Forum Forum podatkowePIT

Pit 39 - Proszę o pomoc

Pit 39 - Proszę o pomoc

piotrekgie / 94.72.93.* / 2011-03-24 20:43
Proszę mi pomóc w zrozumieniu wypełniania PIT 39, mianowicie:
Wykupiłem mieszkanie od gminy na własność w marcu 2009 r., następnie w kwietniu 2009 sprzedałem je za kwotę 120.000. Kilka dni później kupiłem nowe mieszkanie za 190.000. Wszystko byłoby pięknie gdybym w całości przeznaczył dochód ze sprzedaży na kupno nowego, jednak w akcie notarialnym kupna nowego mieszkania jest jasno napisane, że 80.000 dane było gotówką, a pozostałe 110.000 będzie przekazane z kredytu mieszkalnego. Czy w takim razie z różnicy, czyli 120.000-80.000=40.000 jestem zobowiązany zapłacić podatek?
Jeżeli tak to:
1. Czy podatek w całości płacę ja i żona (oboje byliśmy właścicielami starego i jesteśmy właścicielami nowego) - 2 osobne pity 39 wypełniamy pełną kwotą dochodu czy po połowie?
2. Czy w wydatki na cele mieszkaniowe, oprócz faktur na rzeczy stałe, mogę wliczyć odsetki kredytu zaciągniętego na nowe mieszkanie spłacane w przeciągu 2 lat od uzyskania przychodu? Nadmieniam, że kredyt został przyznany kilka dni po uzyskaniu przychodu.
3. Jeżeli osobno z żoną składamy pit 39 to odsetki od tego kredytu obydwoje odliczamy w całości, po połowie czy jak? Tak samo jeżeli faktury wszystkie wystawiane są na mnie to tylko ja mogę je uwydatkować?
4. Czy w koszta uzyskania przychodu zaliczamy koszt wykupienia mieszkania na własność?
5. Czy w wydatki na cele mieszkaniowe wliczamy spłatę kredytu zaczerpniętego w celu wykupienia sprzedanego mieszkania na własność?

Wiem, że tego jest dużo, ale bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu tych powikłanych przepisów. Z góry serdecznie dziękuję.

Najnowsze wpisy