Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek od wzbogacenia sie

Podatek od wzbogacenia sie

niunius / 83.14.209.* / 2007-03-15 00:01
Witam. I proszę o wyjaśnienie w jaki sposób jest naliczany podatek od wzbogacenia się a tytułu gry na giełdzie papierów wartościowych?. Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
JO-HN / 83.142.184.* / 2010-03-07 21:47
w czerwcu 2007 kupiłem mieszkanie, ale nie posiadałem w nim meldunku na pobyt stały, a włascicielem mieszkania jak można łatwo policzycjadwiga stąpor stem od 3 lat. Teraz jestem zmuszony kupić mieszkanie za granicą, w panstwie nie należącym do Unii. Chciałbym zapytac czy bded musiał zapłacic podatek od sprzedazy mieszkania w Polsce jezeli zamierzam za te pieniądze kupic mieszkanie za granicą? Czy przysługuje mi zwolnienie od podatku? a jesli nie to w jakiej kwocie bede musał go zapłacić?
Kar5555 / 145.237.69.* / 2010-03-08 08:27
W przypadku sprzedaży płacisz 19% podatek od dochodu czyli od różnicy pomiędzy sprzedażą a zakupem. To że za te pieniądze kupisz inną nieruchomość nie ma tu zastosowania gdyż ta ulga nie obowiązuje na nieruchomości nabyte w latach 2007-2008 i sprzedane przed upływem 5 lat. Dla tych nieruchomości istnieje tylko ulga meldunkowa. Ale skoro piszesz że nie byłeś tam zameldowany to pozostaje Ci tylko zapłacić podatek jeśli dojdzie do sprzedaży.
JO-HN / 83.142.184.* / 2010-03-10 15:29
dziękuje za odpowiedz
i jeśli moge dopytać.. Czyli rozwiązaniem jest dla mnie - zameldować sie na pobyt stały w tym mieszkaniu i poczekać 12 miesiecy - by móc skorzystac z tej ulgi meldunkowej, dobrze rozumiem? A czy musiałbym bedą zameldowanym w tym mieszkaniu rzeczywiscie w nim osobiście mieszkać? czy mógłbym je np wynając komuś na ten czas?

i jeszcze jdendo, czyli mam rozumieć, że kwestia tego 5 - letniego terminu w ogóle mnie nie dotyczy? Nawet przy teoretycznym założeniu "przeczekania" jeszcze ze sprzedażą tych 2 lat by uzyskac ten termin?
Pozdrawiam
robert230 / 83.11.216.* / 2010-01-17 11:35
Jezeli nabylem mieszkanie od obcych ludzi w styczniu 2005 roku to czy moge sprzedac je w styczniu 2010?? nadmieniam iz ludzie ci kupuli to mieszkanie z 80% ulga a ja odziedziczam je w testamencie w calosci. I czy jest mozliwosc bym zostal zwolniony z podatku jezeli tak jak pisalem mieszkanie zostalo kupione w 2005 roku a postanowienie sadowe jest z roku 2009 gdyz sparawa toczyla sie po smierci wlascicieli w sadzie.Nadmieniam iz 1 z wlascicieli zmarlo w 2007 a drogie w 2008 roku.Prosze o pomoc w tej kwestii. Czy jezeli mam juz zaplacic podatek to dlatego iz jestem obca osoba wymaga sie ode mnie 12 % i 19% od wzbogacenia sie??.Dziekuje za odpowiedzi.
belladonna / 2010-01-17 13:24 / Tysiącznik profesjonalny
Nie za bardzo wiem od kiedy masz to mieszkanie... czy kupiłeś je w 2005, czy otrzymałeś na podstawie testamentu (ale jedna osoba zmarła w 2007, a druga w 2008), więc... jak kupiłęś w 2005 to inne przepisy, a jak otrzymałeś w spadku część w 2007, a część w 2008 to inne przepisy.
A 19% od dochodu, czy 10% od przychodu przy sprzedaży, to podatek dochodowy, a nie od wzbogacenia...
