Forum Forum podatkoweInne

Podatek od darowizny. Zobacz, jak wypełnić i kiedy złożyć druk SD-Z2

Podatek od darowizny. Zobacz, jak wypełnić i kiedy złożyć druk SD-Z2

Wyświetlaj:
miminion / 5.173.176.* / 2022-12-29 17:25
W takich kwestiach polecam pomoc, poradę w kancelarii notariusz Cejrowskiej w Tczewie.
Patryxus / 2019-07-02 18:25
Witam,
Mam problem z wypełnieniem dokumentu SD-Z2.
Mianowicie chodzi o pola z sekcji G: 76 i 78.

Byłem współwłaścicielem samochodu wraz z ojcem (po 50%).
Wartość całkowita samochodu powiedzmy 24 000zł.

Spisaliśmy umowę darowizny połowy wartości samochodu. Samochód fizycznie w tym samym dniu zostal i przekazany.


Uzupełniając SD-Z2 nie wiem co mam podać w polu 76 i 78.
Czy jako udział podaję 1/2 (czy 50/100) czy może 1/1 (100/100)?
Teoretycznie dostaję połowę, ale tej drugiej połowy sam byłem właścicielem, więc nie wiem co tu wpisać.
Czy w polu 78 wpisuję wówczas 24 000 czy 12 000?
Bardzo będę wdzięczny za odpowiedź.
Baska79 / 46.229.144.* / 2015-11-10 08:34
proszę o pomoc - w 2010 r. zmarła matka - nie miała żadnych nieruchomości, ruchomości, oszczędności, po prostu nic. Przyjełam spadek z dobrodziejstem inwentarza, komornik dokonał spisu - masa spadkowa "0". Wczoraj u notariusza sporządziłam akt poświdczenia dziedziczenia. oprócz mnie jest brat. proszę o informację czy musimy dokonać zgłoszenia do US na druku SD-Z2 ? a jeśli tak to co wpisywać w części F - skoro nic nam matka nie dała (tylko długi które musieliśmy spłacić).
Sandra13 / 141.44.163.* / 2015-10-08 21:58
Proszę o pomoc w wypełnieniu wniosku dotyczącego darowizny bezpośrednio na konto dewelopera. Kupiłem mieszkanie z rodzicami z udziałem 1/3. Rodzice zapłacili całą kwotę. Jak powinien wyglądać poprawnie wypełniony druk SD-Z2?

"Darowizna na rachunek dewelopera: Jeśli dziecko ma zawartą umowę z deweloperem na zakup lokalu, rodzic może przelać środki pieniężne prosto na rachunek dewelopera, w imieniu dziecka – w ten sposób przekazując mu darowiznę na zakup mieszkania. W interpretacji ogólnej z 15.02.2012 roku (sygn. PL/LM/834/ 10/BNJ/12/41) Ministerstwo Finansów potwierdziło, że taki przelew także będzie uprawniał do skorzystania ze zwolnienia od podatku od darowizny."
"Darowizna pieniężna od rodziny zwolniona z podatku nawet, gdy wpłynie na konto dewelopera: Minister Finansów przyznał w interpretacji ogólnej z 15 lutego 2012 r., że gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, warunek (konieczny dla zwolnienia tej darowizny z podatku) przekazania darowizny na rachunekbankowy nabywcy jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy."
wiwan / 2016-02-02 09:31
W formularzu:
- w cz. D- wskazać darowiznę
- w cz. E- inny dokument (brak umowy), umowa darowizny- jeśli jest spisana
- w cz. F- środki pieniężne
- w cz. G- zstępny
- w cz. H- rachunek bankowy
- w cz. I- wyjaśnienie, że rachunek dewelopera, a nie obdarowanego.

No i DWA formularze opiewające na darowiznę od każdego z rodziców, czyli na kwotę wartości 1/6 mieszkania.
wiwan / 2015-10-12 20:49
Sama sobie Pani odpowiedziała. Sytuacja taka uprawnia do zwolnienia z podatku- o ile zachowany będzie termin zgłoszenia.

Moim zdaniem dwa odrębne formularze 'opiewające' każdy na 1/2 kwoty darowizny (1/6 wpłaty do dewelopera) i każdego rodzica jako darczyńcy.
kasiasuch / 188.146.131.* / 2015-09-28 12:36
A c,o w przypadku, kiedy spadkobiercami są osoby małoletnie? Czy ja, jako matka, muszę składać druk SD-Z2 za nich? I co w tym przypadku wpisać? Ile trzeba zapłacić podatku, jeśli minął termin 6 miesięcy od przejęcia spadku?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
wiwan / 2015-09-28 19:56
Za nieletniego formularz składa/podpisuje przedstawiciel ustawowy- w Waszym przypadku - Pani jako matka.

Jeśli termin 6 miesięcy minął- to już formularz SD-3.

Stawka podatku zależy od grupy spadkowej: http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
babcia 1 / 83.29.244.* / 2015-07-19 13:49
W jaki sposob mam napisac do US zeznanie ,ze nieruchomosc ktora odziedziczylam i w ktorej zanizylam wartosc rynkowa jest w oplakanym stanie, brak pradu ( skradziono instalacje elektryczna) brak wody tj. zaworow , korkow do wody.Odpadajace placki sufitu z powodu dziurawego dachu itd.
Czy dobrze przedstawione oswiadczenie pomoze w zaplacie mniejszego podatku?
Czy mimo wszystko zostanie powolany rzeczoznawca?
wiwan / 2015-07-20 13:30
Jak rozumiem US już wezwał Panią do podwyższenia tej wartości. To nie tyle zeznanie- co oświadczenie z szeroką argumentacją za tym, dlaczego taką wartość Pani przyjęła. Może być też dokumentacja foto. Jeśli urząd nie zostanie przekonany może ponownie wezwać do tego podwyższenia, a w razie odmowy ustalić na podstawie operatu powołanego biegłego wartość rzeczywistą. Gdy będzie ona bardziej niż o 1/3 różniła się od Pani oceny- poza podatkiem od wartości ustalonej pokryje Pani koszt biegłego.

Ale nie ma co wybiegać tak w przyszłość tylko skupić się na przytoczeniu jak największej liczby sensownych powodów, dla których wycena Pani jest adekwatna, a fiskusa - - wzięta z tabel i innych transakcji w tej miejscowości- nie.
Ja123456 / 83.29.164.* / 2015-07-09 21:51
bez testamentow.Po smierci mamy nie bylo postepowania spadkowego.Nieruchomosc byla we wspolnosci malzenskiej.
wiwan / 2015-07-10 13:11
Każde z Was (troje) składa w swoich US-ach po DWA formularze SD-Z2- bo jak rozumiem nie minęło 6 miesięcy od uprawomocnienia orzeczenia o nabyciu spadku po ojcu ( a więc de facto po nim oraz po matce ) i chcecie ze zwolnienia z podatku skorzystać.
Po dwa, bo osobno wykazuje się nabycie po matce, osobno po ojcu.

Po matce udział wynosi 1/8 (3/24), po ojcu 5/24.
Ja123456 / 83.29.164.* / 2015-07-09 20:55
Witam
Prosze o pomoc przy wypelnieniuSD-Z2 po mamie wielkosci udzialu ( w ulamku zwyklym) gdzie: mama(pierwsza zmarla) z tata byli wspolwlascicielami nieruchomosci o wartosci 100.000.00 zl. ,a nastepnie tata i po ich smierci dziedzicze razem z moim rodzenstwem ( 2 braci)
Po tacie SD 3 rowniez wielkosc udzialu???????????ß

bardzo dziekuje za jakakolwiek odpowiedz.
wiwan / 2015-07-09 21:25
W obu przypadkach dziedziczenie ustawowe (tj. bez testamentów) ? Po śmierci matki nie było postępowania spadkowego, nabycia spadku ? nieruchomość przed jej śmiercią była we współwłasności małżeńskiej ?
Kasiaaaaaaaaaa / 80.53.149.* / 2015-06-12 13:56
Witam. W styczniu 2014 przyjęłam spadek po tacie - 1/4 samochodu o wart ok 8 000 i 1/4 samochodu o wartości ok 4000. Nie zgłaszałam więc do US nic. W tym roku była sprawa spadkowa zmarłej w 2009 r cioci i tata odziedziczył kawalerkę, która z automatu przechodzi na mnie. Babka w US powiedziała że żeby uniknąć podatku muszę złożyć oświadczenie że nie wiedziałam wcześniej o tym testamencie, i do zeznania doliczyć wartość samochodów.
Pierwsze moje pytanie - jak ma wyglądać takie oświadczenie? No i jakie szanse że uniknę podatku? Martwię się że US doczepi się że nie złożyłam deklaracji w związku z samochodami (mimo ich małej wartości, poza tym byłam współwłaścicielką każdego z nich) ale notariusz wówczas powiedziała mi że skoro kwota spadku jest niższe niż te +9000zł to nie ma takiej potrzeby. Proszę o radę
wiwan / 2015-06-15 14:47
No tak. Wynika to z art. 6, ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn- "Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych
po upływie terminów...., zwolnienie ....stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe
naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od
dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego
powzięcia wiadomości o ich nabyciu".

