Forum Forum podatkoweInne

Podatek od wynajmu garażu

Podatek od wynajmu garażu

kawek / 95.160.127.* / 2012-04-10 22:55
Witam,

Mam niemały problem. Od sierpnia 2011 roku wynajmuje miejsce postojowe w garażu potwierdzone umową, niestety z barku wiedzy nigdzie tego nie zgłosiłem/ nie zapłaciłem podatku od wynajmu. W jaki sposób mógłbym to odkręcić zapłacić podatek/odsetki itp. Będę wdzięczny za podpowiedź.
Wyświetlaj:
hit1 / 2022-12-05 20:39
Płacę podatek ryczałtem za wynajem garażu 8.5 %,za dany miesiąc w przyszłym miesiącu do 20 dnia .Tak jest w przypadku wpływu wplat co miesiąc.
Jak jest w przypadku pobrania opłaty jednorazowo za cały rok wynajmu garażu ,na początku wynajmu.
Kwota całoroczna to 5880 pln.Jak to rozliczyć,zapłacić 8.5% od całej kwoty jednorazowo w następnym miesiącu do 20 dnia ,czy też jest inna procedura.
lukkkkasss / 109.173.223.* / 2017-03-29 11:09
witam,
nie prowadze dzialalnosci gospodarczej, wynajmuje jedynie 1 miejsce w hali garazowej za 160 zl/msc
(w tej kwocie znajduje sie oplata do wspolnoty mieszkaniowej 53zl/msc)

czy nalezy zglosic sprawe do urzedu skarbowego czy wystarczy zaplacic podatek w pit w roku 2018?
(18%) a może korzystniej wynająć ryczałtowo?
czy kwota roczna za wynajem, ponizej 2000zl sprawia ze jestem z podatku zwolniony?
koszty uzyskania przychodu to 12 miesiecy razy 53 zl - oplata do wspolnoty?

pracuje na pelny etat, roczny przychod brutto to ok 50 000 zl

pozdrawiam
jarek850 / 62.179.0.* / 2017-11-06 13:12
a jak wyliczyć w racie kredytu koszt (oprócz czynszu z VAT?) którym mogę zbilansować przychody:

a) cześć prowizji za udzielenie kredytu? (na całe mieszkanie z garażem)
b) ubezpieczenie spłaty kredytu?
c) ubezpieczenie obowiązkowe niskiego udziału własnego w kredycie płacone co 4 lata?
Czy koszt jest netto z czy z VAT?

Chce wynająć za 310pln, pracuję na pełnym etacie na umowę o pracę (100tys rocznie). Muszę wybrać:
1) albo ryczałt:
a) zgłosić do naczelnika mojego US,
b) zgłosić do mojego pracodawcy (!?)
c) co miesiąc (?) robić przelew na 8,5% kwoty którą mi przelewa najemca?
d) prowadzić księgę przychodów (co to)? wyciąg z r-ku z przelewem czynszu nie wystarcza?
2) albo 32% wg ogólnego rozliczenia,
a) do momentu aż osiągnę po 10 m-cach kwotę wolną 3091pln nie muszę płacić zaliczek? a potem ile w listopadzi i grudniu?
b) czy ponieważ mam etat to mnie to nie dotyczy i od 1 go m-ca już płace zaliczkę na podatek?
c) czy nie płace zaliczek jeśli wylicze, że suma kosztów garażu (czynsz z vat, ubezpieczenie?, część raty kredytowej i innych (jakich?) kosztów okołokredytowych (może koszt notariusza przy kupnie garażu, cześć prowizji kredytowej? zapłaconej w przeszłości lub przy odnowieniu ubezpieczenie kredytu)?
wiwan / 2017-03-29 12:53
1. na wybór ryczałtu ewidencjonowanego jest za późno, bo był na to czas :
- do 20.01.2017 jeśli przychody były już w 2016
- do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu w wynajmu, jeśli nie było ich przed 2017 r.
2. poza ww kwestią nie ma co US zawiadamiać
3. podlega więc Pan opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli rozliczeniu na PIT 36 za rok 2017. Co do zasady podlega Pan też obowiązkowi zaliczek PIT w trakcie roku, ale przy tych kwotach obowiązek taki nie powstanie (dochód nie przekroczy 3091 zł w żadnym miesiącu od początku roku licząc)
Mariusz P / 89.69.149.* / 2013-02-18 14:15
Witam. Chicialbym zapytac jak wyglada sytuacja wynajmu garazu, gdy w ksiedze wieczystej jako wlasciciele widnieja dwie osoby (malzenstwo) - czy umowe wynajmu mozna zapisac tylko na jedna z nich, a druga osoba bedzie zwolniona z obowiazku placenia podatku, pomimo ze garaz jest rowniez jej czescia?
wiwan / 2012-04-11 00:03
Rozumiem, że wynajem poza działalnością gospodarczą.

