Pierwsze kroki

crazeworm / 2009-05-04 17:33
Witam.

Jestem studentem i dopiero zaczynam swoją przygodę z Giełdą, chciałbym zapytać się na co zwracać uwagę przy pierwszych inwestycjach. Na jakie wskaźniki patrzeć przy podejmowaniu pierwszych decyzji, tak aby dużo nie stracić :)
Wyświetlaj:
mlody.leszcz / 77.114.107.* / 2009-12-23 12:28
Przed ponad 10-cioma latami opuściłem giełdę i wróciłem 4 miesiące temu.
Postanowiłem zacząć od drobnej kwoty, żeby zobaczyć jak to się gra on-line.
Po pierwszym miesiącu z kwoty 5tys pln zarobiłem 1tys.
Hm omyślałem 20% miesięcznie - super to będzie ponad 200% rocznie więc dołożyłem kolejne 5 tys.
Z kwotą 10 tys kapitał i 1 tys dochod po drugim miesiącu straciłem to co zarobilem czyli byłem na zero.
Pragnę dodać, że kupowałem i sprzedawałem na d-tradingu.
W trzecim miesiącu dołożyłem kolejne 10tys czyli z kwotą 20 tys bawię się dalej.

Generalnie ile razy kupię to spada ile razy sprzedam po wzrostach wychodząc na zero to następnego dnia idzie do góry.
Postanowiłem pod koniec grudnia sprzedać wszystko w diabły i zamknąć rachunek.
Z zainwestowanej kwoty 20tys pln zostanie mi 19,5 tys.

Na giełdzie zarabiają: grubasy, TFI, banki i osoby mające dostęp do informacji.
Cała reszta jest do golenia.
Dzisiaj zarobiz jutro stacisz.
Tak więc ciesz się życiem chłopaku i jak chcesz zagrać w tm kasynie to lepiej odpuść.
Tu masz wybór czerwone albo zielone rien ne va plus
JaguarTrend Forex Team / 89.77.77.* / 2009-12-21 16:07
Na początku powinieneś poznać Profesjonalnych Traderów, poproś aby opowiedzieli Tobie swoją drogę i zastanów się czy chcesz przejść przez to samo. Jeżeli się zdecydujesz, to zrób drugi krok i poproś ich o przekazanie wiedzy.
Bez nauczyciela stracisz dużo czasu i pieniędzy, zanim dojdziesz do oczekiwanych rezultatów.
Gdzie spotkać Profesjonalnych Traderów? - chodź na szkolenia i seminaria poświęcone giełdzie, np. http://www.jaguartrend.pl/informacje/ tu masz info o darmowych szkoleniach organizowanych przez SARFT.

Pozdrawiam
Piotr
xxxxxxl / 87.205.254.* / 2009-12-21 22:16
podaj link
do kont
gdzie mozna na bieżąco sledzić
wasze dokonania
opiekun_inwestora / 2009-05-04 17:38
Najprostsza rada aby dużo nie stracić:

1) Ustalić jaka jest granica strat, którą akceptujesz dla całego portfela (lub dla poszczególnych spółek)
2) I pilnować aby tej granicy nie przekroczyć.

czyli strategia i jeszcze raz strategia.
crazeworm / 2009-05-04 17:46
No dobrze to wiem że należy określić granicę strat, ale jak teraz dobrać spółki w które zainwestować pierwsze pieniądze brać pod uwagę C/Z i C/WK czy jeszcze jakieś inne dane ?
xxxxxl / 217.113.228.* / 2009-05-05 16:27
losowo bracie losowo wybierać
to wystarczy


w długim okresie na giełdzie nie da się zarobić
oczywiście można tak "kombinować", a nawet chyba trzeba
aby troche pograć
zanim zostaniemy ogoleni do zera
crazeworm / 2009-05-05 19:30
No już nie przesadzaj, wiele osób zarabia na giełdzie i nie tracą wszystkiego... No a przecież jak losowo to równie dobrze mogę sobie w lotto pograć... Może znajdzie się ktoś kto jest inaczej nastawiony do giełdy?
marm41 / 2009-05-06 00:27
Jestem w podobnej sytuacji co Ty. Właśnie dzisiaj zacząłem czytać rewelacyjną książkę na temat inwestowania "Zawód Inwestor Giełdowy" Alexander Elder. Może tak na początek przeczytaj ją. Są w niej zawarte ważne aspekty psychologiczne gry na giełdzie.
xxxxxl / 217.113.228.* / 2009-05-06 19:11
akurat Alex
to nie jest dobry przykład
był w Polsce chyba w 1997
wielokrotnie wygolił swoje konto
mając praktykę lekarską miał z czego dokładać do giełdy
i to cała tajemnica

