Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek od sprzedaży na allegro - udokumentowanie

Podatek od sprzedaży na allegro - udokumentowanie

Kubus222 / 217.97.212.* / 2010-08-21 15:01
Witam,
dostałem od znajomych kilka przedmiotów (nowych), które nie były im potrzebne, a nie chciało im się bawić w ich sprzedaż. Zamierzam wystawić te przedmioty na allegro. Łączna kwota, za jaką je sprzedam, nie powinna przekroczyć 400zł. Wiem, że powinienem uwzględnić ten dochód w rozliczeniu podatkowym (raczej nie przekroczę kwoty wolnej od podatku więc tak czy inaczej podatku nie zapłacę od sprzedaży tych rzeczy). Jednak moja wątpliwość dotyczny udokumentowania całej transakcji, nie mam żadnych dokumentów potwierdzających "zakup" tych przedmiotów, a jedynym "dokumentem" potwierdzającym ich sprzedaż jest aukcja. Co na to UP?
Wyświetlaj:
mallegro / 2012-07-11 22:50
Jestem sprzedającym. Czy podstawą obliczania podatku od sprzedaży jest jedynie kwota za jaką kupujący nabył przedmiot czy trzeba do tego doliczyć koszty przesyłki? Co w przypadku jeżeli towar wysyłam listem niemonitorowanym a więc nie mam żadnego potwierdzenia opłaty na poczcie?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
lipka694 / 213.238.79.* / 2011-11-07 12:00
Witam
Mam problem z rozliczeniem sprzedarzy na allegro. Czy może mi ktoś w tej sprawie pomóc.
PROSZĘ!
Otóż mój maż sprzedaje na allegro i ma zarejestrowaną działalość/płaci podatki i tu nie mam pytań/,ale na innym niku sprzedał nowy przedmiot o wartości 1200 zł.
Co ja mam teraz z tym zrobiś żeby się US nie przyczepił.Dodam że mąż nie ma żadnego dowodu zakupu na ten przedmiot.
Pozdrawiam Joanna
szklarek / 2010-08-23 11:46
Trudno, żebyś maił dowód zakupu, kiedy to była czystej wody darowizna przedmiotów w ramach III gr. podatkowej. W związku z nieprzekroczeniem kwoty wolnej od podatku w tej grupie (4902 zł w ujęciu pięcioletnim) nie było obowiązku zawiadamiania US o tym nabyciu.
I darowizna taka może być ustna ( to nie nieruchomość ).
I jeszcze uwaga- kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich dochodów z roku, wraz z etatem na ten przykład.
Kubus222 / 86.111.97.* / 2010-08-24 19:25
Tak, wiem że liczą się wszystkie dochody, jednak nie pracuję na stałę i tej kwoty na pewno nie przekroczę. Słyszałem, że UP monitoruje allegro (chociaż wątpię żeby interesowały ich takie osoby jak ja - sprzedające "od święta"), jednak chciałem, żeby było to legalne.
szklarek / 2010-08-24 20:22
A to się bardzo chwali, że chcesz by było legalnie. Poważnie.
Zatem kontynuując kwestię. Po prostu do końca kwietnia 2011 złożysz PIT-36 (taki jak przedsiebiorcy, ale też i ci, za których nie były odprowadzane zaliczki) za rok podatkowy 2010 w US, a te 400 zł. wpiszesz w przychód "inne źródła" w części D1.
Podatku rzeczywiście nie będzie.
Tu możesz sobie takiego PIT-a podejrzeć:
http://www.money.pl/podatki/formularze/pit/#interaktywne2008
malami222 / 79.186.48.* / 2010-11-04 13:27
i mi się przyda. Też sprzedałam prezenty (rzeczy nowe w rozumieniu ustawy, miałam je mniej niż 6 m-cy) ale były nie trafione (sprzedałam za 386 zł). Chcę się z tego rozliczyć, ale mam inny problem. Z mama rozliczałyśmy się razem. Ona jest na emeryturze, a ja się uczę i mam rentę po zmarłym tacie mam mniej niż 25 lat.. Zwykle wypełniałyśmy PIT 37 i PIT O (razem jako samotna matka), a teraz nie wiem, czy mam wypełniać PIT 37, PIT 0 i PIT 36. Ja tym się zajmuje zawsze, ale teraz mam problem. Jeśli ktoś potrafi rozwiać moje wątpliwości to z góry dziękuje;)
szklarek / 2010-11-05 09:53
Wszystkie 3 ww PIT-y. Za mamę jak dotychczas "37" i "O", za siebie "36".
Tak mały Twój dochód nie pozbawia mamy do dotychczasowego prawa rozliczenia się jako samotnie wychowującej oraz do ulgi na dziecko, czyli Ciebie. Nie zapłacisz też podatku, ale wykazać swój dochód powinnaś.
malami222 / 83.27.223.* / 2010-11-05 10:18
Dziękuje za odp.;) Bo pisałam na innych forach i nikt mi nie odp. Tak też zrobię. Nie wiem też jak z ulgą na internet. W zeszłym roku nie odliczałam. Internet jest na mamę, ale ja korzystam i płacę za niego. Czy mogę sobie odliczyć? Miesięcznie płacę 124 zł za 1 MB. Wiem, że w zeszłym roku była ulga do 720 zł. Pytałam, wtedy we właściwym dla mnie US, ale powiedzieli mi, że nie mogę.
szklarek / 2010-11-05 10:39
Niestety nie- odliczyć może tylko mama- ona jest "na fakturze". Limit to 760 zł od dochodu, w PIT O właśnie się ją wykazuje- jest osobna pozycja ( ostatnio była to nr 21, część B, wiersz 4).
Na marginesie- okropnie drogo :-)
Ubawiony Księgowy / 95.49.76.* / 2012-01-05 09:53
124 miesięcznie?
rzeczywiście bieda aż piszczy ;)
malami222 / 83.27.223.* / 2010-11-05 11:33
Aha. Dziękuje raz jeszcze;) Od przyszłego roku będzie taniej. Po wizycie w salonie i chęci rezygnacji (umowa się kończy w grudniu), zaoponowali nam 1 MB za 73 zł. Niestety mamy tu ograniczone możliwości. Mieszkam w małym miasteczku i tylko tp wchodzi w grę.
gross / 77.255.18.* / 2011-01-21 16:40
Witam

Odświeżę temat, dzierzawie powierzchnie reklamowe na stronie www, nie prowadze dzialalnosci gospodarczej, jestem rolnikiem, czy dochod z tego musze odprowadzic do US? Jak sie ma rolnik do tej kwoty wolnej od podatku dochodowego??

pozdrawiam

Najnowsze wpisy