Forum Forum podatkowePIT

PIT-37 a PIT-8C

PIT-37 a PIT-8C

jaga11 / 2010-03-04 15:04
...razem z małżonką posiadamy wspólny rachunek inwestycyjny w Biurze Maklerskim.W roku 2009 złożyliśmy zlecenie sprzedaży zdeponowanych na Rachunku akcji.Uzyskana ze sprzedaży kwota,po odliczeniu prowizji, została wypłacona.Na tę okoliczność Biuro Maklerskie przesłało po zakończeniu roku informację na druku PIT-8C oddzielnie dla mnie i dla małżonki, przy czym wykazane kwoty przychodu w obu PIT-8C stanowiły równo po połowie kwoty całkowitej uzyskanej ze sprzedaży akcji. Otrzymane oddzielnie informacje PIT-8C zgodnie z Ustawą zobowiązują do złożenia PIT-38 oddzielnie przeze mnie i oddzielnie przez małżonkę.
I tutaj moje pytania:
-1. Czy konieczność złożenia oddzielnych PIT-38 nie wyklucza automatycznie możliwość WSPÓLNEGO rozliczenia rocznego dochodów na PIT-37?,bo może ze względu na złożenie oddzielnych PIT-38 także i rozliczenie roczne dochodów na PIT-37 powinniśmy dokonać oddzielnie!?
- 2. Jak wykazać koszty uzyskania przychodu, którymi w tm konkretnym przypadku będzie kwota prowizji Biura od transakcji sprzedaży zdeponowanych na wspolnym rachunku akcji i opłata za prowadzenie tego rachunku za kwartał,w kórym transakcja została dokonana!?
- czy można wszystkie w/w koszty uzyskania przychodu podać w jednym PIT-38 np. moim lub małżonki?
- czy też może należy całkowitą kwotę uzyskania przychodu podzielić na połowy i każdą z połówek wykazać oddzielnie w PIT-38 moim i w PIT-38 małżonki?!
Bardzo proszę o pomoc/informacje,na co będę czekał z nadzieją i niecierpliwością zarazem,bo jak to się mówi..."czas goni"....a przecie już mamy początek marca!!!

Najnowsze wpisy