Forum Forum podatkoweInne

Początek działalności - KPIR, a brak dochodu

Początek działalności - KPIR, a brak dochodu

Mateus21 / 89.74.210.* / 2014-09-27 18:59
Witam,
jest to mój pierwszy post na forum, jak i temat.
W połowie lipca otworzyłem działalność gospodarczą zajmującą się grafiką komputerową, pozyskałem środki na start z urzędu pracy.
Z racji pewnych zdarzeń losowych przez pierwsze dwa miesiące nie mogłem skupić się na pozyskiwaniu klientów jak i świadczeniu usług.
Jedyne na czym mogłem się skupić to budowanie własnej strony internetowej oraz rozwiązywanie własnych problemów, które wreszcie przeszły do historii, także nadszedł czas na prawdziwe rozkręcanie firmy, trzeba uzupełnić braki i ruszyć z kopyta.
Forma opodatkowania jaką wybrałem polega na zasadach ogólnych, dokładnie na księdze przychodów i rozchodów, do tego dodam, że jestem vatowcem.

Chce się na początku zabrać za uzupełnienie KPiR, ale nie wiem od czego zacząć ponieważ tak jak wspominałem nie osiągnąłem żadnych dochodów, wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem firmy jak zakup domeny, serwera itd. brałem na osobę prywatną, tak samo zakupy z środków unijnych dokonywałem na imienną fakturę VAT, także mam pytanie czy wystarczy, że w miesięcznych podsumowaniach za lipiec i sierpień wpiszę wszędzie 0, a pozostałe rubryki pozostawię puste ?
W koszta wpisać ZUS ?
Jak to wygląda z tym początkowym remanentem, również mam wpisać 0 czy narzędzia, które zakupiłem z środków unijnych (tablet, pakiet adobe, lustrzanka itd.) w jakiś sposób mam tam wpisać ?

Mógłby ktoś polecić nie trialową wersję programu do sporządzania KPiR, która po 30 dniach nie zażąda wykupienia abonamentu ? Byłbym wdzięczny.

Z góry dziękuję za rozwianie wątpliwości młodego przedsiębiorcy.

ps. Na pewno będę częściej zaglądał na to forum, w razie wątpliwości pytał, bo kto pyta nie błądzi
Tak przy okazji, istnieje swojego rodzaju "kompendium podatkowe" , w którym w jednym miejscu będę miał wszystko w jasny sposób opisane, jak prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą ?

ps2. szkoda, ze polski system edukacji wygląda tak jak wygląda i zamiast uczyć młodych ludzi praktycznych rzeczy jak np. ekonomii, funkcjonowania prawa podatkowego w Polsce największy nacisk kładzie się na sprawy typu "co Wyspiański miał na myśli pisząc swoje dzieło".

pozdrawiam.
Wyświetlaj:
tolasola / 89.64.40.* / 2018-07-31 12:09
może zgłoś się do biura rachunkowego? mogę polecić Gamę Grabowskich w Warszawie
jozef408 / 176.221.120.* / 2015-04-16 11:26
Witam.
Sam poszukuję odpowiedzi na niektóre z podanych przez Ciebie zagadnień.
Zajmujesz się grafiką komputerową - działalnością związaną z komputerami i Internetem, co sądzisz o tym żeby uszanować również cudzą pracę i zapłacić abonament za program do księgowości?
Taki program najprawdopodobniej będziesz mógł "wrzucić" w koszty uzyskania przychodu, co w przyszłości zmniejszy podatek do zapłacenia.

Co do ZUSu - ubezp społeczne wrzucamy w koszty i tutaj przy braku przychodu wejdziesz na minus.
A od już naliczonego podatku (jeśli jest przychód i dochód) odejmujemy składkę zdrowotną w wysokości 7,75% podstawy wymiaru (w 2014 roku było to 232,85 zł).

Najnowsze wpisy