Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek od przelewów

Podatek od przelewów

arsen1502 / 2017-05-12 18:26
Mam pytanie, przypuśćmy, że uzyskuje co kilka dni przelewy w wysokości 100 000 zł, mam dokumenty potwierdzające skąd są dane przelewy to:

Po 1- czy muszę odliczyć podatek 32% od każdego przelewu czy od sumy wszystkich przelewów, które uzyskałem w danym roku podatkowym? I normalnie muszę spłacić go do końca kwietnia, no zakładam, że może się ktoś z GIF zainteresować tymi przelewami, racja? Czy w takiej sytuacji tylko muszę pokazać skąd mam te przelewy, a spłacić normalnie do końca kwietnia przyszłego roku czy wcześniej?

Po 2- jeśli ja też wysyłam pieniądze za granicę(na podstawie pobierania z mojej karty) , to chyba nie muszę płacić za takie transakcję podatku, racja?
Wyświetlaj:
arsen1502 / 2017-05-12 20:49
Ok, ale nie dowiedziałem się konkretnie jak to jest z zapłatą podatku. Jeśli się uzyska przyrost dochodu o dodatkowy 1mln zł w miesiąc tak znikąd, bo normalne zarobki są do tej pory niższe, to w takiej sytuacji mogę dostać list poczta by pokazać dokomenty potwierdzające moje przychody i jeśli wszystko będzie ok to normalnie muszę zapłacić podatek do końca kwietnia przyszłego roku tak? Czy muszę płacić podatek po każdym takim uzyskany dużym przelewie?
Chodzi mi o podatek dochodowy, bo to jest obrót Bitcoinami
wiwan / 2017-05-13 08:56
Pisz 'w wątku'

Nie dowiedziałeś się konkretnie, bo NIE napisałeś konkretnie za co/jakie/skąd to są pieniądze, a to wpływa np. na kwestię zaliczek w trakcie roku.

Do rzeczy. Ostatnie wykładnie i interpretacje kwalifikują dochód z handlu kryptowalutą do źródła jakim są prawa majątkowe tj. z art. 10, ust. 1, pkt. ustawy o PIT oraz jej art. 18.

W związku z tym, że przychód jest bez pośrednictwa płatnika w rozumieniu ustawy - czyli za podatnika nikt nie odprowadza zaliczek z art. 44 wynika brak obowiązku zaliczek w trakcie roku podatkowego.

Rozliczenie następuje więc dopiero w formularzu rocznym (do 30.04) PIT 36, Dochód w wierszu 7 w cz. D1 (prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy).

Wtedy też jest obowiązek zapłaty PIT.

Oczywiście w PIT 36 uwzględnia się wszystkie przychody/dochody z roku z pozostałych źródeł (np. z etatu, renty itd.).

Koszt uzyskania, czyli koszt zakupu Bitcoinów może być uwzględniony, jeśli ma się na to jakąś dokumentację. Jeśli nie to niestety Przychód=Dochód.

Int. ind. na temat:

np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 26 czerwca 2014 r., IPPB1/415-276/14-4/EC


-----------

Oczywiście niezależnie od powyższego już w trakcie roku należy liczyć się z kontrolą fiskusa pod kątem nieujawnionych dochodów z powodu wysokości tych przelewów. Wtedy oczywiście na obronę przed sankcyjnym 75% PIT należy mieć wszelkie 'kwity' wskazujące na legalonść i to, że to bitcoiny, a więc że nie ma kwestii zaliczek w trakcie roku, a więc do 30.04 następnego roku nie można mówić o nieujawnionych dochodach w tym przypadku.
arsen1502 / 2017-05-13 16:16
Aha i jeszcze jedno, kontrola fiskusa to wizyta w domu czy w formie pisemnej by się stawić w określonym miejscu?

Jestem możliwość stawienia się w urzędzie skarbowym z dokumentami potwierdzajacymi owe przelewy, tak by uniknąć później czegokolwiek?
wiwan / 2017-05-14 10:41
Na początek jest po prostu wezwanie z US do stawienia się złożenia wyjaśnień.
arsen1502 / 2017-05-14 13:16
Zawsze tak jest, niezależnie jaka suma, tak?
wiwan / 2017-05-14 19:53
Wizyty u podatnika dotyczą przedsiębiorców i są zapowiedziane, bo musi być czas na przygotowanie księgowych dokumentów po prostu.

Co prawda nowa KAS może to już czynić od marca 2017 bodaj.
"Naloty" to raczej jednak przy uprawdopodobnionej działalności przestępczej z KKS.

Skoro cały wątek dotyczy sprawy przyszłej i jest teoretyczny to już chyba niewiele da się dodać.

Podatnik 'stresujący się' może po prostu zawiadomić swój US (oświadczyć na piśmie) już nawet przed pierwszą spodziewaną wpłatą, że spodziewa się takich przychodów, z takiego to tytułu, że kwalifikuje je do źródła jak wyżej napisano, a więc zaliczek nie będzie i tyle.
wiwan / 2017-05-12 19:31
Limit zgłoszenia przelewu/przelewów powiązanych do GIIF zgodnie z ustawą tzw. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy to równowartość 15 000 Euro. Więc konto/podatnik jest już na cenzurowanym.

To czy i jaki podatek jest ewentualnie należny zależy od rodzaju tego przychodu wynikającego z tych posiadanych dokumentów. 32% to stawka PIT wg. skali, a więc dotyczy np. wynagrodzeń. W przypadku dochodów kapitałowych jest to zryczałtowane 19%. Od wygranych - 10%. Od darowizn- osobna skala zupełnie itd.

Są też przecież możliwe wpłaty będące dochodem zwolnionym.

Innymi słowy- nie ma podatku od samego przelewu, jest jeden z szeregu podatków od typu dochodu którego ów przelew jest fizycznym przejawem.

Najnowsze wpisy