Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek od wzbogacenia sie

Podatek od wzbogacenia sie

niunius / 83.14.209.* / 2007-03-15 00:01
Witam. I proszę o wyjaśnienie w jaki sposób jest naliczany podatek od wzbogacenia się a tytułu gry na giełdzie papierów wartościowych?. Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
pytająca / 79.139.106.* / 2011-05-20 10:41
Witam,
chciałam zapytac czy w sytuacji jeśli mój ojciec nie żyje(juz 15 lat) i majątek został rozpisany na 4 osoby mama ja i dwóch braci, i w tej sytuacji ja chcąc wziąśc kredyt rodzina na swiom nie mogę miec nic na siebie zadnego majątku i chciała bym sie zrzec swojej cześci na mamę i jesli ona po np. roku chciała by mi to spowrotem zapisac to chciałam zapytac jaki jest podatek od wzbogacenia czy to jest jakos wyceniane czy jakos procentowo obliczane i czy w ogóle jest jakiś podatek od wzbogacenia.
będe wdzięczna za pomoc
belladonna / 2011-05-20 16:41 / Tysiącznik profesjonalny
Darowizna... wg art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizny w linii zstępny (córka), wstępny (matka) są zwolnione w całości z podatku (oczywiście przy zachowaniu pewnych reguł, odnośnie co jest przedmiotem darowizny). Czyli co do podatku, to można go uniknąć. Jedynie pytanie, czy "kredyt
rodzina na swoim" nie ma w swojej umowie jakichś.... :-))
!@#$% / 89.74.32.* / 2011-03-03 16:20
Witam. Proszę o wyjaśnienie. 3 lata temu sprzedałam nieruchomość przed upływem 5-ciu lat od zakupu. Do Urzędu Skarbowego złożyłam oświadczenie , że przeznaczę te pieniądze na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat. Niestety z pewnych przyczyn życiowych wydałam na te cele jakieś 60% kwoty (mam na to faktury) , 40% zostało wydane na co innego.I teraz mam 2 pytania. Czy podatek, który będę musiała zapłacić będzie naliczony od pełnej kwoty, czy tylko od tej nieudokumentowanej fakturami. I czy mam czekać aż Urząd Skarbowy wezwie mnie do "kontroli" , czy mam się sama zgłosić i przypomnieć o swoim istnieniu :) , czy może złożyć jakiś PIT, czy może zaznaczyć coś w zeznaniu rocznym ? Nadmienię , iż te 2 lata minęły w marcu 2010. Dziękuję.
wiwan / 2011-03-04 10:58
Rozumiem, że nieruchomość była nabyta przed 2007 r.
1. Podatek naliczony zostanie od tej części niewydatkowanej tj. od 40% kwoty.
2. Z każdym dniem rosną odsetki. Należy złożyć w US korektę PIT 23, który wtedy Pani złożyła. W pozycji, w której wpisała Pani całe 100% "kwota zwolniona od opodatkowania na podst. art. 21 ust 1 pkt 32 ..." w korekcie wpisze Pani kwotę tych 60% wydatkowanych i wyliczy należny podatek.
3. należy do korekty dołączyć pisemne wyjaśnienie przyczyny jej złożenia.
4. poza podatkiem należy zapłacić odsetki za zwłokę - za okres od 15 dnia od daty sprzedaży do daty upływu 2 lat od sprzedaży- w wysokości 1/2 odsetek podatkowych za tamten okres, od daty upłynięcia 2 lat do dnia, w którym Pani zapłaci- już odsetki pełne.
5. tu PIT 23- wzmiankowałem poz. 47 , kopia, którą Pani posiada pewnie się nieco różni, była to inna edycja formularza i inna pozycja.