Zatem należy złożyć SD-Z2 z wykazaniem owej kawalerki (jej wartości) i wartości odziedziczonych udziałów w samochodach przed upływem 6 miesięcy- od sprawy spadkowej po ciotce + oświadczenie, że właśnie wtedy dowiedziała się Pani o 'dodatkowym spadku' + dowód na to kiedy się sprawa odbyła- czyli odpis postanowienia sądu.

Powinno to wystarczyć do tego ustawowego 'uprawdopodobnienia'. Choć zawsze rodzi się pytanie, jak to możliwe, że przez 5 lat Pani o testamencie nie wiedziała. Jeśli powód jest prosty- np. odnalezienie testamentu dopiero 'teraz' przez innego spadkobiercę- warto mieć jego oświadczenie o tym, kiedy poinformował Panią o jego treści -jeśli został przeczytany przed postępowaniem sądowym.
Pierwotnie obowiązku zgłoszenia spadku rzeczywiście nie było, ze względu na nieprzekroczony limit 9637 zł obowiązujący dla I gr. podatkowej.
Kasiaaaaaaaaaa / 80.53.149.* / 2015-06-24 09:35
Dziękuje bardzo za odp!

Byłam u prawnika i już takie oświadczenie mam. No fakt że te 6! lat to sporo czasu, ale teoretycznie po śmierci ciotki nie musiało mnie obchodzić co i jak z jej mieszkaniem. Teoretycznie tez mogłam wiedzieć że tata ma to mieszkanie, ale po jego śmierci zorientować się że nie ma do niego praw a dopiero po znalezieniu testamentu rok później przeprowadzić sprawę i w momencie uprawomocnienia się wyroku dopiero składać zeznanie w US. Mam nadzieję że w razie przesłuchania takie wyjaśnienia będą wystarczające.
Dziś wysyłam to zeznanie pocztą i zobaczymy czy uda mi się z tego wybrnąć.
wiwan / 2015-06-24 10:31
Należy moim zdaniem poza samym zeznaniem dołączyć wyjaśnienie- skąd takie opóźnienie. A i tak pewnie będzie wezwanie do udowodniania okoliczności.
astrominikleopoto5 / 93.105.56.* / 2015-05-14 16:42
Ja już nic nie rozumiem....teściowa ,mąż oraz jego brat w drodze dziedziczenia otrzymali po 1/3 mieszkania.Skladalam druk sd-z2 w urzędzie i Pani kazała każdemu we wniosku wpisać 1/6 i wartość tej 1/6 ...jednak coś mi się tu nie zgadza....Pomozecie?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-05-19 12:14
Mieszkanie wcześniej było we wspólnocie małżeńskiej teściów i zmarł teraz teść. 3/6 więc teściowa 'miała wcześniej' ?

Odziedziczyła zatem 1/6 podobnie jak Pani mąż i jego brat.
Teściowa ma udział 4/6.

