Forum Forum inwestycyjneFundusze

Pioneer Obligacje Zagraniczne

Pioneer Obligacje Zagraniczne

lauri / 62.87.244.* / 2007-08-21 16:11
Witam,
jakis czas namowiono moja mame w banku za rogiem na kupno jednostek w FIO PIoneer Obigacje Dolarowe+, Akcje Europejskie i Obligacje Europejskie +. Pani w banku tlumaczyla, ze te fundusze sa w dolku, wiec sie oplaca je kupic.
Mama stracila juz kilka procent. Obawiam, sie, ze beda dalsze straty? Ja sie na inwestowaniu nie znam, ale wydaje mi sie, ze dzis malo kto kupuje obligacje amerykanskie, chyba bardziej oplacaja sie te, inwestujace w Polsce albo na Wschodzie? CO ROBIC? Uciekac z pieniedzmi, czy czekac (na razie mozna sobie pozwolic na czekanie, ale czy nie bedzie wiekszych strat?).
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
Idyll / 83.20.130.* / 2007-08-21 18:07
Jest kilka warunków, które w zdecydowany sposób przemawiają za tym żeby nie pakować się obecnie w fundusze obligacji zagranicznych. Po pierwsze do czasu naszego przystąpienia do UE złoty będzie się mocno umacniał, po drugie USD będzie się umacnial dopiero kiedy zmienia się zdecydowanie podstawowe relacje wynikające z rachunku obrotów bieżących bilansu USA (szczególne znaczenie odegrają tu deficyt budżetowy i nadwyższka importowa), po trzecie można nabyć wiele bardzo bezpiecznych i dających zadowalające wyniki, lepsze od funduszy obligacji, instrumenty finansowe. Do takich zalicza się choćby UniStoProcent Plus lub Bis dający rocznie - ostatnio ponad 12%. Jesli dysponujesz wiekszą gotówką to polecam fundusze UniProfil Satbilnego Wzrostu będący świetnie zdywersyfikowaną inwestycją na okres około 5 lat (przynajmniej). Warto sprawdzić tą ofertę... oczywiście inne TFI też mają coś w zanadrzu, ale Union jest wg mnie najbardziej kompleksowy.
TaS / 2007-08-21 17:51 / Tysiącznik na forum
hmmm w przypadku inwestowania w obligacje zagraniczne dochodzi ryzyko walutowe. Moze ono zadziałać pozytywnie zwiększając stope zwrotu jesli złoty długo terminowo osłabiałby się, albo topić zyski gdyby złoty sie umacniał.

nie jestem ekspertem walutowym, wiec powiem co pisza inni: zloty dluugookresowo powinien byc mocniejszy niz dzis, a to oznacza, że Wasze zyski będą mniejsze lub wrecz beda straty.

bo co do samych obligacji zachodnich to uwazam,ze to bardzo bardzo pewny instrument... o ile kupowany we wlasciwej walucie (tj. dolar/euro)...


ale moge nie miec racji :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy