Forum Forum podatkoweVAT

Podatek od wkładu wspólnika (umowa o współpracy, bez spółki)

Podatek od wkładu wspólnika (umowa o współpracy, bez spółki)

Ciekawski2 / 83.24.58.* / 2009-03-07 12:25
Witam,

prowadzę strony internetowe w których wkrótce część udziałów przejmie inna osoba. Ponieważ znajduje się ona aktualnie za granicą, nie możemy założyć spółki. Podpiszemy umowę o współpracy. Z tego względu o ile się nie mylę, jeśli ta osoba prześlę mi pieniądze za udział w stronach, będę musiał od niego odprowadzić VAT? Gdybyśmy mieli spółkę, pieniądze był by wkładem wspólnika na majątek np. spółki cywilnej i wtedy nic nie trzeba odprowadzać? Jeśli moje informacje są dobre, proszę mi powiedzieć jak można zrobić by nie trzeba było odprowadzać vatu/dochodowego, de facto będziemy wspólnikami, tylko bez założonej póki co spółki :)

Mam dwa pomysły:
1) ponieważ pieniądze od wspólnika, przeznaczone będą tylko na inwestycje - głównie reklama, może po prostu niech wspólnik nie przelewa mi ich i sam zajmuje się przelewami. W ten sposób, ja nie będą otrzymywał tych pieniędzy = nie muszę płacić żadnego podatku.
2) wspólnik może udzielić mi pożyczki z późniejszym umorzeniem na rzecz udziałów w stronach. Czy od takiej pożyczki nie trzeba płacić żadnego podatku?

Może macie jakieś inne pomysły, by nie płacić podatku? A może nie muszę płacić podatku od tego co dostane od wspólnika, skoro będziemy mieć umowę o współpracy?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Najnowsze wpisy