http://www.money.pl/podatki/formularze/pit/#interaktywne2008

Odsetki powinni zdaje się Pani od ręki policzyć.
Tu może je Pani oszacować:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/
!@#$% / 89.74.32.* / 2011-03-04 12:15
Dziękuję za odpowiedz.
kamban / 46.113.101.* / 2011-02-12 21:21
witam mam pytanie dostałam mieszkanie w testamencie od babci jestem w nim zameldowana od października 2009 r teraz je sprzedaje mam pytanie czy jesli je sprzedam to bede musiała zaplacic podatek jesli tak to jaki procent. Pytanie drugie mieszkam obecnie w mieszkaniu które rodzice kupili dla mnie ale spłacają kredyt wiec nie mogą tego mieszkania przepisac na mnie a kwota którą ja uzyskam ze sprzedaży mieszkania po babci w części zostanie wpłacona na kredyt ktory i tak rodzice jeszcze bedą spłacać przez kilka lat a pozostałą część wykorzystam na remont tego mieszkania. pytanie moje brzmi czy jesli włoże pieniądze w mieszkanie rodzicow to czy bedzie sie dało uniknąć placenia podatku za sprzedaż mieszkania po babci
kamban / 46.112.143.* / 2011-02-13 12:38
i w 2008 nabyłam mieszkanie
kamban / 46.112.143.* / 2011-02-13 12:32
w 2008 roku zmarła babcia
belladonna / 2011-02-13 15:42 / Tysiącznik profesjonalny
Spadek nabywa się w roku śmierci spadkodawcy. Jak to rok 2008, to obowiązują przepisy z lat 2007-2008, a w nich jedyną ulgą, jest ulga meldunkowa. Czyli jeśli w sprzedawanym mieszkaniu byłaś zameldowana co najmniej 12 miesięcy przed zbyciem to korzystasz ze zwolnienia. Po sprzedaży do 14 dni złóż w US oświadczenie, że dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania korzysta ze zwolnienia na podstawie ulgi meldunkowej, tj. zameldowanie na pobyt stały co najmniej 12 miesięcy przed zbyciem :-)
belladonna / 2011-02-13 09:46 / Tysiącznik profesjonalny
Ale kiedy nabyłaś to mieszkanie? W którym roku zmarła babcia?
Jolcia13 / 2011-02-07 23:51
Witam, mam pytanie może ktoś umiałby mnie oświecić:-) bo jestem zielona w tej kwesti.
Rodzice chcą mi kupic mieszkanie na rynku wtórnym. Czy jest mozliwe aby przy tranzakcji zakupu u notariusza mogli przekazać mi mieszkanie jako darowiznę? I jaki podatek trzeba bedzie zapłacic od kupna mieszkania? I czy darując mi mieszkanie trzeba płacić jeszcze podatek od darowizny?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
szklarek / 2011-02-08 13:29
Jest możliwe w sensie jednego spotkania u notariusza, ale są to DWIE różne czynności formalno-prawne, DWA akty notarialne i różne strony czynności. Stricte jednoczesny akt mógłby mieć miejsce gdyby strony kupna -sprzedaży były tożsame ze stronami darowizny. Np. rodzice sprzedają Pani dom i darują grunt pod nim.
Czyli jeśli uda się umówić termin- to. np. na 12.00 stawiają się rodzice i sprzedający, a na 12.30 dochodzi Pani, a wychodzi sprzedający.
Dużo prostsze jest więc by najpierw rodzice dokonali na Pani rzecz darowizny pieniężnej- bo to nie wymaga już formy notarialnej, a Pani sama już wobec notariusza kupiła to upatrzone przez rodziców mieszkanie. Oszczędza się choćby na opłatach notarialnych, jakie byłyby przy notarialnej darowiźnie mieszkania.

Nie ma podatku dochodowego od kupna mieszkania- poza podatkiem PCC w wysokości 2%, opłat notarialnych i wpisu do KW.

