Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek od sprzedaży mieszkania _ sytuacja nietypowa

Podatek od sprzedaży mieszkania _ sytuacja nietypowa

dorota1976 / 2011-06-02 10:46
Witam

W 2008 roku stałam się współwłaścicielem mieszknia ( forma odrębna własność lokalu)za tzw "1 zł". Przed 2008 było to mieszkanie lokatorskie. Zameldowana w tym mieskzaniu byłam od urodzenia. Niestety mój mąż, kóry jest również współwłaścicielem nigdy nie był zameldowany.
Moje pytanie brzmi czy przy sprzedaży mieszkania w tym roku muszę zapłacić podatek do US w wysokości 19%.
Wiem, że gdybym była jedynym właścicielem mieszkania nie musiałabym zaplacić tego podatku, ale co w przypdaku opisanym powyżej?
Wyświetlaj:
dorota1976 / 2011-06-02 14:00
A i jeszcze jedno czy ma znaczenie, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostaną przeznaczone na zakup innej nieruchomości?
wiwan / 2011-06-02 16:47
Nie ma, miałoby to znaczenie, gdyby mieszkanie było nabyte do 2006 r. lub od 2009 r.- tzw. ulga mieszkaniowa. Nieruchomości nabyte w latach 2007-2008 podlegają uldze meldunkowej. Jak to u nas- radosna karuzela prawna.

"Mój" wyrok- jest kasacją od apelacji ministra finansów, więc chyba już z nim US-y nie polemizują i podwójności ulgi meldunkowej od małżonków nie wymagają. Nie wiem jak jest z wyrokiem "belladonny" ( poniżej, przytoczony już po Pani wpisach ) - tzn. czy nie upierają się przy tym, by grunt przynależny do mieszkania z ulgi nie korzystał.
belladonna / 2011-06-04 21:44 / Tysiącznik profesjonalny
Co do gruntu przy uldze meldunkowej (grunt związany z budynkiem/mieszkaniem) z tego co wiem nawet wawka jeszcze "walczy" o podatek... :)
dorota1976 / 2011-06-02 13:26
Witam

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Boję się jednak, czy dla US będzie to argument.
A czy np. jest coś takiego jak ulga na polepszenie warunków mieszkaniowych? Może mąż może skorzystać z tej ulgi a ja z ulgi mieszkaniowej.
wiwan / 2011-06-02 13:02
Jest wyrok, który pozwala na skorzystanie z ulgi meldunkowej przez małżeństwo w przypadku, gdy tylko jeden małżonek spełnia warunek ulgi:

"Zwolnienie w podatku dochodowym z tytułu ulgi meldunkowej ma zastosowanie do obojga małżonków. Wystarczy, aby tylko jedno z nich było zameldowane w sprzedawanym lokalu, żeby oboje mogli skorzystać z tej ulgi – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 października 2010 r. (sygn. akt II FSK 949/09)".

Zwracam uwagę jednak na fakt, że ulga ta dotyczy jedynie lokalu/mieszkania. Podatkowi będzie podlegała ta część dochodu ze sprzedaży, jaka przypada na wartość ułamkowego udziału w gruncie/działce "pod" budynkiem. art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. b ustawy o PIT ( w stanie do 2008 r.)
Mimo, że grunt jest nierozerwalną częścią ww. nieruchomości i przy sprzedaży nie można go wyłączyć, a przypadający na dany lokal udział w gruncie, jako prawo ściśle związane z własnością lokalu, nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu.
belladonna / 2011-06-02 16:17 / Tysiącznik profesjonalny
A WSA w Warszawie (wyrok w sprawie o sygn. III SA/Wa 2040/09) uważa, że:
cyt. "Zdaniem Sądu, zamiarem ustawodawcy nie było aby zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT pojęcie "budynku mieszkalnego" rozumieć w oderwaniu od gruntu, z którym budynek ten jest trwale związany.

Posłużenie się przez ustawodawcę pojęciem "budynku mieszkalnego" wynikało wyłącznie ze względów związanych z konstrukcją ulgi meldunkowej tj. uzależnienie prawa do ulgi od zameldowania trwającego określony czas. Jak wynika bowiem z przepisów administracyjnych meldunku można dokonać jedynie w lokalu/budynku, a nie na gruncie (niezależnie od tego, czy jest zabudowany, czy niezabudowany).

Ustawodawca wskazując na zameldowanie jako na warunek skorzystania ze zwolnienia nie mógł posłużyć się innym pojęciem niż budynek mieszkalny. W ocenie Sądu w art. 21 ust. 1 pkt 126 u.p.d.o.f. pojęcie budynku mieszkalnego ma dwa znaczenia tj. oznacza budynek mieszkalny stanowiący odrębną własność oraz grunt zabudowany budynkiem mieszkalnym. Zatem zdaniem Sądu zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 126 u.p.d.o.f. podlega cały przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości tj. zabudowanej budynkiem mieszkalnym działki gruntu".

Najnowsze wpisy