Forum Forum podatkowePIT

PIT 36 - ROZLICZENIE Z MAŁŻONKIEM

PIT 36 - ROZLICZENIE Z MAŁŻONKIEM

gonia_wlazlo / 2014-02-25 19:50
Witam, mam prośbę o odpowiedz do bardziej doświadczonych przedsiębiorców (lub nie). Do 1 lipca prowadziła działalność gospodarczą i mój przychód wyniósł 280 zł, natomiast koszty uzyskania przychodu 1206 zł,a składki na ub. zdrowotne 2008zł, czyli jestem duuużo na minusie. Chce rozliczyć się z mężem, który pracuje na etat. Mamy jedno dziecko. Po obliczeniu PIT 36 wyszedł nam zwrot ponad 3600zł. Czy to możliwe jeśli ja nic nie zapłaciłam fiskusowi, a mąż miał ponad 7000 zł pobranej zaliczki? Kiedy rozliczam się sama, nie mam żadnego zwrotu. Bardzo proszę o dobre rady:)
belladonna / 2014-02-27 15:52 / Tysiącznik profesjonalny
Jak składasz swój PIT indywidualny, to masz stratę z DG i tyle. Podatki wychodzą na zero, więc nie masz od czego odliczyć zdrowotnego.
Jak składasz wspólny PIT z mężem składek społecznych swoich nie odliczysz (nie masz dochodu), ale składki na ubezpieczenie zdrowotne jak najbardziej, bo we wspólnym PIT podatek staje się wspólny i odliczamy po obu stronach (podatnik, małżonek, jak mamy prawa) :)
2008 + 1112 = 2120 z tego wychodzi do zwrotu (zdrowotne plus ulga), a + 556, bo Ty nie masz dochodu (2 x jest odliczana kwota ze skali przy wspólnym PIT):)
Czyli kwota do zwrotu raczej ok (mam nadzieję, ze odliczasz 7,75% podstawy zdrowotnego, a nie 9% co płacisz) :-))

Najnowsze wpisy