Pani unika podatku od otrzymanej darowizny
1. jeśli jest notarialna- nieruchomości- automatycznie lub
2. jeśli jest pieniężna- zgłaszając ją w US odpowiednio i pod warunkiem, że odbyła się ona drogą przelewu bankowego lub przekazu pocztowego.

dzieje się tak, gdyż stanowi Pani I gr. podatkową w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
Jolcia13 / 2011-02-08 22:11
Dziękuję pieknie za wyjasnienie :-)
pozdrawiam
ewcia01 / 2011-01-31 20:08
Witam. Potrzebuje porady w jednej sprawie. Brat zapisał mi w testamencie działkę wraz z domem. Parę miesięcy później zmarł wiec teraz jestem już prawomocnym właścicielem. Chcę ją teraz sprzedać, jednak od śmierci brata nie upłynęło jeszcze pięć lat. Czy to prawda, że jeśli teraz ją sprzedam to będę musiał zapłacić jakiś dodatkowy podatek. Czy to prawda? Proszę o jakieś informacje na ten temat
szklarek / 2011-02-01 12:49
Tak. jest to podatek dochodowy z tytułu zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat ( od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie ). Zupełnie niezalezny od podatku od spadków i darowizn. Niestety w związku z nowelizacjami ustawy o PIT kwestia tego podatku i możliwości jego uniknięcia, zależy od daty nabycia. Inaczej jest to dla nabyć do 2006 włącznie, inaczej dla 2007-2008, inaczej dla późniejszych:
Tu więcej ( obecnie nie działa, coś grzebią na serwerze ):

http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/podatkowa;pulapka;przy;sprzedazy;mieszkania,97,0,216161.html
katarzyna05 / 2011-01-26 02:40
Witam,
mam po moej babci spadek, który został rozdzielony na jej córki (niestety moja mama nie żyje) i 1/2 tego spadku została przyznana jej trójce dzici i mężowi. Chciałabym zapytać się jaki udział będzie miał w tym spadku mój tata, a także jak wygląda podatek od wzbogacenia się. Przedmiotem spadku jest działka z domem.
ekon / 77.237.8.* / 2011-01-28 21:30
Jeżeli zgłosi się spadek lub darowiznę do swojego US w terminie 6 miesięcy od otrzymania spadku czy darowizny to podatku się nie płaci, ale pamiętaj koniecznie o tym terminie.
wiwan / 2011-01-26 13:13
Troszkę niejasno pani napisała. Rozumiem, że nie było testamentu, zachodzi dziedziczenie ustawowe- wg KC, a Pani mama była czwartą córką. Dziadek ( mąż zmarłej ) zostaje powołany do 1/4 spadku, a każda z córek oraz Pani do 3/16 ( zamiast mamy )
Pani ojciec nie ma udziału w tym spadku.

