Forum Forum prawneCywilne

Podatek od darowizny, pożyczki

Podatek od darowizny, pożyczki

Ania91 / 165.225.84.* / 2020-01-13 15:14
Dzień dobry,

potrzebuję pomocy prawnej w następującym zakresie:

otrzymałam od swojego ojca pieniądze. Zgodnie z prawem, miałam 6 miesięcy od ich otrzymania na zgłoszenie tego faktu do Urzędu Skarbowego. Niestety, spóźniłam się i deklarację SD-Z2 złożyłam po 6 m-cach i kilku dniach, załączając czynny żal do składanego formularza. W ostatnim tygodniu otrzymałam pismo z Urzędu Skarbowego o wszczęciu ordynacji podatkowej w sprawie otrzymanej darowizny. Po telefonie do Urzędu Skarbowego dowiedziałam się, że przekroczyłam termin, a czynny żal nie działa w przypadku tej deklaracji. Czy jest to prawda? Jako następstwo grozi mi konieczność zapłacenia podatku od tej kwoty, w tej grupie i przy tej kwocie - 7%. Co jest istotne w tej sprawie, pieniądze te były tak naprawdę pożyczką (jest regularnie spłacana, posiadam na to dowody regularnych wpłat na konto ojca z kilku ostatnich miesięcy), jednak nie byłam świadoma, że 'pożyczka' funkcjonuje w Urzędzie Skarbowym osobno i tak naprawdę to złożyłam złą deklarację. Podatek przy pożyczkach wynosi 2%, więc w mojej sytuacji jest to znacząca różnica. Czy istnieje możliwość przekwalifikowania w Urzędzie Skarbowym darowizny na pożyczkę bez konsekwencji dla podatnika? Dziękuję za pomoc.
Wyświetlaj:
tgfk / 5.173.176.* / 2022-12-29 17:54
Polecam kancelarię notarialną z Tczewa ze Słowackiego. Pomocna i skuteczna .
klaudiafel / 5.173.168.* / 2020-11-25 17:46
Dla mnie umowę darowizny sporządziła notariusz Cejrowska z Tczewa. Profesjonalna obsługa.

Najnowsze wpisy