Forum Spółki giełdowe GPW SA

Pierwsze spółki podadzą wyniki. Szansa na wzrosty?

Pierwsze spółki podadzą wyniki. Szansa na wzrosty?

Wyświetlaj:
USA_man / 94.154.97.* / 2013-04-25 22:37
To jak to wreszcie z tymi Azotami było?
24 kwietnia 2013
1 .Po sobotnich doniesieniach Newsweeka i Gazety Polskiej Codziennie o udziale Aleksandra Kwaśniewskiego w próbach przejęcia przez rosyjski koncern Acron pakietu większościowego w tarnowskich Azotach, pojawiły się oświadczenia zarówno byłego prezydenta jak i premiera Tuska, że w ich działaniach w tej sprawie nie było nie tylko złamania prawa, a nawet naruszenia jakichkolwiek standardów.

Przypomnijmy tylko, że w lipcu 2012 roku, rząd Tuska, stawał murem aby nie dopuścić do przejęcia przez Acron, pakietu większościowego Azotów w Tarnowie.

Jak donosiły wówczas media, determinacja rządu Tuska była wywołana opracowaniami ABW, które czarno na białym dowodziły, że zainteresowanie Rosjan zakładami w Tarnowie, stanowi zagrożenie dla interesów ekonomicznych naszego kraju, głównie z powodu wielkości zapotrzebowania na gaz przez tę firmę.

W sytuacji kiedy Rosjanie ogłosili na giełdzie w Warszawie wezwanie do sprzedaży akcji Azotów i na 3 dni przed jego zakończeniem, podnieśli zaproponowaną przez siebie cenę do 45 zł z akcję (a więc sporo wyżej niż ówczesna wycena tych walorów na giełdzie), do kontrakcji ruszył resort skarbu.

Minister Budzanowski publicznie mówił o próbie wrogiego przejęcia Azotów przez Rosjan, prowadził poufne rozmowy z niektórymi PTE właścicielami OFE aby nie odpowiadały na to wezwanie, wreszcie ogłosił zamiar połączenia Tarnowa z Puławami i tym samym zablokował możliwość zdobycia przez Acron większościowych udziałów w spółce.

Ostatecznie za duże pieniądze Rosjanie wykupili wtedy tylko 12% akcji „Tarnowa” i rząd otrąbił odparcie wrogiego przejęcia.

2. W ostatnich dniach okazało się, że sprawa ma drugie dno. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski miał badać przychylność rządu (a dokładnie premiera Tuska), a także byłego premiera, a obecnie szefa Rady Gospodarczej przy premierze Tusku – Jana Krzysztofa Bieleckiego dla tej inwestycji w imieniu właściciela Acronu Wiaczesława Kantora, rosyjskiego oligarchy (także posiadacza izraelskiego paszportu) i swojego przyjaciela, którego będąc prezydentem, uhonorował wysokim odznaczeniem państwowym.

Jednak w sprawie rezultatów tego badania, mamy ciągle sprzeczne informacje. Wczoraj na konferencji prasowej premier Tusk poinformował, że dał jednoznacznie prezydentowi Kwaśniewskiemu do zrozumienia, że rząd jest zdecydowanie przeciwny tej inwestycji.

Z kolei z oświadczenia byłego prezydenta Kwaśniewskiego wcale nie wynika, że tak właśnie było, co więcej wypowiadający się w tej sprawie były prezes TVP Robert Kwiatkowski obecnie wspierający ugrupowanie Kwaśniewskiego, Palikota i Siwca – Europa Plus, sugerował w ostatnią niedzielę w programie „Kawa na ławę” Bohdana Rymanowskiego, że Kwaśniewski uzyskał u Tuska wsparcie dla tego przedsięwzięcia.

3. Wczoraj klub Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek do marszałek Kopacz wniosek o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację Prezesa Rady Ministrów w tej bulwersującej sprawie.

Mamy nadzieję, że marszałek przychyli się do tej prośby zwłaszcza, że dogłębnym wyjaśnieniem tego skandalu, powinien być zainteresowany sam premier Tusk.

Piszę skandalu, bo już sam fakt, że o prywatyzacjach strategicznych polskich przedsiębiorstw szef polskiego rządu rozmawia z przedstawicielem potencjalnego inwestora przy swoistym „zielonym stoliku”, tak właśnie trzeba zaklasyfikować.

Co więcej w ostatnich tygodniach dowiedzieliśmy się, że ten „niechciany” w Azotach inwestor znacząco powiększa swoje udziały teraz już w skonsolidowanej Grupie Azoty (a więc połączonej już z zakładami w Puławach ), obecnie do około 15% i ogłasza zamiar dalszych zakupów.