Jako wnuczka może Pani uniknąć zupełnie podatku od spadku zgłaszając nabycie go odpowiednio do US. Przy niedotrzymaniu formalności- podatek jest wg. skali dla I grupy:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
młoda 22 / 89.231.219.* / 2010-07-12 20:12
witam mam pytanie w przyszłym roku biorę ślub i planujemy zamieszkać w domu mojego przyszłego męża który teściowie chcą nam przepisać po ślubie (tzn tylko piętro domu) jakiej wysokości podatek musiała bym zapłacić od wzbogacenia się? A jesli tesciowei przed ślubem przepiszą dom tylko na narzeczonego to czy ja po ślubie bede miała do tego jakies prawa ?
ekon / 77.237.8.* / 2011-01-28 21:41
Spadki i darowizny dla jednego ze współmałżonków nawet po ślubie nie wchodzą do majątku wspólnego małżonków,czyli jak mąż dostanie dom od rodziców w darowiźnie nawet po ślubie to Ty jako żona nie masz do niego prawa, bo nie jest to majątek "wypracowany" wspólnie przez małżonków. Co do podatku to musisz zapłacić od swojej części bo darowizna od teściowej dla synowej nie podlega zwolnieniu z podatku, podatek jest progresywny, nie przytoczę stawek.
Renata_BW / 89.187.248.* / 2010-06-30 22:27
witam i bardzo proszę o pomoc!
Chciałam się dowiedzieć czy jesli wujek mojego męża odpisze mu działkę to czy i ewentualnie w jakiej wysokości będziemy musieli zapłacić podatek i czy wujek czasem nie bedzie musiał czegoś płacić, oraz co by było nam potrzebne do takiego przepisania.
Z góry bardzo dziękje za pomoc i pozdrawiam Renata
szklarek / 2010-07-01 15:24
Jeśli "działką" nie jest działka rolną w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a "odpisanie" oznacza nieodpłatną darowiznę to wujek będzie wolny od zobowiązań, a mąż będzie obciążony podatkiem od spadków i darowizn właściwym dla II grupy podatkowej liczonym od rynkowej wartości działki.
Potrzebna będzie forma notarialna darowizny, a więc odpis z księgi wieczystej, akt własności itp.
Podatek: kwota wolna 7’276 zł, reszta liczona od nadwyżki ponad kw.wolną.
dla nadwyżki do 10’278 zł -7%,
dla nadwyżki od 10’278 zł do 20’556 zł - 719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10’278 zł
dla nadwyżki ponad 20’556 zł - 1’644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20’556 zł
20’556 zł 1’644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20’556 zł
oczko95 / 2010-06-01 10:02
chciałem zapytać czy jeżeli kupiłem skuter w sklepie to trzeba zapłacić podatek od wzbogacenia czy w tym przypadku już nie??
ekon / 77.237.8.* / 2011-01-28 21:49
To jest podatek PCC od czynności cywilnoprawnej jaką jest umowa kupna - sprzedaży,gdy kupujesz od osoby prywatnej. Podatek od wzbogacenie płacisz jak masz dochód,czyli się wzbogacisz, pomyliłeś podatki. Jak masz fakturę VAT to oczywiście PCC (2%) już nie płacisz
belladonna / 2010-06-01 16:47 / Tysiącznik profesjonalny
Podatek od wzbogacenia ma związek z kupnem na umowę kupna... kupując w sklepie naliczają Ci VAT (masz na to paragon lub FV), więc nie płacisz podatków :-)
belladonna / 2010-06-01 16:48 / Tysiącznik profesjonalny
Tzn. płacisz, ale w sklepie :-)
ala36 / 83.22.164.* / 2010-06-30 16:19
Przepraszam, że się podepnę pod post poprzednika, ale czy ta sama zasada dotyczy np lokalu użytkowego? tzn czy jako osoba prywatna nie prowadząca działalności kupując lokal użytkowy będę musiała płacić podatek kiedy właściciel wystawi mi fakturę vat , a jak to jest na umowę k-s ?
belladonna / 2010-06-30 16:56 / Tysiącznik profesjonalny
Ta zasada dotyczy zakupu rzeczy ruchomych, a lokal użytkowy to już raczej nieruchomość i udział notariusza :-)
Ewelinka89 / 83.28.181.* / 2010-05-25 17:51
