Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek od wnajmu nieruchomości za granicą

Podatek od wnajmu nieruchomości za granicą

Kamaz / 86.26.168.* / 2010-01-31 06:05
Belladonno.
Nie umiałem znaleść odpowiedzi na forum więc pytam.
Mam nieruchomość na terenie UK. Mam status rezydenta (1.5 roku do uzyskania obywatelstwa). Zamierzam niedługo wrócić do Polski. Nieruchomość chcę wynająć, a środki przesyłać do Polski. Za każdego funta zostanę rozliczony przez brytyjski US. Co na to polski Urząd? Czy w przypadku gdy musiałbym dodatkowo płacić podatek w Polsce nie pomogłoby zrzeczenie się polskiego obywatelstwa na rzecz brytyjskiego?
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-01-31 08:21 / Tysiącznik profesjonalny
Moje zdanie jest takie, że rezydencja podatkowa nie ma nic wspólnego z obywatelstwem. W końcu nie jeden ma podwójne obywatelstwo, a kraj rezydencji podatkowej powinien mieć tylko jeden.
Wszystko polega na tym, żeby w jakimś kraju mieć nieograniczone obowiązki podatkowe, bo wtedy w tym kraju osoba rozlicza się z dochodów ogólnoświatowych (wszystkich), a w innych krajach tylko z dochodów danego kraju (bo w innych krajach się ma ograniczone obowiązki podatkowe). Nie może dojść do sytuacji, że ktoś ma wszędzie ograniczone obowiązki i nie ma kraju, w którym by miał nieograniczone.
Jeśli jesteś rezydentem podatkowym UK, to polskiego fiskusa nie będzie interesował Twój najem nieruchomości znajdującej się w UK. Ale.... "zamierzam niedługo wrócić do Polski"... na stałe? Bo w końcu jak ktoś się staje zagranicznym rezydentem, to zazwyczaj w sytuacji, iż wyjechał do danego kraju na stałe. Bo np będziesz fizycznie mieszkał w Polsce, pracował i składał PIT-y z adresem zamieszkania zagranicznym? bo zagraniczny rezydent nie ma adresu zamieszkania w Polsce, tylko za granicą :)
Kamaz / 86.26.168.* / 2010-02-03 06:52
Tak rozumiem. Chodziło mi w zasadzie o to, żeby uniknąć powójnego płacenia podatku. Nie mam nic przeciwko opodatkowania w Polsce. Zastanawiam się tylko jaka będzie moja sytuacja podatkowa w Polsce gdy będę miał miejsce zameldowania w Polsce, podatek od wynajmu będę na bierząco płacił w UK, a środki będą przesyłane do Polski. Czy przedstawianie odpowiedniego dokumentu US-owi wystarczy?
belladonna / 2010-02-03 19:49 / Tysiącznik profesjonalny
Trzeba zaglądnąć do umowy jak jest dokładnie z dochodami z najmu. Ale jeśli będziesz polskim rezydentem i będziesz miał też polskie dochody, to w zeznaniu najprawdopodobniej (piszę najprawdopodobniej, bo nie wiem na 100, czy do najmu ma zastosowanie progresja) dochody z najmu będziesz musiał wykazać do stopy (metoda wyłączenia z progresją). Dokąd nie osiągniesz dochodów polskich w roku podatkowym, to z najmu w UK się w Polsce nie rozliczasz, bo źródło dochodu jest w UK i tam płacisz podatek (a w Polsce te dochody będą zwolnione z opodatkowania). No ale... do umowy trzeba zaglądnąć czy ta sama metoda jest do dochodów z najmu, jak do dochodów z pracy najemnej, czy działalności :)

Najnowsze wpisy