Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Podatek giełdowy: jest luka

Podatek giełdowy: jest luka

Money.pl / 2006-12-15 12:22
Komentarze do wiadomości: Podatek giełdowy: jest luka.
Wyświetlaj:
program tv / 213.156.111.* / 2007-05-30 00:27
O tym w nastepnym programie!
ania38 / 83.23.250.* / 2007-02-04 10:57
w ubiegłym roku sprzedałam 1000 akcji, które dostałem jako były pracownik od PKO BP. W ziązku z tym musze zapłacić w tym roku podatek od tych akcji. Czy jest jeszcze jakaś możliwość nie płacenia podatku? z góry dziekuje za odpowiedź
warren buffet / 2007-01-23 08:59 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
to jest tylko odroczenie... zadne ominiecie
Polipropylen / 193.25.0.* / 2007-01-04 14:44
"Inwestorzy, którzy zdecydowali się kupić akcje Dudy na sesji 5 grudnia (z pp), a sprzedali je już następnego dnia (bez pp) mogą więc sobie odpisać od podatku prawie 40 proc. straty w 2006 r. Jeśli w całą operację zaangażowali odpowiednią ilość środków, może się okazać, że podatku nie zapłacą wcale (przynajmniej w br.). W dodatku na ich rachunkach pojawiły się prawa poboru, teoretycznie warte 12 zł. Na całej operacji więc nie stracili."