robert230 / 83.11.216.* / 2010-01-17 13:57
Testament jest z lutego 2005 i tak tez ci panstwo kupili je w lutym 2005 z 80% bonifikata na podstawie aktu notarialnego umowy sprzedażny.Ale z tego co sie juz orientowalem to bonifikate bym musial zwrocic jezeli sprzedal bym to mieszkanie przed okresm 5 lat liczac od daty jego zakupu.Jezeli natomiast chodzi o 19% podatek to liczy mi sie 5 lat od prawomocnego postanowienia sadu iz jestem wlascicielem nieruchomosci,iz takowe postanowienie jest z 2009 roku wiec latwo obliczyc kiedy moge je sprzedac(2015 rok) oczywiscie moge te 19% nie zaplacic jezeli w ciagu 2 lat zakupie mieszkanie za taka sama cene lub wyzsza za jaka sprzedalem badz sprzedam to obecne.Odpowiadajac na twoje pytanie dotyczace tego czy nabylem je 2005 roku czy pozniej.Na podstawie sporzadzonego testamentu z 2005 roku jestem 1 spadkobierca ale postanowienie sadowe mam dopiero z 2009 roku gdyz jedno z malzonkow zmarlo w 2007 a drogie w 2008 roku i toczyla sie sprawa w sadzie.Nie jestem pewny ale ja teraz chcac zaplacic podatek od tego mieszkania jako osoba obca czyli z 3 grupy obowiazuje mnie 12% prog .
belladonna / 2010-01-17 17:06 / Tysiącznik profesjonalny
Ok czyli być może nabyłeś 1/2 mieszkania w spadku w 2007, a drugą 1/2 w 2008 (ponieważ przepisy w 2007 i 2008 są takie same co do podatku dochodowego, to istotne to nie jest dla sprzedaży przed upływem 5 lat).
Otrzymując postanowienie sądu o nabyciu spadku udajemy się do US, aby zapłacić podatek od spadku (ale to już, ze tak powiem nie mój podatek).
Co do sprzedaży to w przypadku nabycia mieszkania w spadku rokiem nabycia jest rok śmierci spadkodawcy, bo w momencie jego śmierci nabywasz spadek.
Czyli jedyna ulga meldunkowa.... jeśli byleś zameldowany w tym mieszkaniu co najmniej 12 miesięcy na pobyt stały to skorzystasz z ulgi meldunkowej.... a jeśli nie, to płacisz 19% od dochodu (innych ulg nie ma w tym przypadku). Co do liczenia kiedy możesz sprzedać bez podatku... nie wiem czy w 2007 nabyłeś pół, a w 2008 pół.... czy w 2008 całe... ale licząc od 2008 pełnych 5 lat minie końcem 2013 roku.... czyli bez podatku można sprzedać 1 stycznia 2014 :)
robert230 / 83.11.221.* / 2010-01-17 19:41
dobrze jest to z kims skonsultować:) tak jak to teraz czynimy:).Dziekuje za porade:).Pozdrawiam.
czestek1 / 81.190.40.* / 2010-01-16 14:33
Witam
Jestem właścicielem mieszkania, które w akcie darowizny przekazał mi brat ( on otrzymał mieszkanie po zmarłej babci)
W sierpniu tego roku uplywa 5 lat jak jestem jego włascicielem ( od daty darowizny)
Zameldowany jestem w nim juz od daty darowizny.
Własnie chce sprzedać mieszkanie i zakupić wieksze. Co z podatkiem? czy meldunek dłuzszy niz 12 miesiecy zwolnia mnie z obowiazku placenia podatku, czy moze zwalnia mnie z tego odpowiednie oswiadczenie w US o checi zakupu od razu innego mieszkania?Czy moze zwalnia mnie z tego sam fakt otrzymania mieszkania z darowizny?
belladonna / 2010-01-16 16:36 / Tysiącznik profesjonalny
Dobrze liczę, że masz mieszkanie od sierpnia 2005? Co do 5 lat liczy się od końca roku kiedy nastąpiło nabycie, czyli jeśli ktoś nabywa w 2005, to bez podatku może sprzedać najwcześniej 1 stycznia 2011. Ale jeśli mieszkanie otrzymałeś darowizną w 2005 to uzyskany przychód ze sprzedaży jest całkowicie zwolniony z podatku dochodowego, bo tę sprzedaż reguluje ustawa w brzmieniu do 31 grudnia 2006 :-)

Cyt.
"art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d) ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r. – od podatku dochodowego od osób fizycznych zwolnione są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości – jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny".
Kasia opole / 188.33.176.* / 2010-01-15 12:59
Witam
W kwietniu 2007 roku rodzice przepisali na mnie aktem darowizny mieszkanie (byłam już wtedy po ślubie). Zameldowana w tym mieszkaniu byłam od urodzenia czyli od 1982 roku.
W listopadzie 2007 kupiliśmy z mężem na kredyt większe mieszkanie - nie sprzedając poprzedniego. Ja razem z dziećmi zameldowaliśmy się z nowym mieszkaniu.

Obecnie chcemy sprzedać mieszkanie po rodzicach.

Czy w takim wypadku będziemy musieli zapłacić podatek?
belladonna / 2010-01-15 17:22 / Tysiącznik profesjonalny
Nie, podatku dochodowego od sprzedaży nie bedzie, bo ulga meldunkowa stanowi, ze masz być zameldowana w mieszkaniu na pobyt stały co najmniej 12 misiecy i znaczenia nie ma czy jako lokator, czy jako właściciel. Min Fin na początku stało na stanowisku, że tylko jako właściciel, ale sądy wyrokami wskazały, że takiego zapisu w ustawie nie ma... dlatego zmieniono przepisy od 1 stycznia 2009. Po sprzedaży złóż w US oświadczenie, że korzystasz ze zwolnienia bo byłaś zameldowana na pobyt stały w sprzedanym mieszkaniu co najmniej 12 miesięcy :-)
Kasia opole / 109.243.122.* / 2010-01-15 17:31
Rozumiem, że nie ważne czy 12 miesięcy jest przed czy po otrzymaniu darowizny?
belladonna / 2010-01-15 18:39 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, dobrze rozumiesz :)
O czym doczytasz tutaj:
http://firma.onet.pl/1502394,eksperci.html
Kasia opole / 109.243.122.* / 2010-01-15 19:55
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
asiaw1987 / 2010-01-13 12:58
Witam! W listopadzie 2008 roku otrzymałam od rodziców dom (darowizną). Meldunek mam tam od 1989r. Teraz chciałabym sprzedać ten dom. Czy zapłacę podatek jeżeli kupię działkę i będę chciała się budować?
belladonna / 2010-01-13 17:17 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli byłaś zameldowana od 1998 roku to skorzystasz z ulgi meldunkowej, więc na co przeznaczysz przychód nie będzie nikogo interesować (nabycie w 2008, wiec ulga meldunkowa przy sprzedaży) :-)
pamka / 83.2.170.* / 2009-12-28 13:47
witam. Mam pytanie. Ojczym może wykupic mieszkanie od spoldzielni. Chciałby odrzu przepisać je na mnie(jako darowiznę). Jak w tym wypadku wygladala by sprawa podatku?(zameldowana jestem na stałe od ponad dwóch lat)
belladonna / 2009-12-29 17:30 / Tysiącznik profesjonalny
Zameldowanie znaczenia nie ma. Jako pasierb do 6 miesięcy składasz SD-Z2 w US i będziesz zwolniona z podatku na podstawie:

"Art. 4a 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4"
lider26 / 89.239.78.* / 2009-12-16 10:46
Witam! Mam pytanie,ojciec przepisał mi w tym miesiacu 3ha w dzielnicy willowej.Ziemia jest jescze rolna ale w studium przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe.Jestem juz umówiony z geodeta na podzial.Nawet mam juz potencjalnych kupcow.Czy jesli sprzedam dzialki bede musial zaplacic podatek od wzbogacenia a jesli tak czy mozna to jakos ominac?
belladonna / 2009-12-16 16:44 / Tysiącznik profesjonalny
Przy sprzedaży, a zarazem kupnie nieruchomości podatek od wzbogacenia płaci kupujący, a nie sprzedający. Sprzedającego dotyczy podatek dochodowy, bo mógł uzyskać dochód od sprzedaży. Ponieważ działki otrzymałeś darowizną, to koszty są znikome, czyli dochód do opodatkowania będzie wysoki (podatek to 19% od dochodu płatny do 30 kwietnia roku następnego, kiedy nastąpiła sprzedaż). Tę sprzedaż będą regulować najnowsze przepisy, bo nabycie nastąpiło w roku 2009. Są zwolnienia, o których poczytasz w ustawie pdof, dokładnie w art. 21 ust. 25 :-))
Źródła przychodu nie bedzie dopiero od 1 stycznia 2015 roku, czyli po 5 latach liczonych od końca roku kiedy nastąpiło nabycie :-))
Kuba2002 / 2009-11-18 18:37
Witam wszystkich. Kupiłem ostatnio działkę rolną i u notariusza zapłaciłem podatek do US lecz notariusz polecił mi abym pojechał do US z aktem notarialnym i jeszcze raz zweryfikował czy podatek został dobrze naliczony. Tak też zrobiłem ku mojemu zdziwieniu US chce mi naliczyć podatek od ceny rynkowej działek budowlanych a nie rolnych. Dlaczego, jaką mają podstawę prawną, przecież kupiłem działkę rolną a nie budowlaną. jak mogę się bronić przed krwiopijcą?
belladonna / 2009-11-18 20:49 / Tysiącznik profesjonalny
Masz gospodarstwo rolne, jesteś rolnikiem?
belladonna / 2009-10-27 16:48 / Tysiącznik profesjonalny
Zazwyczaj to bodajże 19% :)
tomcio123 / 2009-10-25 21:16
Mam pytanie. Rodzice od 1978 roku są właścicielami działki rolnej z działką, na obrzeżach Wrocławia. Ze względu na chęć podzielenia pomiędzy dziećmi, postanowili, podzielić działkę na dwie mniejsze. W jednej z dwóch, na której stoi dom, zamieszkali, a drugą wystawili na sprzedaż. I tu rodzi się pytanie. Czy będą musieli płacić jakiś podatek, po sprzedaży tej drugiej działki.
belladonna / 2009-10-26 17:12 / Tysiącznik profesjonalny
Czytając to troszkę nie rozumiem. Najpierw piszesz, że podział ma związek z chęcią podzielenia między dziećmi (pewnie chęć podarowania dzieciom przy moim toku myślenia), a później, że rodzice wystawili na sprzedaż....