Witam! Chciałabym się dowiedzieć, czy będę musiała płacić podatek od wzbogacenia się, jeżeli babcia zapisze mi 2 działki po dwóch stronach drogi, a ja w tym samym roku zamienię się z sąsiadem, który obok ma 2 takie same działki, bo chciałabym wybudować na niej dom, a babci działki ma tylko 12m. szerokości i chciałabym mieć jedną szeroką działkę. Czy obejmie mnie jakaś ulga? Wiem, że babcia mogłaby się zamienić z sąsiadami, ale ona woli mi zapisać i mieć z głowy zamiany. Bardzo proszę o odpowiedz:)
szklarek / 2010-05-25 22:19
Chodzi nie o podatek od wzbogacenia, ale od spadków i darowizn. Jeśli w ciągu pół roku od "zapisania" tj. notarialnej darowizny działek przez babcię zgłosisz to w swoim US, na odpowiednim druku (SD-Z2) unikniesz zupełnie tego podatku.
Natomiast zamiana działek to wcale nie prosta kwestia- w sensie prawnym i podatkowym jest to po prostu transakcja dwu jednoczesnych sprzedaży, nawet gdy są równej wartości. Każda opodatkowana indywidualnie, w zależności od tego kiedy została nabyta i czy sprzedający korzysta z ulgi.
przemek p1 / 83.27.209.* / 2010-04-11 14:32
witam czy jest ktos na forum co wie jak sprzedac dzialke przed uplywem 5 lat od nabycia zeby uniknac podatku moze jakas dzierzawa?
lider255 / 2010-05-31 20:42
Trzeba przeznaczyć dochód ze sprzedaży działki na cele mieszkaniowe w ciagu 2 lat od sprzedaży działki.
Maranel / 83.5.196.* / 2011-10-15 06:59
wiem,ze pytanie nie jest komentarzem,ale czy mozna koszty sadowe i geodezyjne i ustanowienia nowej ksiegi wieczystej dla dzialki-odliczyc od dochodu ze sprzedazy tej dzialki otrzymanej w spadku od mamy zmarlej w roku 2010
belladonna / 2010-04-11 20:17 / Tysiącznik profesjonalny
Nie sprzedawać przed upływem 5 lat :-)
A poza tym, to ulga meldunkowa ma zastosowanie tylko w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w latach 2007-2008, więc za ogólnie piszesz :-)
ekon / 77.237.8.* / 2011-01-28 21:52
ale ona nie dotyczy działek, bo na działce się nie zameldujesz.
alwa / 78.88.210.* / 2010-04-05 20:18
W spadku dostałam 1/6 garażu, który sprzedałam po pół roku.
Czy jeżeli pieniądze ze sprzedaży przeznaczę na remont mieszkania to bede musiala płacić podatek od wzbogacenia? Ktoś mi mówił że ten przepis dotyczy tylko sprzedaży lokali mieszkalnych, czy to prawda?
belladonna / 2010-04-06 16:46 / Tysiącznik profesjonalny
Przy sprzedaży wchodzi w grę ewentualny podatek dochodowy, a nie od wzbogacenia (bo ten płaci kupujący). No ale garaż to też pojecie względne, bo może być nieruchomością lub rzeczą ruchomą... zależy, czy jest ruchomy (np blaszak), czy jak budynek nieruchomy, mający fundamenty. Dlatego istotne co się kryje pod pojęciem Twojego garażu oraz dokładna data śmierci spadkodawcy oraz sprzedaży :-)
alwa / 78.88.210.* / 2010-04-06 17:24
Dziękuję za odpowiedź. Garaż był budynkiem nieruchomym, murowanym, stojącym w ciągu garaży (że tak to nazwę "zabudowa szeregowa"). Data śmierci spadkodawcy 10.04.2008 r. Orzeczenie sądu o podziale spadku z września 2008 r. Data sprzedaży: styczeń 2009 r.
belladonna / 2010-04-07 17:08 / Tysiącznik profesjonalny
Skoro garaż jest nieruchomością, a spadkodawca zmarł w 2008 roku, to jedyna ulga mająca tutaj zastosowanie, to ulga meldunkowa. No a że w garażu nie mieszkamy, to przy sprzedaży nieruchomości nabytej w 2008 roku płacimy 19% od dochodu (bo z ulgi skorzystać nie możemy). Do wykazania w PIT-36 (lub PIT-36L lub PIT-38 zależy co kto składa, czyli jakie ma dochody) w terminie do końca kwietnia roku następnego kiedy nastąpiła sprzedaż (to też termin płatności podatku). Przy nabyciu w ramach spadku do odliczenia ewentualny podatek od spadku itp (bo kosztów zakupu nie ma), czyli dochód do opodatkowania wysoki :-)
gostep / 31.175.64.* / 2011-09-18 23:12
Mam pytanie związane ze spadkiem po mojej zmarlej cioci.

