Forum Forum podatkoweOdliczenia

podatek od sprzedaży gruntu ornego będącego darowizną przed upływem 5 lat

podatek od sprzedaży gruntu ornego będącego darowizną przed upływem 5 lat

skomentuj
Andrzej1313 / 195.116.68.* / 2012-05-24 12:06
W 2010r otrzymałem w ramach darowizny działkę rolną, którą pod koniec 2011r sprzedałem (czyli po roku). W US złożyłem PIT39 gdzie zadeklarowałem przeznaczenie całej kwoty ze sprzedaży na remont domu rodziców którego jestem właścicielem, tak aby uniknąć płacenia podatku. Obecnie jestem zameldowany w tym domu, chociaż mieszkam gdzie indziej. Czy jeśli przemelduje się na stałe do mieszkania gdzie mieszkam wraz z żoną, to stracę tę ulgę podatkową mimio tego że dom rodziców figuruje na mnie? Proszę o odpowiedź.
Wyświetlaj:
belladonna / 2012-05-24 20:23 / Tysiącznik profesjonalny
Jak poczytasz ustawę PIT art. 21 ust. 1 pkt 131, to mowa w nim o własnych celach mieszkaniowych. Przy uldze remontowej w PIT fiskus WŁASNE cele mieszkaniowe utożsamiał z tym, że można mieszkać w 1 lokum, więc korzystać z ulgi przy remoncie jednego lokum gdzie mieszkamy, a nie wszystkich, do których posiadamy tyt. prawne. Poza tym zamieszkiwanie nie jest tożsame ze stałym meldunkiem, bo można mieć dom i mieszkanie, a stały meldunek mamy w 1 miejscu. Myślę, że problemem by było wykorzystanie na cele związane z budynkiem i mieszkaniem, niż na cele związane z jedną nieruchomością, gdzie nie mamy stałego meldunku:)
Andrzej1313 / 195.116.68.* / 2012-05-28 13:17
Czyli wydatkuję tę kwotę na remont tylko i wyłącznie domu to będzie ok?
skomentuj

Najnowsze wpisy