Sądzę, że tutaj podatek dochodowy nie wystąpi (minęło pełnych 5 lat). Rodzice byli właścicielami od 1978 roku, więc skoro podział działek nie miał związku ze zmianą właściciela, to? na jakiej podstawie mają płacić podatek dochodowy skoro sprzedawana ziemia ma tego samego właściciela od ponad 5 lat?
tomcio123 / 2009-10-27 13:46
Chodzi o to, że rodzice są właścicielami, obu małych działek podzielonych z jednej dużej, ale chcą na jednej gdzie jest dom, zamieszkać, a tą drugą sprzedać, aby uzyskane pieniądze ze sprzedaży tej działki, podzielić pomiędzy dziećmi.
selgross / 195.117.224.* / 2009-10-17 12:11
witam, 6 lat temu otzrymalam od rodzicow gospodarstwo rolne, teraz czesc ziemi sprzedaje, za okolo 400 000 zl, czy bede placic jakis podatek?prosze o informacje? czy jesli tak czy mozna to jakos ominac, tzn otrzymac te kwote w czesciach?
belladonna / 2009-10-17 13:09 / Tysiącznik profesjonalny
Przy sprzedaży nieruchomości sprzedającego interesuje ewentualny podatek dochodowy.
Jeśli ktoś sprzedaje nieruchomość przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, to wówczas jest mowa o tym podatku.
Jeśli upłynęło pełnych pięć lat od nabycia (czyli nabyłeś najpóźniej w 2003 roku), to uzyskany przychód ze sprzedaży w 2009 nie podlega opodatkowaniu. Jeśli nabycie jednak nastąpiło w 2004, to albo sprzedajesz to w 2010 kiedy już minie pełnych 5 lat, albo sprzedając w 2009 trzeba rozpatrzeć, czy sprzedawane grunty nie utracą charakteru rolnego po sprzedaży (bo wtedy taka sprzedaż jest zwolniona z opodatkowania):-))
suzi5050 / 2009-10-21 21:29
Witam! otrzymałam w spadku mieszkanie,opłaciłam w Urzędzie Skarbowym podatek od spadku.Teraz chcę sprzedac to mieszkanie nie jestem w nim zameldowana,a od przejęcia spadku minął miesiąc .Jaki zapłacę podatek.
belladonna / 2009-10-22 17:27 / Tysiącznik profesjonalny
Nie ma znaczenia moment przyjęcia spadku, bo istotą jest data śmierci spadkodawcy (od tego zależy jakie przepisy stosować), więc poproszę o rok zgonu spadkodawcy :-))
soq / 77.253.191.* / 2008-12-11 22:36
kto szuka ten znajdzie
http://bossa.pl/oferta/podatek.html
DorotaD / 89.187.248.* / 2007-04-10 13:07
witam. mam podobny problem - ile wynosi podatek od wzbogacenia się z tytułu sprzedania mieszkania spółdzielczego własnościowego? Pozdrawiam
mardyles / 83.14.235.* / 2007-11-14 09:57
Mam problem podobny. Mój tata zmarł w maju 2005 a teraz (bo my o tym nie wiedzielismy) skarbówka obudziła sie ze moja mama musi zapłacić podatek od wzbogacenia się (ładne mi wzbogacenie), chodzi dokładnie o mieszkanie własnosciowe jakie kupili dziesiec lat temu. Czy to prawda ze członkowie najblizszej rodziny sa zwolnieni od zapłacenia tego haraczu (bo to policzą od wartości rynkowej i bedzie kupa kasy potrzebna) i jak sie na to powołac?
vv / 80.55.218.* / 2008-03-01 00:18
http://www.google.com/search?client=opera&rls=en&q=spadki+bez+podatku&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8
Urzędniczka / 145.237.60.* / 2007-12-31 14:58
A propo spadku po ojcu. Członkowie najblizszej rodziny zwolnieni sa z podatku ale podwarunkiem, że spadkodawca zmarł po 1 stycznia 2007r. Na ww zwolnienie ma wpływ data nabycia spadku a ona zgodnie z kodeksem cywilny jest jednoczesna z data smierci spadkodawcy. A w zwiazku z tym, ze prawo wstecz nie dziala nie moze twoja mama skorzystac z tego zwolnienia, ale moze skorzystac ze zwolnienia jakie przediduje art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zapraszam do zapoznania sie z ustawa i do pomyslnego zalatwienia sprawy w urzedzie. Ustawa liczy zaledwie 20 artykułów, wiec jest krótka i łatwa do zrozumienia. Pozdrawiam. Urzędniczka.
gitarzysta 32 moj skyp / 77.49.220.* / 2009-08-23 10:14
ajak moja mama umarla w 2000 tys r,to my bedziemy placic po mamie ten podatek bo ojciec jeszcze zyje i polowe przepisal jednemu bratu ,a my we troje mamy podobno 30pr,bo ojciec mowi ze pomamie nalezy sie mu jeszcze ,z naszej polowy dziesiec pr choc mama tego mu nie dala tylko corce ,ale slownie a ten oszust to wykorzystal i okradl wlasna corke ,zastanawiam sie czy takiemu ojcu nie nalezalo by zabrac wszystkiego ,za kare ,za to ze okradal panstwo cale zycie ,nie placac podatkow a na koncu okradl nas ,drydno mi podjac decyzje aby donosic na wlasnego ojca ale zrobil z nas bezdomnych ,a sam mieszka z kochanka w willi ,nie wiem jak mam postapic po dobroci sie nieda ,co mam zrobic ,mam chorego syna drugiemu dziecko w drodze ,bezrobocie ,gdybym sprzedal dzialke to bym mogl postawic dom obok willi ale nie wyraza zgody ,umiem rozwiazac,wasze problemy ale swojego nie moze kyos mi pomoze ,prosze o wypowiedz ,pozdrawiam
gitarzysta 32 moj skyp / 77.49.197.* / 2009-08-20 23:12
Pozdrawiam i prosze o pomoc w temacie za trudnym dla mnie , mamy wille z dzialka w lublinie ,bylo ustalone ze odziedziczy najmlodszy brat i siostra ,bo rodzice pomagali wychowywac 3 dzieci brata ktore opuscil ,i wyjechal do niemiec ,na stale ,mnie zostawila zona z trojgiem malych dzieci wyjechala do wloch ,mama pomagala za to nie mielismy miec spadku po rodzicach ,ok ,ale mama umarla nie zapisujac nic u notarjusza ,a ojciec to najwiekszy chciwiec ,w europie ,no nie liczac jego braci ,jeden go pobil ,w chciwosci ,mieszkamy wszyscy za granica polski przez ojca ktory nas poprostu powyganial ,gnebieniem ,teraz po smierci mamy ,wzial sobie nazwijmy kolezanke ,i sobie mieszkaja ,ale zmienil testament ,po smierci jego ma dostac jego polowe ten brat co zostawil dzieci ,nie dotrzymal mamie danego slowa i ustalen ,za jej zycia ,wydziedziczyl corke ,i mnie ,bo co jego to wara ,ja sie o nic nigdy nie upominalem ,prosilem zebym mogl sobie dobudowac sam na jego dzialce kawalek domu sam projektuje buduje pod klucz wszystko ,metra ziemi nie dal ,a ze mama pomagala przy dzieciach to nie klucilem sie ,chodzi mi czy ma takie prawo zeby ,nie dotrzymywac ,danego slowa i ustalen rodzinnych ,czy ma prawo zabraniac nam przyjazdu do rodzinnego domu .zapisal ze po jego smierci ,bedziemy sie sadzic ,ale ja pytam brata kto bedzie tam mieszkal jak my jegonie przezyjemy ,bo w jego rodzinie zyja do 100lat a my tak sie otyralismy za granica ze ledwo zyjemy ,chcielibysmy wrocic jakie mamy prawo po mamie ,
vv / 83.31.104.* / 2009-03-13 23:07
w chwil śmierci otwiera się spadek , ale nabycie spadku następuje po postanowieniu sądu , lub teraz bodaj u notariusza.

otwarcie spadku to nie to samo co nabycie...
ejna15 / 83.23.227.* / 2008-11-20 14:31
jestem zwolniona z podatku , ale mieszkanie sprzedałam przed upływem roku,inie byłam na nim zameldowana,moja mama zamieniła mieszkanie większe służbowe na mniejsze w tym samym bloku potem je wykupiła, na starym byłam zameldowana ,kwestia numeru mieszkania z 1 na 22 czy są jakieś przepisy które by mi to uwzględniły bym nie płaciła do urzędu 19% podatku.
teresa11 / 2008-11-21 10:25
też sprzedałam 1/3 mieszkania,i też nie wiem jakie przepisy obowiązują odnośnie mojej osoby,bo za mieszkanie dostałam mniejszą kwotę niż notariusz napisał w akcie notarialnym.Czy płacę podatek od kwoty którą otrzymałam,czy od tej co napisał notariusz,oraz czy zamiast płacic podatek ,mogę te pieniądze zainwestowac np.w wymianę okien,względnie w założenie kolektorów słonecznych?
Katowiczanka / 83.143.98.* / 2008-12-29 18:02
Witam mam bardzo podobny problem , mianowicie dostałam tz wywalczyłam w Sądzie 1/3 mieszkania po teściach pozostałe 2 częsci należą do jej córek czyli moich szwagierek , sprawa toczy się u notariusza , mam w wyroku sądowym pisane że moja częśc nie ma być mniejsza niż 54 tys . Moja szwagierka poinformowała mnie że sprzedaje to mieszkanie za 110 tys i podzieli na 3 równe części i nie liczy się dla niej że w akcie notarialnym pisze że powinna mi wypłacić 54 tys . I co teraz zrobić ? a jak z podatkiem ? czy z 54 tys czy z 36 tys ? Za parę dni wezwanie do notariusza proszę życzliwego o szybką odpowiedź . Bardzo proszę . A tak wogóle to ile tego podatku trzeba zapłacić ? pozdrawiam
gitazysta 32 / 77.49.197.* / 2009-08-20 22:38
witam ,skoro sad przysadzil sume nie jest ona wzieta z powietrza ,mieszkanie mialo inna wartosc niz zostalo sprzedane to jest podejzana sprzedaz
pomoc / 212.191.80.* / 2009-05-04 12:42
oczywiscie podatek od 54tys. - z tym ze szwagierka moze sobie liczyc jak chce, a Pani MUSI zgodnie z wyrokiem sadowym wyplacic te 54tys. - albo sprzeda mieszkanie drozej, albo mniej bedzie dla niej
ploikuy / 83.14.42.* / 2009-05-22 10:42
Witam. Mam problem.
Czy kiedy sprzedaję jakiś towar na allegro muszę gdzieś to zgłaszać, płacić, tak jak to jest przy kupnie? (podatek od wzbogacenia)
Ile on wynosi?
raf73 / 89.171.138.* / 2009-06-02 17:52
Nie jestem pewny, ale chyba chodzi o:
- podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), czyli umowy kupna-sprzedaży, jeśli przedmiot transakcji ma wartość powyżej (co najmniej?) 1000 zł, wg nowych przepisów do jego zapłacenia zobowiązani są solidarnie kupujący i sprzedający;
- podatek od zysku PIT (lub CIT, jeśli sprzedajesz jako firma), jeśli sprzedajesz przedmiot krócej niż pół roku po zakupie, co sugeruje, że sprzedajesz dla zysku, a nie dlatego, że dana rzecz Ci się znudziła.

Nie wiem, czy trzeba gdzieś specjalnie zgłaszać, czy wystarczy w rocznym rozliczeniu PIT napisać, że masz dochód w podanej wysokości z "innego źródła". W praktyce pewnie US nie będzie ścigał przypadków, kiedy Twój zysk wynosi parę zł, ale jeśli prowadzisz handel na dużą skalę, to strzeż się urzędników, kontrolerów i życzliwych sąsiadów, czyli pilnuj papierów na wypadek kontroli.
viper1984 / 83.24.10.* / 2009-07-07 15:13
mam problem. dostałem działkę budowlana od rodziców (darowizna) i czy jak ja sprzedam będę płacił jakiś podatek a jeśli tak to ile?? będę wdzięczny za odpowiedz
MOJ SKYP GITARZYSTA 32 / 77.49.197.* / 2009-08-21 09:13
kupilem kiedys dzialke byla zapisana na syna ktory mieszkalw polsce ,2 lata temu przepisywalem ja na siebie ,bo on nie moze budowac bo nie ma dochodow ,jako darowizne zrobilismy u notarjusza ,podatek zaplacilem odrazu ,to jest wazne ,potem zanim sad zatwierdzi ,tak mowila urzedniczka minie duzo czasu i bedzie inna suma ,i,odsetki czy cos takiego ,a odrazu szybko jak sie samemu zglosi ze chce sie zaplacic z powodu wyjazdu ,lub,z innych powodow to wiem ze lepiej ,bo potem moze sie zmienic ,cena ,tak mowila urzedniczka ,i szybko nas zalatwili ,bo my sami szlosilismy checi ,zaplaty ,to byly od wartosci dzialki ktora wtedy 2lata temu miala cene 28000 tys zl gdybym wyedy nie zaplacil ,dzis ona ma cene ponad 100000tys zl ,z tego opisu wyciagnie pan wnoiosek dla siebie ,pozdrawiam BOGDAN Z ATEN ,
MOJ SKYP GITARZYSTA 32 / 77.49.197.* / 2009-08-21 09:13
kupilem kiedys dzialke byla zapisana na syna ktory mieszkalw polsce ,2 lata temu przepisywalem ja na siebie ,bo on nie moze budowac bo nie ma dochodow ,jako darowizne zrobilismy u notarjusza ,podatek zaplacilem odrazu ,to jest wazne ,potem zanim sad zatwierdzi ,tak mowila urzedniczka minie duzo czasu i bedzie inna suma ,i,odsetki czy cos takiego ,a odrazu szybko jak sie samemu zglosi ze chce sie zaplacic z powodu wyjazdu ,lub,z innych powodow to wiem ze lepiej ,bo potem moze sie zmienic ,cena ,tak mowila urzedniczka ,i szybko nas zalatwili ,bo my sami szlosilismy checi ,zaplaty ,to byly od wartosci dzialki ktora wtedy 2lata temu miala cene 28000 tys zl gdybym wyedy nie zaplacil ,dzis ona ma cene ponad 100000tys zl ,z tego opisu wyciagnie pan wnoiosek dla siebie ,pozdrawiam BOGDAN Z ATEN ,
belladonna / 2009-08-03 21:46 / Tysiącznik profesjonalny
Wszystko zależy od tego kiedy dostałeś tę działkę, żeby odpowiedzieć, czy w przypadku sprzedaży będzie wchodził w grę podatek dochodowy :)
ewela3007 / 2009-11-05 20:17
Witam mam pytanie mieszkam z mama w domu ktorego plany sa na dziatka i dzialka pod mieszkanie nie jest rowniez odpisana na matkę Mieszkanie bylo stawiane pzrez rodzicow w calosci bez zadnej pomocy ze strony dziatka.Dziatek jeszcze w tym roku ma odpisac dzialke z domem.Chcialam zapytac jaki % podatku od wzbogacenia zaplacimy za ta darowizne.Mama chcialaby to mieszkanie ocieplic teraz czy jezeli bedzie miala faktury na wykonanie ocieplenia to rzeczoznawca stwierdzajac wartosc domu nie bedzie bral pod uwage tego ocieplenia.prosze o odp.
belladonna / 2009-11-06 16:41 / Tysiącznik profesjonalny
Darowizna to podatek od spadków i darowizn. Jeśli dziadek podaruje córce, czy wnuczce, to obdarowany musi złożyć SD-Z2 do 6 miesięcy, aby skorzystać ze zwolnienia. Dlatego wartość rynkowa domu nie ma znaczenia, bo jest art. 4a, który umożliwia najbliższej rodzinie zwolnienie z podatku.
Z innej beczki... zwrot VAT Niech bierze faktury na siebie ten, kto zostanie obdarowany lub wcześniej pomyśli o umowie użyczenia :-))
j_jarko / 212.122.215.* / 2009-11-20 21:30
Witam. Mam pytanie dotyczy ono otrzymania spadku od niemieckiego obywatela zameldowanego w niemczech nie spokrewnionego z obdarownaym, który ma obywatelstwo polskie i jest zameldowany w polsce . Spadek wynosi 100tys euro. Czy trzeba zapłacić podwojny podatek czyli w niemczech i w polsce??Oraz w jakiej wysokości bedą te podatki??
belladonna / 2009-11-21 14:37 / Tysiącznik profesjonalny
Z tego co czytam umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie mają zastosowania przy podatku od spadków i darowizn. Czyli jako osoba mieszkająca w Polsce, musisz to opodatkować w Polsce (ale może być i tak, że również w Niemczech).

Poczytaj:
http://podatki.gazetaprawna.pl/orzeczenia/361603,trzeba_zaplacic_podatek_od_zagranicznego_spadku_i_darowizny.html

Jak na to wejdziesz z lewej strony są też podobne zagadnienia w "zobacz także" m.in. "jaki podatek muszą zapłacić osoby, które otrzymały spadek".
ewela3007 / 2009-11-22 11:10
Witam mam pytanie. Rodzice postawili mieszkanie na dzialce dziadka , plany mieszkania sa rowniez na dziadka , ktory ma polowe ziemi po babci a reszta nalezy do czworga dzieci.Dziadek nie odpisal mamie tej dzialki.Wina rodzicow jest to ze sie wczesniej tym sie nie zaintersowali zeby odpisac tata nie zyje a mama nie wie ja to zaczac. Czy jest taka mozliwosc zeby dziadek wydzielil nam najpierw u notariusza w formie jakby testamentu lub przekazania darowizny tego budynku wraz z kawalkiem ziemiu na ktorej on stoi zeby to bylo juz mamy a dopiero po tym wziac geodete zeby wszystko wyprostowal i podzieli reszte ziemi na dzialki dla pozstalych dzieci i czy ewentualnie jakby byla taka mozliwosc to czy potrzebna bedzie na to zgoda pozostalych spadkobiercow.Dziadek ma juz 90 lat i mam jeszcze pytanie czy w razei jego smeirci rodzenstwo mamy moze roscic jakiekolwiek prawo do naszego meiszkania .ktore rodzice postawili za wlasne pieniadze ?
