Forum Forum podatkoweInne

Podatek dochodowy ze sprzedaży mieszkania, a odliczenie podatku na budowę domu.

Podatek dochodowy ze sprzedaży mieszkania, a odliczenie podatku na budowę domu.

mig69 / 2012-01-26 19:23
Podpowiedzcie proszę jak uniknąć zgodnie z prawem zapłacenia podatku dochodowego ze
sprzedaży mieszkania, jeżeli buduję dom mieszkalny:
- jestem osobą fizyczną,
- w 2010 r. rozpocząłem budowę domu,
- październiku 2011 r. otrzymałem w darowiźnie mieszkanie, które sprzedałem w grudniu 2011
r.,
- większość wydatków na budowę domu poniosłem w 2011 r. przed sprzedażą mieszkania tj. przed
grudniem 2011 r.,

W Urzędzie Skarbowym poinformowano mnie, że odliczyć mogę wydatki na budowę domu które
poniosłem po dacie sprzedaży mieszkania (myślałem, że odliczenie kosztów budowy domu
dotyczyć będzie całego okresu od 01.01-31.12.2011 r., tak jak to jest przy podatku
dochodowym ...hmmmm....).

1. Czy stanowisko US jest zgodne z interpretacją przepisów podatkowych i nie mogę odliczyć
wydatków poniesionych na budowę przed sprzedażą mieszkania ?

2. Czy mogę w jakiś inny sposób odliczyć poniesione w 2011 r. koszty związane z budową domu
(poza zwrotem różnicy VAT za materiały budowlane) ?

3. Co zrobić żeby uniknąć zapłacenia podatku dochodowego ze sprzedaży mieszkania ?

4. Jak długo mogę odliczać koszty na budowę domu ?

5. Czy dokonanie odbioru budynku po prawie budowlanym (nadzór budowlany) nie będzie uznane
przez US jako zakończenie budowy, po którym nie można już będzie odliczać kosztów budowy
(część budynku wymaga jeszcze wykończenia, na które nie mam w tej chwili pieniędzy).

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź i wskazówkę.

Pozdrawiam MiG.
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-01-26 20:35
Nie stanowią wydatkowania na cele mieszkaniowe wydatki poniesione przed sprzedażą nieruchomości, ze sprzedaży której podatku od dochodu chcemy uniknąć.
Muszą nastąpić PO. Może to być np. kredyt mieszkaniowy wzięty wcześniej, ale uwzględnić można tylko spłaty dokonane po sprzedaży opodatkowywanej nieruchomości.

Na wydatkowanie są dwa lata od końca roku kalendarzowego, w którym sprzedaż nastąpiła. US-u odbiory budowlane nie interesują, tylko ww terminy, kwoty i cel wydatkowania. Np. trwała zabudowa typu szafa-komandor- tak, ale kuchnia na wymiar-nie.

Ustawa generalnie za cele mieszkaniowe uważa:
" wydatki poniesione na:
nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

– położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

wydatki poniesione na:
spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

– w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej"

Więcej w tej dyskusji- na wszystkie możliwe pytania są już odpowiedzi:

http://www.money.pl/forum/podatkowa-pulapka-przy-sprzedazy-mieszkania-t321350.html

Najnowsze wpisy