Forum Forum dla firmKsięgowość

Ozusowanie umów zleceń od 01.2016

Ozusowanie umów zleceń od 01.2016

prekariuszka / 5.60.210.* / 2015-10-09 19:16
Nie potrafię przełożyć tych nowych przepisów na własną sytuację, może ktoś mi to wytłumaczy. Jestem na samozatrudnieniu i sama opłacam składki do zus od najniższej podstawy. Czy po ozusowaniu umów zleceń będę mogła zamknąć działalność, a składki będzie odprowadzał zleceniodawca, czy nic się nie zmieni ?
Wyświetlaj:
prekariuszka / 77.115.69.* / 2015-10-15 16:48
Jasne, że podpisałam dobrowolnie ale do wyboru było tylko bezrobocie, umowę zlecenie i działalność rozpoczęłam tego samego dnia. A niewolnictwo ponieważ świadczę usługę dla państwowej instytucji, po 8 godzin noc w noc, w tym samym miejscu, według grafika, z koordynatorem nad głową, niedziele i święta w warunkach szkodliwych, będąc na 2 grupie inwalidzkiej i jeszcze muszę z miesięcznym wyprzedzeniem informować o "urlopie".
Jeśli w sensie ubezpieczeniowym nie jest on zleceniodawcą to czy zus może u niego kontrolować moje grafiki i czy taka umowa jest w ogóle prawidłowa. Ja mam podpisaną umowę zlecenie, wdg ZUS jestem na umowie agencyjnej, a US uważa to za pracę wykonywaną osobiście. Przepraszam, że piszę znowu nie tam gdzie trzeba, jestem wykończona tą sytuacją i szukam jakiegoś wyjścia, drugiego zlecenia nawet gdybym znalazła to nie jestem w stanie zrobić bo już śpię po 3 godz na dobę.
szklarek / 2015-10-15 20:51
Na pierwszy rzut oka wygląda na ukryty stosunek pracy. Co daje potencjalną możliwość dochodzenia 'stwierdzenia jego istnienia' przed sądem pracy. Niekoniecznie finansowo to nawet może się kalkulować.

Natomiast - czy owa umowa podpisana i wykonywana, nazwana w swej treści zleceniem obejmuje zadania, usługi zgodne z PKD jakie podała Pani w CEIDG ? Co to mniej więcej za usługi ?
prekariuszka / 5.172.236.* / 2015-10-18 01:30
Tak, usługa jest zgodna. Pracuję dla powiatowego inspektoratu weterynarii i badam mięso w wyznaczonej rzeźni jako tech wet. ze stawką godzinową określoną oddzielnymi przepisami. Umowy podpisujemy co 3 miesiące. Myślałam o sądowym ustaleniu stosunku pracy ale to czego się dowiedziałam nie nastraja optymistycznie. Ogromnie trudno jest znaleźć coś innego w malutkiej mieścinie.
szklarek / 2015-10-19 16:59
No więc jak pisałem w sytuacji prowadzenia DG nie mogłoby to być w praktyce zwykłe zlecenie ze względów podatkowych. Nie wiem skąd koncepcja w ZUS o umowie agencyjnej- przecież nie zawiera Pani żadnych umów z rzeźniami w imieniu Inspektora.

Co nie zmienia faktu, że jeśli byłoby tak nawet- to i tak w świetle ustawy systemowej- podlega Pani oskładkowaniu jak osoba prowadząca DG ( np wyrok Sąd Najwyższy 19 października 2006 r. (III UK 93/2006).
szklarek / 2015-10-12 12:17
Nie. W sensie ubezpieczeniowym nie jest on zleceniodawcą, a Pani zleceniobiorcą. Zmiany dotyczą zbiegu min. 2 zleceń - działalnosci wykonywanej osobiście- poza DG.
prekariuszka / 5.60.241.* / 2015-10-13 14:24
Dziękuję za informację.Nowoczesne niewolnictwo kwitnąć więc będzie nadal...
szklarek / 2015-10-13 19:06
To jest dział księgowy Forum. Ale niech tam- mamy ogólnokodeksową (cywilną) swobodę zawierania umów.
Jakie niewolnictwo ? Jeśli została Pani zmuszona przemocą do podpisania umowy współpracy- to umowa ta ma poważną wadę prawną a okoliczność ma też kwalifikację karną.
Jeśli umowa współpracy została zawarta po założeniu DG, a jej przedmiotem są usługi zgodne lub pokrewne z PKD Pani działalności- to ze względów podatkowych praktycznie nie mogła być zawarta w to miejsce u. zlecenia.

Jeśli to kwestia ukrytego stosunku pracy- to prawo pracy jest tu jasne, a dywagacje na temat zlecenia bezprzedmiotowe.

Najnowsze wpisy