ewela3007 / 2009-11-22 11:12
Witam mam pytanie. Rodzice postawili mieszkanie na
dzialce dziadka , plany mieszkania sa rowniez na dziadka
, ktory ma polowe ziemi po babci a reszta nalezy do
czworga dzieci.Dziadek nie odpisal mamie tej
dzialki.Wina rodzicow jest to ze sie wczesniej tym sie
nie zaintersowali zeby odpisac tata nie zyje a mama nie
wie ja to zaczac. Czy jest taka mozliwosc zeby dziadek
wydzielil nam najpierw u notariusza w formie jakby
testamentu lub przekazania darowizny tego budynku wraz z
kawalkiem ziemiu na ktorej on stoi zeby to bylo juz mamy
a dopiero po tym wziac geodete zeby wszystko wyprostowal
i podzieli reszte ziemi na dzialki dla pozstalych dzieci
i czy ewentualnie jakby byla taka mozliwosc to czy
potrzebna bedzie na to zgoda pozostalych
spadkobiercow.Dziadek ma juz 90 lat i mam jeszcze
pytanie czy w razei jego smeirci rodzenstwo mamy moze
roscic jakiekolwiek prawo do naszego meiszkania .ktore
rodzice postawili za wlasne pieniadze ?
Ewelinka89 / 83.28.181.* / 2010-05-26 08:26
Dziękuje za odpowiedz! Mam jeszcze pytanie bardziej konkretne: Czyli jeżeli to ja będę się zamieniać to zapłacę podatek? Nie obejmie mnie ta ulga na cel mieszkaniowy?
szklarek / 2010-05-26 11:16
Obejmie szczęśliwie- warunek to wykorzystanie całej kwoty równoważnej wartości zamienianej działki ( określanej w akcie notarialnym ) na swój cel mieszkaniowy, czyli budowę domu w ciągu 2 lat od końca roku kalendarzowego, w którym dokonasz zamiany.
Ten zamiar zgłaszasz na PIT-39 do końca kwietnia roku następującego po zamianie.
Inna rzecz, że cel ten realizujesz już w momencie zamiany- nabywasz od sąsiada działkę budowlaną.
Wszystko wskazuje zatem, że nawet nie budując domu możesz uniknąć podatku od zamiany darowanej działki.
Ewelinka89 / 83.28.181.* / 2010-05-26 17:31
W takim bądź razie bardzo się cieszę :-) To są działki rolne, ale w pobliżu zabudowań i dostałam już warunki zabudowy! Dziękuje bardzo za odpowiedz :-)
Cobeee / 83.23.148.* / 2011-01-12 18:54
Witam,
Mój tata chce przepisac mi i mojej narzeczonej działkę 15ar.
Z racji tego iż nie jestem z narzeczona po ślubie jaki podatek od darowizny zapłacimy?
Może jest na to jakiś lepszy sposób ?
Dziękuje
szklarek / 2011-01-14 13:02
Jeśli chodzi o darowiznę- Pan unia podatku od spadków i darowizn, narzeczona jest nim obciążona od wartości odpowiadającej jej udziałowi w działce ( standardowo 1/2) w stawce właściwej dla III grupy podatkowej.
Można tego uniknąć, jeśli darowizna zostanie dokonana tylko na Pana rzecz, a po ślubie rozszerzy Pan współwłasność małżeńską o tę działkę lub dokona darowizny udziału w niej na rzecz żony. Wtedy i ona uniknie podatku. Poniesiecie jedynie opłaty notarialne.

W wariancie pierwszym- kwota wolna od podatku 4’902 zł, stawki podatku:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
azjaak123 / 2011-06-17 18:29
Witam. Chcę sprzedać działkę rolną nabytą w drodze darowizny od swoich dziadków w roku 1994 lub 1995. Czy w związku z tym zapłacę podatek od wzbogacenia czy nie, choć minęło już dawno 5 lat od daty nabycia?Poproszę o odpowiedź.
belladonna / 2011-06-17 21:25 / Tysiącznik profesjonalny
Nie, po upływie pełnych 5 lat nie ma źródła przychodu, a tym samym podatku dochodowego do zapłaty :)
1 2 3
na koniec starsze

Najnowsze wpisy