Na wybór ryczałtu od tego dochodu jest za późno.
Dochód ten podlega więc opodatkowaniu wg. skali podatkowej, a tej formy opodatkowania nie musiał Pan do US zgłaszać.

Należy więc wykazać ten dochód w PIT 36 obok dochodów, które co roku najpewniej Pan wykazywał w PIT 37 ( czyli zastąpić PIT 37 PITem 36 w rozliczeniu za rok 2011 ).
Dochód z najmu wpisać w wierszu 6 części D.1. tegoż formularza.

Pojawia się problem zaliczek PIT z najmu, których wpłata powinna następować od miesiąca, w którym dochód z najmu przekroczył w roku 2011 kwotę 3091 zł.

Jeśli tego przekroczenia nie było- nie ma nic do "odkręcania".

Tu formularz;

http://www.money.pl/podatki/pit_2011/formularze-i-broszury/pit-36/
kawek / 194.1.153.* / 2012-04-11 10:38
Dziękuję za szybką odpowiedź, tak wynajem jest poza działalnością gospodarczą, a dochód z najmu nie przekroczył 3091 zł czyli, z tego co zrozumiałem najnormalniej w świecie wypełniam pit36 zamiast pit37 i to załatwia całą sprawę ? to samo za rok 2012 też nie muszę zgłaszać niczego do urzędu ? tylko na początku roku 2013 rozliczyć się na formularzu pit36 wykazując dochód za najem. Rozumiem że kwota 3091 tyczy się tylko dochodu z najmu, a nie także dochodu np z umowy o pracę ? I czy istnieje ewentualnie taka możliwość żebym teraz zgłosił do urzędu chęć rozliczania się po stawkach zryczałtowanych np od kwietnia, a dochód uzyskany za styczeń luty i marzec wykazał na pit36 w 2013 roku ?
wiwan / 2012-04-11 12:06
Tak, limit 3091 dotyczy dochodu z najmu. Zwracam uwagę na Dochód- czyli może Pan pomniejszać przychody od najemcy o poniesione i udokumentowane koszty typu remont dachu, ubezpieczenie od pożaru, podatek od nieruchomości.

Przejście na ryczałt nie jest możliwe w trakcie roku podatkowego. Dopiero więc przychody za rok 2013 mogą być tak rozliczone, taką formę opodtakowania należy zgłosić w US do 20 stycznia 2013 r.

Pojawia się jeszcze kwestia zaliczek u pracodawcy- powinien Pan mu zgłosić, że uzyskuje dochody z najmu opodatkowane wg. skali, aby przy obliczaniu zaliczek miesięcznych PIT z etatu nie uwzględniał miesięcznej kwoty zmniejszającej dochód 46,33 zł, bo to Pan ma ją uwzględniać przy zaliczkach z najmu.
kawek / 194.1.153.* / 2012-04-11 13:28
Hmm, ale jak się ma ta kwota zmniejszająca dochód do zeszłego roku i do pita którego już otrzymałem od pracodawcy za rok 2011 ? Nie bardzo rozumiem przy jakich zaliczkach mam uwzględnić tą kwotę.
belladonna / 2012-04-11 16:29 / Tysiącznik profesjonalny
Gdyby jedyny dochód był z najmu, to podatki by nie wyszły w PIT przy rocznej kwocie do 3091 zł... no ale w PIT łączymy wszystkie dochody opodatkowane wg skali. Czyli z pracy też, a wtedy podatki już wychodzą.
Płatnikowi (pracodawcy) jak się zatrudniamy podpisujemy to:
http://mofnet.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/pit_2012/pit_2.pdf