w końcu zamiast na giełdzie zarabia na sprzedawaniu książek
pisze to co ludzie chcą wyczytać że
- można przewidziec giełdę
- zarobić duże pieniądze i odmienić los

ja proponuje poczytać zwykły podręcznik do matematyki
statystyki rachunku prawdopodobieństwa

zamiast
"poczytnych" lektur przemysłu finansowego
których zadaniem jest przyciagnąć - nagonić swieże mięcho
xxxxxl / 217.113.228.* / 2009-05-06 19:28
możesz to sam sprawdzić

wprowadź "trójekranowy" system Eldera
do komputera
i przetestuj na rzeczywistych danych
----------------------------------------------------
mówiąc inaczej
to co zostało opublikowane jest spalone
całe hektary komputerów
nie robią nic innego jak tylko szukają "odchyleń"
które można wykorzystać

sam mam kilkunaście komputerów
--------------------------------------------

dla "szarego" gracza
chyba nie ma lepszej metody gry
niz gra losowa

ten system bije na głowe zdecydowaną wiekszość "mądrych" systemów

oczywiście problemem
jest przełamanie oporów przychologicznych
PADOVANI-inwestorgieldowy.com / 83.24.201.* / 2009-05-06 18:33
Oczywiście, lektura książki Dr. Eldera to doskonały wybór. Ważne by nie omijać stron :) bo cała książka jest kompleksowym „kursem inwestowania”
Proponuje się jeszcze wstrzymać z zakupami, bo zazwyczaj tak jest, że gdy wszyscy inwestorzy widzą wzrosty Rynek robi zwrot – a w tej chwili ma taka sytuacja miejsce, ale to tylko moje spostrzeżenie :)

Generalnie nim zainwestujecie, Przećwiczcie to co przeczytacie w książce – poważnie, jest to bardzo ważne ! Praktyka, czyli bierzecie wykres historyczny i sprawdzacie jak opisane są wskaźniki i jakie są realia. Formacje również sprawdźcie bo naprawdę póki tego nie zrobicie to nie zrozumiecie przesłania książki.

Prawdopodobnie zbliża się zwrot sytuacji rynkowej, to też większość akcji będzie opadać, co w efekcie sugeruje na tą chwilę, niedoświadczonym inwestorom trzymania się z dala od jakichkolwiek zakupów… Będziecie mieli tym samym czas na spokojne zaznajomienie się z lekturą i przećwiczenie tego co przeczytacie, A na zarabianie jeszcze przyjdzie czas :)

Powodzenia życzę…. :)
crazeworm / 2009-05-06 20:10
No to może jest jeszcze jakaś lektura warta uwagi?

Dużo ludzi poleca GPWI, II i III - warto je zakupić i zapoznać się z nimi ?
PADOVANI-inwestorgieldowy.com / 83.24.226.* / 2009-05-07 09:32
Generalnie sam ją czytałem i teraz z perspektywy czasu (mając już jakieś doświadczenie na GPW) to jest kiepska pod względami merytorycznymi, strasznie ogólna … Dr. Elder bije je na głowę :) ale jak jesteś kompletnie zielony to z tych 3 części kup pierwszą. Bo kontraktów i opcji to w życiu się nie nauczysz z książki :)
PADOVANI-inwestorgieldowy.com / 83.24.226.* / 2009-05-07 09:41
I naprawdę dr Elder – Zawód Inwestor Giełdowy + Nison – świece Japońskie i techniki…. Tytułu już nie pamiętam, a następnie mocna edukacja, czyli badanie teorii, oglądanie wskaźników i formacji cenowych co w efekcie da jakiś tam podstawowy system w miarę bezpiecznego inwestowania. Dlatego piszę w miarę bezpiecznego ponieważ dużo zależy od psychiki inwestora :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy