Forum Forum podatkowePIT

PIT 28 problemy z PD za wystawione korekty.

PIT 28 problemy z PD za wystawione korekty.

Brad. / 46.204.59.* / 2014-01-18 18:10
Witam,

Prowadzę DG w oparciu o ryczałt w stawce podatkowej 8,5%. Obowiązuje mnie mały zus, nie płacę vatu.

Mam problemy z poprawnym wyliczeniem PIT 28.

Mam taką sytuację, że we wrześniu 2012 wystawiłem rachunek na kwotę 6897,46 zł,
następnie w grudniu 2012 r wystawiłem korektę in plus 126,85 zł do tego rachunku.
Zgodnie z przyjętą zasadą opłacania należnego podatku, podatek od RK zapłaciłem w styczniu 2013 r (na kwotę 11 zł) za okres 09.2012 (tego rachunku dotyczyła korekta).
Składając zeznanie podatkowe za rok 2012, w US zostałem poinformowany, że kwota ta (11 zł) nie powinna być zaliczona do PIT28 za 2012 r. W związku z tym w PIt28 dopisałem informacje, że proszę o zwrot tej nadpłaconej kwoty.
Kasa przyszła na konto i było ok. Temat zamkniety. Jednak problem rodzi sie ponownie wraz z PIT28 za rok 2013, ponieważ po zwrocie kwoty 11 zł na konto, powinienem ją zapłacić jeszcze raz, ale już za okres grudzien 2012 (data wystawienia RK) czyli do 20 stycznia 2013 - tak przynajmniej wygląda sprawa w oczach pracowników US. Ja jednak tej kwoty nie wpłaciłem przez zwykła nie uwagę. Co powinienem w takiej sytuacji teraz zrobic? Mam te pieniądze wpłacić niezwłocznie za styczen, grudzień czy za wrzesień? Może mam ich wcale nie wpłacać i ująć to gdzieś w PIT28?

Mam także kilka pytań pomocniczych, które zrodziły się po drodze:
1. Czy składka społeczna w przypadku kiedy nie było dochodu przez 2 miesiące, sumuje się za te 2 miesiace do odliczenia w pierwszym miesiącu z dochodem jak to ma miejsce w przypadku składki zdrowotnej?

2. Czy na przełomie roku kiedy w styczniu płacę składki zdrowotną oraz społeczna za grudzień (w wysokości z roku poprzedniego), pomniejszam podstawę do wyliczenia podatku jeszcze wg. stawek za poprzedni rok? Co za tym idzie dopiero od rachunku z lutego odliczam składkę społeczną oraz część składki zdrowotnej w nowym wymiarze z bieżącego roku (czyli za styczeń)?

3. Czy w PIT28, w pozycji 99 (odliczenia od ryczałtu - składka na ubezpieczenie zdrowotne ) jest sumą wszystkich składek wpłaconych w roku 2013 (254,55 + 11 x 261,73 = 3133,58 zł) czy też sumą części tych składek (219,19 + 11 x 225,38 = 2698,37 zł) ?
Dodam, że wyliczając PD w danym miesiącu wyliczam go w następujący sposób:
przychód - składka społeczna = podstawa opodatkowania (PO)
PO x 8,5% = podatek
podatek - kwota pomniejszająca podatek wynikająca ze stawki zdrowotnej w 2013 r (225,38 zł) =PD do zapłaty

4. Czy w części L PIT28 w pozycjach 112 - 122 w przypadku wystawienia korekt do rachunku, a co za tym idzie zmiany w wysokości PD, zmiany te ujmujemy co do miesiąca, w którym wystawiłem rachunek korygujący czy też wpisujemy w polu miesiąca, którego dotyczą te korekty? Co wtedy w związku z kwotą 11 zł za 2012 rok z pierwszego pytania? Gdzie ją ujmujemy?

5. Powiązane z pyt 4.: W polach 112- 122 wpisujemy kwoty wpłaconego ryczałtu czy należnego?
w polu 123 wpisujemy sumę należnego ryczałtu czy wpłaconego?

6. Wątpliwość: czy zarówno nieodliczona w danym roku składka społeczna jak i zdrowotna nie moze zostac przeniesiona na kolejny rok, czy dotyczy to tylko składki zdrowotnej?

Proszę wybaczyć mnogość pytań ale przeszukując internet od kilku dni, w dalszym ciagu nie znalazłem na nie odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Bartosz
Wyświetlaj:
belladonna / 2014-01-18 19:46 / Tysiącznik profesjonalny
Tego co napisałeś przed pytaniami nie kumam. W PIT-28 wykazujemy przychód z całego roku (z grudniem). A jak wpłacone (porównywane do należnego z całego roku) są z okresu styczeń-listopad, to wychodzi do zapłaty, wpłacamy do końca stycznia i temat zamknięty za dany rok. O co chodzi z tym 11 zł pojęcia nie mam :)

ad. 1 Tak (odliczasz od przychodu zapłacone składki w roku podatkowym, a nie tylko zapłacone z miesiąca - jak ich wczesniej nie odliczyłeś).
ad. 2 Od przychodu za styczeń odliczasz społeczne zapłacone w styczniu (składka za grudzień), a od ryczałtu zdrowotne (7,75) podstawy grudniowej.
ad. 3 219,19 + 11 x 225,38 = 2698,37 zł - wpłacamy 9%, ale odliczamy 7,75 składki zgodnie z ustawa :)
ad. 4
http://www.sgk.gofin.pl/12,258,133385,210,skutki-korekt-w-vat.html

ad. 5 należnego wynikającego z ewidencji, co pisze w opisie (bo księgowość US sprawdza, czy wpłata była prawidłowa. Jak była nieprawidłowa /za niska/ lub wcale - jeszcze mamy odsetki na tapecie). Suma wpłaconych /styczeń-listopad/ wpisujesz jedną kwotą po wyliczeniu należnego ryczałtu.

ad. 6 Żadnej składki nie przenosisz, odliczasz w roku podatkowym ZAPŁACONE. Jak np w 2015 zapłacisz składki za październik - grudzień 2014, to odliczasz je w roku zapłaty (2015), a nie roku którego dotyczą (2014) :)

Jeszcze by Ci dużo poczytać, jak sam to chcesz prowadzić :)
Brad. / 46.204.59.* / 2014-01-18 21:39
1. nie pytam o zeznanie roczne tylko o bieżące należnosci podatkowe w roku kalendarzowym.
Zadam pytanie jeszcze raz (może będzie bardziej zrozumiałe):
Czy nie odliczona składka społeczna (nie było z czego odliczyc - brak przychodu) przechodzi na kolejny miesiąc (w którym będzie dochód)? Czy działa to tak jak w przypadku składki zdrowotnej?

6.Nie pytam o rozliczenie PIT. Zapytam inaczej: Czy począwszy od stycznia (składki w wysokości za grudzień) zaczynam "od zera"? Tzn. czy jeśli w listopadzie nie było żadnego przychodu, następnie nie było go też w grudniu, a pojawił się dopiero w styczniu to czy należny podatek mogę pomniejszyć o 225,38 x 2 (za 2 miesiące) + 153,12 x 2 ? Czy też nie mogę ponieważ gdzieś po drodze nieodliczone składki zdrowotne i społeczne sie zerują? Jeśli tak to kiedy?


Powracając do głównego pytania. Przedstawię dokładnie jaka sytuacja miała miejsce i poproszę o radę jakie działanie w związku z tym podjąć.

09.2012 wystawiłem rachunek na kwotę 6897,46 zł, za którą zapłaciłem w październiku podatek w wysokości 204 zł.
12.2012 wystawiłem korektę in plus na kwotę 126,85 zł do rachunku z września.
Ponieważ kwota rachunku za usługi z września wzrosła, postanowiłem zapłacić do 20 stycznia podatek od korygowanego rachunku z września, czyli kwotę 11 zł (korekta wystawiona w grudniu.
Ponieważ kwotę 11 złotych wpłaciłem w styczniu 2013, a dotyczyła ona miesiąca września w roku 2012, przy wyliczaniu PIT 28 za 2012 r, zgodnie z radą pracownika US poprosiłem o zwrot zawyzonej wpłaty w wysokości 11 zł za rok 2012.
Pieniądze te trafiły do mnie na konto zgodnie z prośbą, w związku z czym zeznanie podatkowe za rok 2012 było niższe o 11 zł.

Czyli: zapłaciłem należny podatek za wrzesień dopiero w styczniu nowego roku. Podatek ten został mi zwrócony ponieważ wpłaciłem go już w nowym roku kalendarzowym, co nie zmienia faktu, że jest należny.
Mnie przez nieuwagę jednak umknął fakt, że powinienem wpłacić te 11 zł ponownie.
Pytanie teraz, jak powinienem te 11 zł wpłacić? Za jaki okres? Czy mam robić normalny przelew do US i który miesiąc wpisać jako opłacany? Czy może powinienem sprawę zostawić i wpisać gdzieś na PIT28 te nieszczęsne 11 zł? Jeśli tak, to zaliczyć je do stycznia?

Jak dla mnie jest to strasznie bezsensowne ponieważ jeśli wystawiam korektę do faktury, to koryguję fakturę pierwotną i to za nią dopłacam podatek (jeśli należny). Nie robie tego za miesiąc, w którym wystawiłem korektę, a już tym bardziej w miesiącu kolejnym po wystawieniu korekty (bo przecież termin na zapłatę podatku jest do 20 następnego miesiąca - czyli w tym wypadku do 20 stycznia).

Co w tej sytuacji zrobić? Czy te 11 zł zaliczyć do stycznia? Czy dopłacić jak najszybciej tą kwotę, ale za jaki okres ją ująć? Za styczeń 2013 czy może styczeń 2014 (bo przecież mamy już nowy rok rozliczeniowy)
Bardziej jasno nie mogę już tej sytuacji nakreslić.

Proszę o odpowiedź
belladonna / 2014-01-18 22:00 / Tysiącznik profesjonalny
"Czy nie odliczona składka społeczna (nie było z czego odliczyć - brak przychodu) przechodzi na kolejny miesiąc (w którym będzie dochód)? Czy działa to tak jak w przypadku składki zdrowotnej?"
Przechodzi, ale tylko w ROKU PODATKOWYM. Czyli nieodliczona składka z lipca, może być odliczona i w grudniu, ale już nie w następnym roku podatkowym (np styczniu). Odliczamy składki zapłacone w ROKU PODATKOWYM :)

Nieodliczone składki za 2013 "zerują się" z końcem roku. W 2014 odliczasz zapłacone w 2014.

"Czyli: zapłaciłem należny podatek za wrzesień dopiero w styczniu nowego roku. Podatek ten został mi zwrócony ponieważ wpłaciłem go już w nowym roku kalendarzowym, co nie zmienia faktu, że jest należny.
Mnie przez nieuwagę jednak umknął fakt, że powinienem wpłacić te 11 zł ponownie".

Wykazałeś w należnych (co by księgowość sprawdziła czy była wpłata, bo jak nie liczymy odsetki), a skoro po rozliczeniu PIT-28 wyszła nadpłata (wykazujemy wpłacony ryczałt za styczeń-listopad, no ale wpłacony w roku podatkowym. Czyli w kwocie wpłaconej to się znaleźć nie mogło. A skoro się nie znalazło, a wyszła w PIT-28 nadpłata, nic nie płacisz (ewentualnie odsetki, za niewpłacenie ryczałtu, no ale przy 11 zł one nie wyjdą) :)


Przykład. Za wrzesień wyszedł mi należny 500 zł. Nie wpłaciłam. Potem od października do grudnia nie uzyskałam wielkich przychodów z DG, więc należny nie wyszedł.
Zrobiłam PIT-28 i wyszło, że mam do zapłaty 5 zł (zdrowotne z późniejszych miesięcy pochłonęło to 500 zł z września). Zeznanie złożyłam 20 stycznia, czyli:
wpłacam 5 zł wychodzące z PIT-28 plus odsetki od kwoty 500 zł liczone od 21 października do 20 stycznia (czyli od następnego dnia kiedy upłynął termin wpłaty ryczałtu za wrzesień, do dnia złożenia zeznania) :)
Brad.. / 46.204.59.* / 2014-01-18 23:31
Czyli mówiąc krótko, muszę w zeznaniu podatkowym za 2013 ująć te 11 zł w miesiącu styczniu?

Proszę o konkretną odpowiedź czy w rubrykach 112-122 wpisujemy wpłacony podatek zgodnie z miesiącem, w którym został wpłacony, czy w miesiącu w którym wystawiłem rachunek?
Brad. / 46.204.59.* / 2014-01-18 23:39
Chociaż nie, nie w styczniu. W styczniu nie został przecież wpłacony. Powinna wyjść wobec tego niedopłata na 11 zł w PIT. Dobrze rozumiem?
belladonna / 2014-01-19 09:03 / Tysiącznik profesjonalny
Wg mnie u Ciebie jest zagadnienie korekty PIT-28 za 2012. Najwyraźniej nie wykazałeś wszystkich przychodów.
Nie mieszamy latami w PIT. Za 2012 dotyczy 2012 (z grudniem), a za 2013 dotyczy 2013.

W cz. L poz. 112-122 jak jest w opisie należy wpisać ryczałt wychodzący z ewidencji.
Wpłacony w roku podatkowym (dotyczący miesięcy styczeń - listopad) wykazujesz jedną kwotą w poz. 109 (i żeby było jasne opisuję poz. z wersji 17 PIT-28).

Jaki ryczałt wpłaciłeś księgowość US ma na karcie kontowej dot. PPE. A czy prawidłowo wpłaciłeś, właśnie sprawdza na podstawie poz. 112-122 gdzie ma być NALEŻNY Z EWIDENCJI. Bo jak komuś za styczeń wyszedł ryczałt z ewidencji np 400 zł (poz. 112), a wpłacił za styczeń 300 zł (co księgowość ma na karcie kontowej dot. stycznia), to miał niedopłatę 100 zł i księgowość wyliczy odsetki. Kumasz już?

O czym już pisałam wyżej :)

Najnowsze wpisy