czyli jak zaczynamy otrzymywać dochody, które są wymienione w PIT-2, to powinniśmy płatnikowi przed pierwszym wynagrodzeniem roku następnego złożyć stosowne pisemko, ze mamy dochody z najmu wg skali, wiec ten nie będzie potrącał 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
Co do 2013 pomyśl, czy składasz oświadczenie w US o opodatkowanie najmu ryczałtem (do 20 stycznia i wtedy pracodawcy nic nie składamy), czy pozostajesz co do najmu na zasadach ogólnych i informujesz pracodawcę o niepomniejszaniu zaliczki na podatek o kwotę zmniejszająca podatek, bo to już robisz przy dochodach z najmu :)
kawek / 2012-04-11 16:55
To w jaki sposób można rozliczyć się z US na PIT 36 skoro nie poinformowałem żeby pracodawca nie potrącał 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
Mam na PIT 36 wpisać w rubrykę najem wpisać kwotę przychodu, w odpowiednią rubrykę przychód z umowy o pracę i to będzie wystarczające do rozliczenia się za rok 2011 oraz wykazania dochodu z najmu garażu (Najbardziej zależy mi na tym żeby rozliczyć się za 2011 oraz uregulować sprawę za styczeń luty i marzec 2012 roku)?
I jak to zrobić w tym roku skoro nadal wynajmuje garaż, czy to samo będzie w 2013 rozliczenie na PIT 36 ?
Kiedy mam poinformować pracodawcę o tym że mam przychód z wynajmu garażu ? Nie za bardzo się w tym łapie.
wiwan / 2012-04-11 17:38
Brak oświadczenia nie zmienia zasady rozliczenia. Za rok 2011 i 2012 PIT 36 na podstawie PIT 11 od pracodawcy oraz rzeczywistych/udokumentowanych przychodów/kosztów /dochodów z najmu.
Za rok 2013 jeśli zdecyduje się Pan do 20 stycznia 2013- na ryczałt- po staremu etat na PIT 37, najem na PIT-28. Oczywiście ryczałt już od Przychodu, bez uwzględniania kosztów.

Złożenie oświadczenia pracodawcy o uzyskiwaniu dochodów z najmu jak najszybciej. Jeśli zdecyduje się Pan na ryczałt- ponownie oświadczenie trzeba będzie zmienić przed uzyskaniem pierwszego wynagrodzenia z etatu w roku 2013.
kawek / 2012-04-12 23:08
Wielkie dzięki za tłumaczenie jak krowie na rowie :), już prawie wszystko zrozumiałem, ale co zmieni jeśli zgłoszę teraz pracodawcy że mam przychody z tytułu wynajmu ? i czy jest to konieczne oraz jak to wpływa na ewentualne zrezygnowanie z wynajmu, nie za bardzo rozumiem co to zmienia jeśli w zeszłym roku tego nie zgłosiłem i mogę się normalnie rozliczyć tylko że na druku PIT 36 to czy jeśli w tym roku tego bym nie zgłosił też normalnie będę mógł rozliczyć się za 2012 na PIT 36, czy to jest w jakiś sposób dla mnie korzystne.
wiwan / 2012-04-13 11:34
W Pana KONKRETNYM przypadku ( co wynika z tego, że dochody z najmu były/będą niższe niż 3091 zł ) niczego to nie zmienia w kwestii zaliczek a potem zwrotów. Zmieni to się jeśli w 2013 nie przejdzie Pan na ryczałt.

Chodzi o skalę podatkową:

http://www.money.pl/podatki/pit_2011/oblicz/skala-podatkowa/

Po prostu, żeby uniknąć co roku w kwietniu zwracania większości podatnikom tych 556 zł-za rok poprzedni- ich płatnicy (pracodawcy, dla emerytów- ZUS) na bieżąco "oddają" to już w trakcie roku, po 1/12, czyli po 46,33 zł- o tyle zmniejszając zaliczkę miesięczną. Dzięki temu znaczna część podatników w rozliczeniu rocznym wychodzi "na zer" - jeśli nie korzysta z ulg i preferencji.

Zawiadomienie dla pracodawcy o innym zatrudnieniu lub najmie jest po to- by tylko jeden płatnik dokonywał tego "oddawania", bo jeśli czyni to dwu- to na koniec roku podatnik musi do US zwrócić to zdublowane 566 zł jako niedopłatę podatku.

I tak byłoby w Pana przypadku na skutek niezgłoszenia pracodawcy dochodów z najmu, gdyby wynajmował Pan np. mieszkanie, więc na pewno uzyskując dochód z najmu wyższy niż 3091 zł. A jak napisałem wcześniej co do zasady zgodnie z Ustawą o PIT ma Pan sam sobie naliczać zaliczki z dochodu z najmu i uwzględniać w nich owe 46.33 zł, a pracodawca powinien zaprzestać na skutek tego zawiadomienia to czynić.