Czy nie tak jednak było ?
astrominikleopoto5 / 93.105.56.* / 2015-05-22 15:16
Tak właśnie było.dziękuję:-)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-05-22 20:42
No właśnie. Najprostsze rozwiązanie jest jednak na ogół najbardziej prawdopodobne :-)
cezarycezary0304 / 95.49.127.* / 2015-05-11 19:24
odziedziczyłem spadek po babci razem z siostra i bratem mojego wcześniej zmarłego taty. po tacie wcześniej miałem 1/12 mieszkania, czyli w nowym zgłoszeniu muszę wpisać tylko część jaką odziedziczyłem po Babci (2/12)? proszę o potwierdzenie :)
dodatkowo, czy w kolumnie "wartość rynkowa nabytej rzeczy lub nabytego prawa majątkowego (udziału) w dniu powstania obowiązku podatkowego (w zł)" wpisuję tylko wartość mojego odziedziczonego udziału po babci (czyli 2/12 wartości mieszkania)?
wiwan / 2015-05-13 11:17
Do każdego kolejnego nabycia składa się osobne zeznanie. Zatem w obecnym formularzu wykazujesz to ostatnie nabycie, ostanie zwiększenie udziału w nieruchomości i odpowiadającą jemu wartość mieszkania- czyli 2/12.
Poprzednie zeznanie na 1/12 udziału/wartości.
Awa78 / 212.2.96.* / 2015-04-29 15:20
Ja pobrałam sobiee program e-deklaracje, a w zasadzie zaktualizowałam zeszłoroczną wersję i mam drobny kłopot. Wszystko przechodzi gładko - bo większość stałych danych samo zaciągnęło.
Problem pojawia się na końcu, gdy klikam "wyślij". Pokazuje jakiś błąd i karze wpisać nr PESEL małżonka. Ale skąd się to bierze, skoro na pierwszym kroku zaznaczyłam "dla osoby samotnie wychowującej dziecko"?
Czy to ma związek z przekazaną darowizną? Bo wcześniej robiłam identyczne zeznanie dla innej samotnej matki. Różnica między nami jest tylko o tę darowiznę. Tam przeszło bez zakłóceń, a mi wyskakuje taki dziwny błąd.
Kroko / 213.158.219.* / 2015-04-09 21:04
Jeżeli darowizną jest nieruchomość gruntowa na której rozpoczęto budowę i nie zakończono tzn stoi budynek stan surowy nigdy nie zakończony i nie oddany do użytkowania to należy wykazać jako nieruchomośc zabudowaną czy niezabudowaną. Zgodnie z prawem budowlanym na działce na której trwa budowa lub nigdy nie został budynek zgłoszony do użytkowania to to nadal jest nieruchomośc niezabudowana?
wiwan / 2015-04-10 10:19
Ale tu chodzi o podatek, i to inny niż od nieruchomości. Dla skarbówki to jest już nieruchomość zabudowana- czyli wiersz 4 w cz. F formularza.

Dla pewności w fakultatywnej opisowej części formularza- cz. I można dopisać właśnie tę okoliczność- czyli stan zaawansowania budowy, czy stan 'budowlano-prawny'.
miabra / 80.238.100.* / 2015-03-26 21:19
Gdzie w druku SD-Z2 w części F wpisać zachowek.
wiwan / 2015-03-27 14:47
Zachowek co do zasady jest w formie pieniężnej, więc wiersz 7 'środki pieniężne'. No chyba, że uprawniony do zachowku dogadał się ze spadkobiercą co do innej formy spełnienia tego świadczenia, wtedy inny odpowiedni wiersz formularza.
leszekl923 / 2015-03-25 01:53
Pytanie: jeżeli w skład masy spadkowej wchodzi kilka nieruchomości w róznych rejonach kraju to czy wystarczy zlożyć SD-Z2 w urzedzie skarbowym w miejscu zamieszkania czy tez trzeba zlozyc formularze oddzielnie we wszyskich wlaściwych urzędach?
Pozdrawiam,
wiwan / 2015-03-25 18:43
SD składa podatnik podatku od spadków, a więc swój formularz składa każdy spadkobierca, ale w liczbie JEDNEJ sztuki, niezależnie od liczby składników tego samego spadku.

Natomiast urzędem właściwym w tej sytuacji będzie US ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, co wynika z par. 7, ust. 1, pkt. 1

Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych.
magda131085 / 31.134.54.* / 2016-02-01 17:02
A czy jeśli w skład masy spadkowej wchodzi kilka nieruchomości to mam je zsumować aby wpisać na druku SD-Z2. Podobnie jest z budynkami mieszkalnymi jeśli odziedziczyłam 2 domy po 1/3 udziału to czy należy zsumować ich powierzchnię oraz wartość?
wiwan / 2016-02-01 20:56
W SD-Z2 nie da się zsumować nieruchomości o tym samym charakterze. W cz. F formularza da się wpisać przecież tylko 1 spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, tylko jedną nieruchomość zabudowaną itd. W większości więc wypadków odziedziczenia kilku nieruchomości/ udziałów w kilku nieruchomościach na każdą nieruchomość należy wypełnić osobny formularz.

O tym do którego US Pani wie ?
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy