Forum Forum podatkoweInne

podatek od darowizny gruntu rolnego nabytego w drodze spadku przed upływem 5 lat?

podatek od darowizny gruntu rolnego nabytego w drodze spadku przed upływem 5 lat?

skomentuj
Gosia777 / 2011-12-29 23:05
Proszę o informację jakie podatki trzeba opłacić w przypadku darowizny gruntu rolnego nabytego w drodze spadku przed upływem 5 lat?
Wyświetlaj:
belladonna / 2011-12-31 09:02 / Tysiącznik profesjonalny
czyli zrozumiałam, ze darowizna miedzy rodzeństwem, tak? że spadek nabyło rodzeństwo, a teraz chcą podarować?
Tak to zrozumiałam.
Czyli... okres pięcioletni jest istotny przy zbyciu nieruchomości, bo wtedy mówimy o podatku dochodowym. W sytuacji, kiedy osoba DARUJE podlega to pod inny podatek (spadki i darowizny).
Przy darowiźnie nieruchomości uczestniczy notariusz.... ten wiec zrobi w akcie zapis, że będzie to zwolnione na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizn, gdyż darowizna odbywa się między rodzeństwem, a w tym art. rodzeństwo jest wymienione.
W takiej sytuacji podatku nie ma i US też się nie odwiedza.. bo złożenie do pół roku deklaracji SD-Z2 w US ma związek z darowizną, w której nie uczestniczy notariusz (czyli darowanie rzeczy ruchomych, czy pieniędzy.... przy czym co do pieniędzy ustawa stawia jeszcze pewne warunki, ale to nie dotyczy tego pytania) :)
belladonna / 2011-12-30 16:31 / Tysiącznik profesjonalny
kto komu daruje? (np matka synowi itp) :)
skomentuj

Najnowsze wpisy