Forum Forum podatkowePIT

Pit - sprzedaż mieszkania

Pit - sprzedaż mieszkania

zasadzkaa / 217.153.6.* / 2014-01-10 09:13
Dzień dobry

W 2010 roku kupiłem mieszkanie za 205000 zł, na które wziąłem kredyt 168000 zł z wkładem własnym. Chciałbym sprzedać teraz te mieszkanie, spłacić kredyt i kupić nowe mieszkanie.
Czy będę miał do zapłacenia podatek PIT ?
(rozumiem, że są ulgi mieszkaniowe).
Zakładam, że może sprzedam mieszkanie za 200 000 zł (i to po remoncie), a na nowe mieszkanie będę chciał wziąć kredyt 280 000 zł. Obecnie kredyt mam na siebie. Natomiast nowe mieszkanie chcę kupić wspólnie z dziewczyną.
Byłbym wdzięczny za podpowiedź, czego mam się spodziewać, jako że nie mam kompletnie żadnych oszczędności i dodatkowe podatki mogą zepsuć cały plan.
Dziękuję serdecznie.
Wyświetlaj:
ewelina_z / 2014-01-11 14:09
Podatek płaci się od dochodu, jeśli więc sprzedasz mieszkanie taniej niż kupiłeś lub za tą samą cenę to wtedy nie ma dochodu, nie ma więc podatku do zapłaty, a pieniądze ze sprzedaży możesz wydatkować na co chcesz.
belladonna / 2014-01-11 15:02 / Tysiącznik profesjonalny
Tylko tutaj jest malutki drobiazg.... cena zakupu to 205000 - 168000 :-))

http://www.podatki.biz/artykuly/koszty-uzyskania-przychodu-z-tytulu-sprzedazy-nieruchomosci_28_22177.htm
ewelina_z / 2014-01-11 15:29
I tu się nie zgodzę. Wyrok dotyczy kosztów związanych z zaciągnięciem i spłatą kredytu czyli odsetki, ubezpieczenia i inne opłaty, a nie spłaty kredytu jako takiej. Jeśli chodzi o odp. na zadane pytanie, ja nie zaliczam mu do kosztów nabycia spłaty kredytu, tylko od kwoty sprzedaży odejmuję kwotę zakupu z aktu notarialnego i tu nie ma znaczenia skąd pochodziły pieniądze za które je kupił.
ewelina_z / 2014-01-11 15:38
owszem sama spłata kredytu ani odsetek nie jest kosztem nabycia. spłata kredytu po sprzedaży może być jedynie zaliczona jako wydatek na cele mieszkaniowe jeśli ktoś chciałby przychód ze sprzedaży wydatkować. Natomiast tu nie ma mowy o zaliczeniu spłaty kredytu ani do kosztów ani do wydatków. Po prostu obliczamy dochód odejmując od kwoty sprzedaży z aktu not. kwotę zakupu również z aktu not., ewentualnie jeszcze można odjąć koszty na modernizację mieszkania w trakcie posiadania. I tu źródło pochodzenia gotówki nie ma znaczenia. Inaczej doszlibyśmy do absurdu.
belladonna / 2014-01-11 16:21 / Tysiącznik profesjonalny
Żeby nie było tak kolorowo :-))

http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/4-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/10-zrodla-przychodow/107-przychody-ze-sprzedazy-nieruchomosci/138765-koszty-uzyskania-przychodow-kredyt-nieruchomosci-przychod-rata-splata-kredytu-zbycie.html

Interpretacja z 2010r.
Cyt. istotny fragment:
"Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że zaciągnięty kredyt nie stanowi dla Wnioskodawcy przychodu ani kosztu jego uzyskania. Zaciągnięcie kredytu jest wyłącznie sposobem na pozyskanie pieniędzy na zapłatę ceny za nabycie nieruchomości".

Dlatego zasadzkaa powinna pytać o zagadnienie w US, gdzie złoży PIT-39 :-))
belladonna / 2014-01-11 15:34 / Tysiącznik profesjonalny
http://biznes.interia.pl/podatki/news/kredyt-a-koszty-uzyskania-przychodu,1369951,4211

zależy od punktu widzenia ;)
ewelina_z / 2014-01-11 15:49
To że nasze przepisy są pokręcone to nic nowego ;) Czyli najlepiej dla pytającego będzie podpytać w jego własnym US jak oni to widzą, skoro i tak tam będzie się rozliczał.

Najnowsze wpisy