Najwyższy czas aby posłowie, a także polska opinia publiczna ostatecznie dowiedzieli się jaka jest strategia rządu wobec prób przejęcia większościowych udziałów w Grupie Azoty przez Rosjan i czy alarmistyczne doniesienia ABW z lata poprzedniego roku o próbach wrogiego przejęcia tego przedsiębiorstwa przez Rosjan, są w dalszym ciągu obowiązujące.
canary wharf / 2013-04-25 20:05 / portfel / Tysiącznik na forum
dzis mozna bylo niezle poszalec na DT :)
1der / 89.231.86.* / 2013-04-25 19:34
GPW pada! Nie ma obrotów i nie ma wyników. Jak tak dalej pójdzie to z GPW wszyscy uciekną .
USA_man / 94.154.97.* / 2013-04-25 21:06
Dlatego już mówią o połączeniu GPW z inną giełdą.
Sancho Pansa / 31.175.20.* / 2013-04-25 21:30
W kupie będzie szulerni raźniej:)?
Ten rynek zdycha bez ulicy, którą skutecznie wyniszczono i ograbiono, a dobije go kastracja OFERM.
Na końcu szulerzy będą się zżerać sami, a ten który zostanie (ostatni w łańcuchu pokarmowym) zeżre własny ogon i spektakularnie ZBANKRUTUJE!!!
posej / 31.0.196.* / 2013-04-25 19:01
co myślicie o kupnie złota?
USA_man / 94.154.97.* / 2013-04-25 21:07
Wbrew wszystkim, który twierdzili, że będzie spadać - rośnie. I dlatego pewnie warto zaryzykować. Ja wybrałem srebro, bo ma sporo do odrobienia do parytetu 1/60.
Etermit / 2013-04-25 16:25 / Tysiącznik na forum
Według wszelkich prawideł Kenobizmu, Kulczyk padł ofiarą piramidy finansowej, zbankrutował samego siebie i uciekł przed wierzycielami do Kanady. Teraz skupuje swoje własne akcje sam od siebie i w rezultacie kurs Kulczyk Oil rośnie +8%

The New Order of Kenobism
Natter2 / 2013-04-25 21:14 / Tysiącznik na forum
Tego nikt nie zgadnie co ma giełga na dnie ,tylko ja ten sekret znam.[czerwone gitary] O ile nie zawodzi mnie pamięc to mieliśmy eternit płaski i falisty.W tej sesji mieliśmy falisty.
Etermit / 2013-04-25 15:02 / Tysiącznik na forum
Halo Houston! Mamy problem! nawet Kulczyk się dziś zbankrutował!

Kulczyk Oil +7%
rozbiegane oczy Rudego / 78.131.154.* / 2013-04-25 15:17
jaż bolom mię oczy tak rośnie
srajdol / 78.141.130.* / 2013-04-25 15:01
Odreagowujemy wczorajsze wzrosty - co za srajdol
dasdsadasd / 78.8.169.* / 2013-04-25 14:52
spadek bezrobocia to dobrze czy źle dla giełdy w usa?
Halo Houston! Mamy problem! / 77.254.39.* / 2013-04-25 14:52
Każde "dobre" dane, to od razu ucieczka z rynku, bo strach,że zaraz zakończą QE.
Etermit / 2013-04-25 14:51 / Tysiącznik na forum
Halo Houston! Mamy problem!

Boryszew +4,5%
KGHM +1,2%

p.s. kurde, chyba mi się komputer bankrutuje bo mam problem wysłać posta, no chyba że to już nawet net się bankrutuje 8-O
87 Irene / 94.154.97.* / 2013-04-25 21:09
Niedoinwestowałeś w sprzęt to tak masz
Etermit / 2013-04-25 14:35 / Tysiącznik na forum
niestety ropa znowu drożeje i jest już powyżej 100$ :(
Etermit / 2013-04-25 14:34 / Tysiącznik na forum
raczej konsolidacja w kanale 2200-2300 a potem sanki na 2800
Halo Houston! Mamy problem! / 77.254.39.* / 2013-04-25 14:27
Kolejny duży skok zapasów miedzi na LME potwierdza trwający krach w gospodarce globalnej.
Halo Houston! Mamy problem! / 77.254.39.* / 2013-04-25 14:28
Do 621.600 ton.

Fed nie chce kupić? Tanio jak barszcz...
Etermit / 2013-04-25 14:33 / Tysiącznik na forum
tanio jak nie wiem co, miedź nadal powyżej 3000 ale oczywiście dla Ciebie to tanio
Etermit / 2013-04-25 14:25 / Tysiącznik na forum
chciałem kupić dziecku suchą bułkę na obiad więc schodzę do żabki a tam karteczka na drzwiach, że się zbankrutowała, dobijam się więc od zaplecza a sprzedawczyni z piwem w ręku mówi, że dziś już nigdzie bułki nie kupię bo piekarnie się w nocy zbankrutowały, kazała spróbować jutro bo być może jutro się nie zbankrutują, i co ja teraz dam dziecku na obiad jak wszystko się zbankrutowało? no co? pozostaje jedynie nadzieja, że jutro znowu się nie zbankrutują a na razie to syn wbił zęby w ścianę jak mu doradziłem i przynajmniej jest w domu cicho
rozbiegane oczy Rudego / 78.131.154.* / 2013-04-25 14:36
nie trza było dzieci bez opamiętania narobić to byś miał na świeżą
Etermit / 2013-04-25 14:54 / Tysiącznik na forum
nawet starych bułek nie było bo stare piekarnie też pobankrutowały, kasę to ja mam tylko co z tego jak nic nie ma bo wszystko pobankrutowało same siebie - pieniądze to tylko makulatura bo w kenobizmie gospodarka nie istnieje
do początku nowsze
1 2 3 4 5
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy