Forum Forum podatkowePIT

Podatek dochodwy za zmarłego a dwóch spadkobierców.

Podatek dochodwy za zmarłego a dwóch spadkobierców.

TonyS / 2017-08-19 20:03
Witam,

Złożyłem wniosek o rozliczenie podatku do US po zmarłym tacie. Od US otrzymałem decyzje o zapłacie 1900 zł, na wyżej w/w decyzji znajduje się moje nazwisko i brata (dwóch spadkobierców)
Czy w takiej sytuacji mogę zrobić przelew do US
na połowę tej kwoty?
Wyświetlaj:
anetaksen / 89.64.41.* / 2019-10-22 12:22
W takich kwestiach najlepiej zdecydować się na profesjonalną pomoc. W kancelarii adwokackiej Cejrowski można na taką liczyć. Są doświadczeni również w tego typu sprawach.
wiwan / 2017-08-20 19:48
To pytanie nie tyle podatkowe, co cywilistyczne. Dopóki nie zostanie przeprowadzony dział spadku Wasza odpowiedzialność za długi zmarłego (tutaj niedopłata PIT) jest solidarna. Zatem to, że zapłacisz 1/2 nie wyłącza możliwości dochodzenie reszty też od Ciebie przez US.
Zakładając, że zapłacisz całość - powinno to być uwzględnione przy dziale spadku tj. powinna się pojawić kwestia spłaty przez brata lub po prostu mniejszy jego udział w wartości czynnej spadku (np. w ruchomościach). O ile oczywiście nie wyrówna tego przed działem.
TonyS / 2017-08-20 20:15
Dziękuje bardzo za odpowiedź, dział spadku został przeprowadzony. (wszystko po połowie)
Chciałem tylko zapytać czy US zaakceptuje wpłatę
połowy należności ? Nie chciałbym wpłacać całości bo wiem że nie odzyskam od brata ani grosza.
wiwan / 2017-08-21 07:26
Jak rozumiem dział opiewa na równe 50% po Twojej stronie i nastąpił przed wydaniem decyzji US. Zatem 50%, ALE:

proponowałbym na wszelki wypadek kontakt z US i podesłanie kopii tego działu. Bo w tej sytuacji powinny być wydane DWIE odrębne decyzje przez US dla obu spadkobierców, na kwoty 950 zł. Czyli de facto odwołanie od tej decyzji 'wspólnej'.

Najnowsze wpisy