Forum Forum podatkowePIT

PIT Praca i Renta Rodzinna

PIT Praca i Renta Rodzinna

Grzegorz123456 / 83.30.48.* / 2008-03-21 00:51
Witam mam pewien problem. W 2007 roku pobieralem rente rodzinna po moim tacie Otrzymalem rozliczenie z ZUS-u Pit-40A.
Pracowałem również w 3 róznych zakładach 2 razy na umowe zlecenie i raz na umowe o prace.
I tu zaczyna się problem!!! Gdy rozliczam same umowy mam nadplaty 191 zł. Z pitu z ZUS-u mam nadpłate 236 zł. Nie wiem jak to rozliczyć bo gdy przenosze wszystko na pit 37 to cholercia wychodzi mi ze mam im zwrocic jeszcze 49 zł. JAKIM CUDEM SKORO WYCHODZI MI TYLE NADPŁATY ?? Proszę o szybką odpowiedź załączam Państwu linki ze zdięciami pitów które dostałem Jeszcze raz proszę o pomoc.

RENTA RODZINNA PIT 40A
http://img329.imageshack.us/img329/8402/rentans6.jpg

UMOWA O PRACE
http://img329.imageshack.us/img329/5586/umowaopraceqx6.jpg

UMOWA ZLECENIE 1
http://img329.imageshack.us/img329/438/umowazlecenie1hu0.jpg

UMOWA ZLECENIE 2
http://img170.imageshack.us/img170/1260/umowazlecenie2gq4.jpg
Wyświetlaj:
Hdufh / 89.77.3.* / 2019-02-26 00:25
Proszę o pomoc! Pracuje na umowę o prace i pobieram rentę rodzinna po tacie i wyszło że mam do zaplaty 560(mniej więcej) zł. Co mogę zrobić zeby ta kwota była mniejsza? Czy jest to wina pracodawcy że nie zaznaczył że pobieram rentę? W poprzednim roku też musiałam płacić ale niby powiedzieli mi że już wyjdę na 0 a tu znowu takie pieniądze co robić.?
Bogna62 / 78.10.162.* / 2019-03-01 14:08
To nie pracodawca zaznacza, że masz rentę tylko osoba zainteresowana wypełnia druk PIT 2, w którym zaznacz, że pobiera rentę za pośrednictwem płatnika.
misiaczek14121 / 83.9.117.* / 2011-02-03 12:28
Ja od kilku lat wypełniam PIT programem do rozliczania PIT-ów.
Na stronie http://pity2010program.pl/ jest możliwość pobrania za
darmo dobrego i przyjaznego w obsłudze programu do wypełniania PIT-ów.
Piękna i czytelna stronka, program łatwy, wszystko można szybko wypełnić.

