Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości

Zagubiona164 / 195.149.98.* / 2017-03-23 20:53
Bardzo proszę o pomoc, bo już jestem zagubiona w tym wszystkim. Chodzi o to że w roku 2016 sprzedałam dom. Za kwote ze sprzedazy domu kupiłam mieszkanie (rownież w 2016r) czyli jestem zwolniona z podatku od sprzedaźy nieruchomości. Teraz zaczynają się schody bo sprawy osobiste troche mi się pokomplikowały i jestem zmuszona na początku przyszłego roku (czyli 2018) sprzedać to mieszkanie. Już wiem że sprzedaż będzie ze stratą lub identyczna kwota za którą je kupiłam. Proszę mi podpowiedzieć czy podatek będę musiała płacić od sprzedaży domu w 2016r czy nie? I co z podatkiem od sprzedaży mieszkania? Wujek google pisze że jeśli sprzedaje ze stratą bądź za taką samą kwote za jaką je kupiłam to jestem od podatku zwolniona. Czy tak jest w rzeczywistości? Dziękuje za każdą podpowiedź
Wyświetlaj:
Zagubiona164 / 195.149.98.* / 2017-03-24 13:12
Dom był kupiony bardzo dawno temu ok 10 lat może nawet dłużej. Tylko problem jest taki że dom został zakupiony przez osoby będące małzeństwiem w zeszłym roku zapadł wyrok o podziale majątku. Połowe wartsości domu trzeba było spłacić byłego współmałżonka. Najpierw spłacony został współmałżonek a potem dom został sprzedany. Kwota opodatkowana 175000zł za ktòrą zostało kupione to mieszkanie ktore teraz zostanie sprzedane ze stratą. I pytanie czy podatek za sprzedaz domu trzeba bedzie płacić? W tym roku został złożony u US pit39 zwalniający z płacenia podatku
wiwan / 2017-03-24 20:06
Sprzedaż w 2018 r. obecnie posiadanego mieszkania nie wpłynie więc wstecznie na opodatkowanie z 2016 r.

Co innego byłoby gdyby, wydatkowanie ne było pełne, i na skutek sprzedaży przed 31.12.2018 r. nie byłoby 'skompletowane' bo np. nie zdążyłaby Pani dokończyć remontu, modernizacji itp. Wtedy oczywiście konieczna byłaby korekta PIT 39 za 2016 i wsteczna dopłata proporcjonalnego podatku.

Zatem w 2018 powtórzy się sytuacja. Zbycie nastąpi przed upływem '5 lat'. Znów PIT 39, ale zapowiada Pani w nim stratę, więc nie będzie kwestii już wydatkowania przychodu w ciągu 2 lat.

Inna rzecz, że wg. orzeczeń sądów jeśli Wasz podział majątku był taki, że spłata męża była ekwiwalentna tj. nic w sensie wartości Pani na tym podziale nie uzyskała, to przy rozwodzie czy podziale nie doszło w Pani przypadku do (ponownego) nabycia. Czyli dom posiadała Pani ok. 10 lat, więc PIT 39 i zakup mieszkania w sensie podatkowym był zbędny.

Tu np.
Interpretacja indywidualna z 10 marca 2016 r., sygn. ITPB4/4511-742/15/JG - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2011 r., I SA/Wr 1215/11.
wiwan / 2017-03-24 08:43
Te dwie sprzedaże to odrębne czynności prawne a więc i 'zdarzenia' podatkowe. Owszem powiązane następstwem i kwotami, czy mające wpływ na zwolnienie.

Zasadnicze pytanie- kiedy nastąpiło nabycie domu sprzedanego w 2016 r ?

Najnowsze wpisy