Jak widać- finansowo w kwietniu rezultat jest ten sam- identyczny dochód roczny, identyczny podatek, ale zwrot/nadpłata diametralnie różna bo w trakcie roku różne zaliczki.
Identyczne też formularze.
Rok 2011 i 2012 rozlicza Pan identycznie- na PIT 36.
kawek / 2012-04-13 12:31
Czyli zakładając że i w roku 2012 dochód z wynajmu nie przekroczy 3091 zł teoretycznie nie ma sensu tego zgłaszać, a od 2013 przejść po prostu na ryczałt zgłaszając to do 20 stycznia 2013 r.
Teraz pytanie wypełniając PIT 36 w rubryce najem wprowadzam kwotę którą uzyskałem z najmu brutto, co wprowadzam w koszty uzyskania przychodu i zaliczki na podatek ?

Czy PIT 36 wypełnia się tak samo jak PIT 37 ? Chodzi mi czy muszę wypełniać pola typu zaliczki, odsetki (tam gdzie jest podział na miesiące) ?
szklarek / 2012-04-13 21:22
1. Pana dotyczy część N1- wpisuje Pan należne zaliczki- czyli 0 zł.
2. W części D1;
- w wierszu 1- przepisuje Pan PIT 11
- w wierszu 6- kwoty z najmu
przychód, koszty*- udokumentowane, dochód jako różnicę, zaliczka 0.

Reszta jak w PIT 37. Może być rozliczenie z żoną, ulga na dzieci, internet itd.

Tu formularz i broszurka:

http://www.money.pl/podatki/pit_2011/formularze-i-broszury/pit-36/

* koszty jakie można uwzględnić;

http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/jak;placic;najnizszy;podatek;z;wynajmu;mieszkania,148,1,696724.html

podatek od nieruchomości, opłaty eksploatacyjne, odsetki od kredytu
belladonna / 2012-04-11 20:58 / Tysiącznik profesjonalny
.....nieodliczanie 1/12 to zagadnienie przed 1 wypłatą danego roku, wiec 2012 odpada...

Jeśli za rok 2013 osoba zdecyduje się na ryczałt z najmu, to do 20 stycznia składa stosowne oświadczenie w US o wyborze ryczałtu, a pracodawcy nic nie składa (ten nadal potrąca 1/12).
Gdyby za 2013 nadal z najmu były zasady ogólne to wtedy pracodawcy składamy pisemko o nie odliczaniu kwoty zmniejszającej podatek od zaliczek przed 1 wynagrodzeniem), bo będziemy to robić wyliczając podatek od najmu :)

Jak "machina" odliczania 1/12 ruszy od 1 wynagrodzenia w roku, to już tak leci....

Sorry, że tak precyzuje, ale z doświadczenia wiem, ze najlepiej wytłumaczyć "jak krowie na rowie" :)
wiwan / 2012-04-11 12:07
Ps. teraz doczytałem, że dachu Pan nie ma :-))))
Ale opłata eksploatacyjna jakaś wyodrębniona jest na pewno.
kawek / 2012-04-11 16:23
Ogólnie wygląda to tak, z firmy w której pracuje dostałem już PIT tak że wydaje mi się że z tą kwotą zmniejszającą podatek 46,33 zł już nic się nie da cofnąć za 2011 r.

Wynajem tego garażu/miejsca postojowego przyniosło dochód od sierpnia 2011 w wysokości 600 zł.

Czyli kwota jest poniżej progu 3091 zł czy kwota zmniejszająca podatek będzie obligatoryjna do wykazania przy tym wynajmie ? Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tymi kwotami zmniejszającymi podatek.
twojnajem.pl / 188.122.19.* / 2012-09-15 14:19
Kwota wolna 3091 zł to wartość dochodu, który nie powoduje konieczności zapłaty podatku i obowiązuje ona łącznie dla wszystkich źródeł przychodu opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli jest jedna kwota dla etatu i najmu prywatnego rozliczanego na zasadach ogólnych.

Oznacza to dla Pana, że:
1) wyliczając zaliczki na podatek za najem uwzględnia się kwotę wolną, czyli w trakcie roku podatkowego za dochody z najmu do kwoty 3091 nie trzeba wpłacać zaliczek na podatek
2) pracodawcę powinno się poinformować, że pracownik zaczął osiągać dochody, od których
jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 (czyli np. najem),
jeśli pracownik zgłasza to pracodawcy już po pierwszej wypłacie wynagrodzenia, to zakład w danym roku nie zmniejsza zaliczek na podatek dochodowy pracownika (art.32 updof p.4)

Ostatecznie w rozliczeniu rocznym PIT-36 sumuje się dochody z wszystkich źródeł i kwotę wolną uwzględnia się tylko raz, choć w trakcie roku podatnik mógł uwzględniać kwotę wolną przy liczeniu zaliczek w dwóch źródłach (np. najem prywatny i działalność gospodarcza).

Najnowsze wpisy