kodeksy, bo się rano nie wkleiło należycie- teraz zauważyłem;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/

Najnowsze wpisy