Forum Forum podatkoweInterpretacje

podatek od sprzedaży mieszkania

podatek od sprzedaży mieszkania

indoor / 193.151.51.* / 2010-07-24 18:41
Witam,
Sprawa jest nieco skomplikowana. Rodzice mojego narzeczonego są po rozwodzie. Ojciec w czerwcu 2009 przepisał połowę mieszkania na syna czyli mojego narzeczonego, druga połowa nadal należy do matki. Planujemy sprzedać to mieszkanie jeszcze przed upływem 5 lat od chwili nabycia. Teoretycznie jeśli sprzedamy to mieszkanie za 200 tys to połowa czyli 100 tys. należy do mojego narzeczonego. Jeśli ta kwotę przeznaczy on na nowe mieszkanie zwolniony jest z podatku. U nas sprawa jednak nieco się komplikuje ponieważ musimy za pieniądze ze sprzedaży tego mieszkania kupić mieszkanie dla teściowej. Planujemy na nie przeznaczyć około 120 tys. Zatem nam do dyspozycji zostanie 80 tys ( 200 tys – 120 tys = 80 tys.) i te właśnie 80 tys możemy przeznaczyć na kupno mieszkania dla nas. Wniosek z tego taki, że mój narzeczony wykorzysta na cele mieszkaniowe tylko 80 ze 100tys.
Czy podatek zatem będzie policzony od tych 20tys które nie będą zaliczone na cele mieszkaniowe?
Czy jest możliwość obejścia tego podatku ? Czytałam że trzeba być zameldowanym w tym lokalu co najmniej 12 miesięcy od nabycia i złożysz w ciągu 14
dni od sprzedaży oświadczenie że spełniasz warunki do zwolnienia z podatku.

W jaki sposób najlepiej rozwiązać tą sytuację?
wiwan / 2010-08-16 10:11
W ramach porządków:
odpowiedź tu:
http://www.money.pl/forum/temat,11,2351424,2351424,15,0,podatek;od;sprzedazy;mieszkania.html

Najnowsze wpisy