Ciocia nie miala dzieci, byla rozwodka - jej byly mąż zmarł po rozwodzie.
Po jej śmierci jej mama i brat odrzucili spadek.
Prawo do spadku zostalo mojej mamie, ktora jest rodzoną siostrą cioci i mnie.
Ciocia miala wlasnosciowe mieszkanie. Mama chce zeby to mieszkanie bylo moje.

Jak mama przyjmie spadek i mieszkanie mi podaruje w formie darowizny, czy zanim zalatwimy darowizne to mama musi zaplacic podatek od wzbogacenia bo ma juz mieszkanie?
Darowizne chcemy zrobic zaraz po przyjeciu przez nia spadku.
Czy jak bede miec juz to mieszkanie w ramach darowizny to czy musze sie w nim zameldowac na 5 lat?

Dodam, ze raczej odpada wersja z odrzuceniem spadku przez mame. Wiem, ze wtedy ja bym weszla w jej miejsce.
alwa / 78.88.210.* / 2010-04-08 17:02
Dziękuję za odpowiedź. Szkoda tylko, że wiadomość nie jest dobra :(
iwonafifi / 2010-03-13 10:27
witam wszystkich mam pytanie siostra mojego taty przepisuje na mnie mieszkanie z dzialka tytulem darowizny czy bede musiala zaplacic podatek od wzbogacenia czy jakos mozna to ominac i ile % jest tego podatku
belladonna / 2010-03-13 20:22 / Tysiącznik profesjonalny
Ciotka to II grupa podatkowa, więc podatek będzie (no i podatek od darowizny, bo chyba o to chodzi) :-)
iwonafifi / 2010-03-14 12:20
dziekuje za odp no dobrze a jak mozna ta sprawee zalatwic zeby poniesc jak najmniejsze koszta????????? moze jest jakis inny sposob
giek / 79.191.127.* / 2010-03-11 23:57
Czy jesli mam rozdzielczość majątkową z mężem mogę sie z nim rozliczać czy nie?
belladonna / 2010-03-12 18:07 / Tysiącznik profesjonalny
NIE, warunkiem wspólnego PIT jest m.in. wspólność majątkowa cały rok :-)
TUPTUS1989 / 2010-03-09 10:43
Witam, bardzo proszę o pomoc. Moja mama ma działkę o pow 46 ar i w kwietniu tego roku będzie ja przepisywać na mnie. Darowizna. Koszty notariusza juz znam,ale chciałabym się dowiedzieć czy mogę ta działkę na jesień sprzedać?? czy będę musiała płacić jakiś podatek ?? wartość tej działki wynosi około 50 tys. ile będzie wynosił podatek .. z góry dziękuje za odpowiedz
Kar555 / 145.237.103.* / 2010-03-09 11:17
W przypadku sprzedaży przed upływem 5 lat płacisz 19% podatku od dochodu. jednak jeśli otrzymasz to w darowiźnie to nie będziesz mieć kosztów nabycia a więc podatek zapłacisz od kwoty uzyskanej ze sprzedaży minus koszty notariusza przy darowiźnie. Możesz też oświadczyć w US że kwotę uzyskaną ze sprzedaży przeznaczysz w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe - wtedy podatku byś nie zapłaciła.

A kiedy mama nabyła działkę? Bo jeśli ma ją dłuzej niż 5 lat to niech sama sprzeda (podatku płacić wtedy nie będzie) a pieniądze przekaże Tobie darowizną.
TUPTUS1989 / 2010-03-09 14:03
Mama dostała ziemię w spadku po dziadkach 3 h sprzedała 3 lata temu i zostało jej 46 ar działki budowlanej na której stał dom(którego obecnie już nie ma ) przekazanie darowizny działki przez dziadków na mamę odbyło się około 20 lat temu. Nie chce sprzedać tej działki sama bo twierdzi ze ma do niej sentymenty... :( i powiedziała ze ją na mnie przepisze a co ja zrobię z nią to już moja sprawa. Dobrze wiedzieć ze mogę złożyć taki wniosek w US, tylko mam jeszcze jedno pytanie, czy te pieniądze mogę spożytkować np,na zakup mieszkania, budowę domu czy remont mieszkania ?? jest jakaś różnica miedzy tym ?? czy wystarczy tylko jak udokumentuje się w US fakturami na materiał przekazany na cele mieszkaniowe ?
Kar555 / 145.237.103.* / 2010-03-09 14:39
Tak, możesz wydać na zakup domu, mieszkania, działki budowlanej, budowę czy remont własnego domu lub mieszkania. Wtedy przy rozliczeniu nprzedstawiasz do US akt notarialny zakupu innej nieruchomości lub faktury na materiały i usługi + pozwolenie na budowę,

Najnowsze wpisy