Wypełnij PIT i pomóż potrzebującym przekazując swój 1 % podatku .
kocham polski balagan / 88.156.73.* / 2010-04-03 03:26
Nie sluchaj niemadrych opinii - otrzymales PIT-40A co oznacza ze ZUS rozliczyl Cie z renty rodzinnej i sprawa jest zakonczona ! W PIT-37 jaki sporzadzisz dla innych zrodel dochodu juz Nie wpisujesz tej renty rodzinnej !!!!! Jak wpiszesz to bedzie oznaczalo ze Po Raz Drugi zaplacisz podatek od renty !!!!!. Zasad dostajesz PIT-11A to ZUS nie rozliczyl renty i wpisujesz ja w PIT-37, dostales PIT-40A to oznacza ze ZUS cie rozliczyl i sprawa renty zalatwiona.
wiwan / 2011-02-03 14:31
Nie zapłaci po raz drugi, bo wykaże podatek już od niej pobrany.
Uzyskiwanie jakiegokolwiek dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych poza rentą powoduje obowiązek rozliczenia ich ŁĄCZNIE w PIT rocznym.
belladonna / 2011-02-03 21:14 / Tysiącznik profesjonalny
Kocham polski bałagan... niektórzy po czasie muszą korygować zeznania i płacić odsetki po takich doradach (a to miłe nie jest), więc... przeanalizuj troszkę przepisy zanim zaczniesz doradzać :-)
editk / 89.151.8.* / 2008-04-26 17:02
gdyby ZUs Ciebie nie rozliczył to nie musiałbyś dopłacać.niestety bedziesz musiał zapłacic do US a z ZUS dostanisz zwrot
jeli dostałbyś z ZUS PIT-11A nierozliczony zamiast 40A to nie musiałbyś dopłacać
szefi / 85.222.86.* / 2009-03-15 16:22
nieprawda. Mimo, ze ZUS rozliczył moją siostrę z renty i miała dopłacić tylko 1 zł. To musiała również zrobić do tego korektę, bo pracowała na umowe zlecenie. Zamiast otrzymać z UZ nadpłaty ok 600 zł. To w połączeniu z Renta, musiała jeszcze dopłącić. Tak nasze kochane państwo na nas zeruje.
belladonna / 2009-03-15 16:28 / Tysiącznik profesjonalny
Osoba tylko wówczas nie składa PIT, jeśli jej jedynym dochodem w roku jest dochód z ZUS rozliczony na PIT-40A. Ale skoro osoba ma tez inne dochody, to musi się rozliczyć sama ze wszystkich. A czy państwo wtedy żeruje? No nie zgodzę się z tym, bo skoro ja mam dochody z 1 stosunku pracy i muszę od nich płacić podatki, to dlaczego osoba mając z wielu źródeł ma płacić tylko z jednego skoro dysponuje większymi dochodami? Pozdrawiam :-))
bacowa / 88.156.73.* / 2010-04-03 03:32
ze wszystkich innych poza renta ktora rozliczyl ZUS i nie nalezy jej wpisywac w PIT z innymi zrodlami dochodu. Informacja na koncu PIT-40A "Uwaga!Jezeli otrzymal(a) Pan(Pani) formularz PIT-40A ..... " jest bledna. Jak wpiszesz rente to zaplacisz po raz Dugi podatek od renty !!!!!!!!
belladonna / 2010-04-03 07:57 / Tysiącznik profesjonalny
Kwotę zmniejszającą podatek ze skali możemy odliczyć TYLKO RAZ. Dlatego też emeryt czy rencista jak podejmie pracę, nie może podpisać PIT-2 pracodawcy, bo pracodawca powinien wpłacać zaliczki na podatek dochodowy bez zastosowania kwoty zmniejszającej podatek, bo robi to już ZUS.
Jeśli osoba w roku podatkowym ma tylko dochody wypłacane przez ZUS (renta, emerytura) i nic poza tym opodatkowane wg skali, a ZUS przysłał PIT-40A to jest rozliczona i nic nie składa. No niektórzy chcą przekazać 1% podatku, to wtedy składają PIT.
W sytuacji kiedy osoba oprócz emerytury, czy renty miała w roku podatkowym inne dochody opodatkowane wg skali (albo dochody zagraniczne, nawet te nie podlegające opodatkowaniu) musi wykazać WSZYSTKIE dochody i od całości wyliczyć podatek stosując TYLKO RAZ kwotę zmniejszającą podatek.
W innej sytuacji wezwanie pewne, więc....
I należy pamiętać, że z informacji PIT-40A jako zaliczki na podatek wpisujemy kwotę z poz. 42 (podatek należny), bo ZUS już w tej informacji porównał wpłacone zaliczki z podatkiem należnym i ewentualne do zapłaty, czy nadpłatę wychodzące z PIT-40A wyrówna sam z US :-)
Ja21221 / 79.139.86.* / 2010-10-24 14:03
Witam, mam pytanie. pobieram rente rodzinną, oprócz tego pracuje na umowe zlecenie. ostatnio ktoś mi powiedział że jesli mój dochód przekroczy kwote powyżej 3200 zł to będę musiała zapłacic podatek od renty, tj. 19 czy 21% tej kwoty 3200 zł. Jak mam to rozumieć, czy jesli teraz nie płacę podatku od renty rodzinnej to jesli przy dodatkowych dochodach zarobek przekroczy jakąś ustalona kwotę to cofną mi rente?? Prosze o odpowiedź
belladonna / 2010-10-24 16:16 / Tysiącznik profesjonalny
Będziesz musiała połączyć dochody w PIT (renta plus zlecenie) i od tego obliczysz podatek. Bo jeśli podstawa opodatkowania przekroczy kwotę 3.091 zł to podatki wyjdą... ale czy wyjdą i ile, to zobaczysz w zeznaniu rocznym porównując podatek należny do zaliczek pobranych. Nie martw się na zapas, a informacji szukaj u źródła (czyli w tym przypadku w US), a nie w lesie :-)
krycha123 / 87.206.15.* / 2011-01-30 14:40
witam pobieram rente rodzinna i dorabiam na 1/8 etatu czy pracodawca ma obowiazek placenia skladki zdrowotnej

Najnowsze wpisy