Jeżeli dniem ustalenia praw poboru dla akcji Duda był 8 grudnia .....to czyż nie stracił praw do objęcia praw poboru ten kto sprzedał akcje 6-tego grudnia?
KT / 83.28.115.* / 2006-12-22 13:13
Teraz tę lukę razem można wsadzić Wojciechowskiemu z JW. Constraction. Ciekawe kto mu uwierzy jak będzie chciał samodzielnie wejść na GPW.
robertdt / 2006-12-16 21:05 / portfel
czy do straty mogę doliczyć zakupione pp które nie wymieniłem na akcje ??. Kupiłem pp za np 500 zł i nie skozystałem z prawa poboru, a więc jestem do tył o 500 zł. Czy mogę odlicztć to od podatku ??
motylanogha / 2006-12-16 20:03
wszystko pięknie ładnie - tylko skąd wziąść kasę na pipki? :D
oczywiści e można posiłkować się lewarem - ale kiedyś to trzeba spłacić :P
w przykładzie z artykułu gość, który nabył ok. 500 akcji energopolu za 72k.
Załóżmy ze 1 akcja = 1 pp
Zeby wyjsc z twarzą w przyszlym roku gosc musi zaangażować dodatkowe 500*4,5*36-26600=54,4kPLN.
Strata na koniec roku jest. Ale skad wziac 54 koła pln?
dziki / 85.232.234.* / 2006-12-17 12:56
odpowiedź jest prosta na pytanie. Prawozawsze było tworzone dla tych którzy mają duże pieniadze. Tylko mydli się oczy muwiąc im o "równości prawa". I tak było i będzie zawsze. Bo kto tworzy prawo - ludzie z wielką kasiorą. Biedny nie stworzy prawa bo nie ma o tym zielonego pojęcia jak to zrobić a jak wie to niebawem zaczyna się kwalifikować do grupy z wielką kasiorą i kółko się zamyka.
fetta / 83.31.202.* / 2007-01-25 10:17
a nie mozesz tych operacji wykonywac na 10x mniejszych kwotach? poczatek 10 tysi, 5.4k musisz zaangazowac po roku... brzmi bardziej przystepnie? Ale pisowiec wie swoje... wszystko przez tych bogaczy.
Piotr_P / 2006-12-15 17:30
Mam pytanie do p. Daniela. Otoz jestem posiadaczem Energopolu od lipca br. , wiec akurat zrobienie straty podatkowej nie zrobię (kupowalem za 27,5 zł), ale czy " stratę" wykazuje sie juz w momencie sprzedazy papieru i powstaniu naleznosci, czy dopiero po zaksiegowaniu gotowki na koncie przez KDPW. W ptrzypadku sprzedazy 26.12 KDPW rozliczy dopiero + 3 dni operacje, czyli 02.01.2007, wiec juz nie odliczyłby straty od zyskow w ubiegłym roku. Czyzby było inaczej ?
mick / 2006-12-26 20:06 / Uznany Gracz Giełdowy
26.12 gielda nie dziala :). a ze strata jest tak jak mowisz - sprzedaz 27.12 bedzie zaksiegowana 2.01.2007 - i bedziesz ja mogl uwzglednic dopiero za rok
inv. / 83.22.205.* / 2006-12-15 12:22
To co napisane jest w tym artykule to prosta konsekwencja istnienia podatku od zysków kapitałowych. luki to jednak nie przypomina gdyż taka jest konstrukcja tego podatku. Jednak luki w tym podatku są i to dosyć spore. Znajduja się one jednak w zupełnie innych miejscach. Zaczynając od tych najprostszych warto wspomnieć o nierównym traktowaniu inwestorów. ktoś dysponujący większym kapitałem oraz znający mechanizmy rynku kapitałowego może skorzystać z usługi zarządzanie portfelem na zlecenie bądź też inwestować samodzielnie na giełdzie . W takim przypadku może on skorzystać z możliwości rozliczania poniesionych strat. Niestety takiej możliwości nie ma ktoś kto zainwestował w fundusz inwestycyjny ( w większości są to osoby ,które nie dysponują odpowiednią kasą -usługa asset management jest możliwa od 50-100 ts. zł oraz nie znający się na giełdzie) . W funduszu ,po wyjściu z inwestycji , pobierany jest podatek zaś strata to już osobisty problem niefortunnego inwestora. Różnic jest tu więcej . Są sytuacje , które dla odmiany działają na korzyść uczestnika funduszu inwestycyjnego! Mam tu na myśli pojawiające się ostatnio jak grzyby po deszczu i coraz bardziej popularne fundusze parasolowe. W przypadku inwestycji w takim "parasolu" podatek pobierany jest dopiero z chwilą zakończenia inwestycji a więc może zostać odsunięty na dowolnie odległy czas ( oczywiście ograniczony czasem trwania samego funduszu oraz życia jego uczestnika). "Parasol" ma jednak pewne ograniczenia związane z polityką inwestycyjną funduszu. Inwestując samodzielnie można zdywersyfikować portfel w oparciu o dowolne klasy aktywów w tym waluty , surowce , akcje zagranicznych emitentów itp. To samo można uzyskać korzystając z usługi zarządzania portfelem na zlecenie. Mając odpowiednie środki można zażądać stworzenia dowolnego portfela ,ot choćby opartego o akcje firm nowych technologii ,finansów itp. Ponadto zawsze można raz zbudować portfel i nie sprzedwać jego aktywów a wówczas również odsuniemy obowiązek podatkowy w czasie.
Inną sprawą są banki. Posiadając rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim czy tez podpisując umowę o zarządzanie możemy odliczyć koszty z tego wynikające ( koszty uzyskania przychodu) w tym np koszt prowadzenia rachunku. Mając konto a vista w banku kosztów prowadzenia rachunku odliczyć nie można , mimo że od odsetek od gromadzonych tam środków pieniężnych podatek równiez jest pobierany.
Są zresztą jeszcze inne ,bardziej poważniejsze choć trudniej zauważalne luki w ustawie. O tym jednak może innym razem.
wrako / 88.156.80.* / 2006-12-26 19:22
dobra wiadomść.
just / 193.108.202.* / 2006-12-18 08:47
1. Podatek od zysku w funduszach inwestycyjnych i od odsetek (także z obligacji) to inny artykuł ustawy (art 30a) niż podatek od zysków z odpłatnego zbycia p.w. (art 30b), trudno więc twierdzić że jeden jest "dziurą" w drugim.
2. Można znaleźć usługi zarządzania aktywami poniżej 50tys. zł
3. Zaleta "parasola" polega na tym, że nie są opodatkowane zmiany jednego funduszu na inny w ramach parasola. To tak jakby w ramach jednego portfela akcji opodatkowanie było dopiero wtedy jeśli środków ze sprzedaży nie zainwestujemy w inne akcje.
4. Z ciekawostek: dochód z akcji NFI jest zwolniony do kwoty średniego miesięcznego wynagrodzenia.
EDi / 83.24.164.* / 2007-02-09 14:07
Mała poprawka:
4. dochód z akcji NFI jest zwolniony do kwoty 1/2
średniego miesięcznego wynagrodzenia.
człowiek znikąd / 2006-12-16 00:26 / portfel / "Trillium"
Dzięki za rzeczowy wywód, z pewnością nie jednemu się przyda. Pozdrawiam.
jliber / 212.180.147.* / 2006-12-15 12:58
Podatki zawsze są dla frajerów. Mohery głosują na socjalistów ale są za głupi aby bogatym naprawdę zaszkodzić. Czasami im się uda zdołować wszystkich na poziom nędzy jednorazowo, ale na dłuższą metę to oni i tak płacą najwięcej podatków.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy