Forum Forum inwestycyjneFundusze

Podatek od zysków kapitałowych

Podatek od zysków kapitałowych

wojtecki / 83.25.242.* / 2006-10-17 17:14
Jak to jest z tym podatkiem?
Kiedy osiągam zysk OD RAZU po jego realizacji pobierany jest podatek dochodowy. Ale kiedy ponoszę stratę to już mój problem (nikt mi nic nie oddaje). Czy jest możliwość na koniec roku sporządzenie bilansu zysku/strat i rozliczenie podatku z faktycznych zysków z przełomu całego roku?
Mam rachunek inwestycyjny w m-banku. Ostatnio dokonałem konwersji jednostek i na wyciągu zauważyłem że pobrany podatek wynosi 350 zł. Przejrzałem wyciągi które mi jeszcze zostały i naliczyłem że w tym roku zapłaciłem już 410 zł podatku. Problem w tym że wartość mojego rachunku wzrosła tylko o 470zł. Operacje na rachunku były przeprowadzane tylko w tym roku- na początku roku zainwestowałem 5000, teraz wartość moich funduszy wynosi 5470 zł.
Wyświetlaj:
Tomwic / 2006-10-19 16:40 / Bywalec forum
Moim zdaniem najlepszym sposobem na złagodzenie skutków podatku jest portfel funduszy w formie polisy. Konwersje są bezpłatne (lub prawie bezpłatne powyżej 12 rocznie), a podatek naliczany dopiero przy wypłacie gotówki.
Znaczy to, że jesli poniesiesz stratę w jednym roku, w następnym zysk to przy wypłacie płacisz podatek od różnicy - od zysku brutto w danym okresie.
Przy długotrwałych programach mogą to być naprawdę duże oszczędności.
wojcher / 2006-10-26 21:35 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Możesz podać średnią stopę zwrotu kilku takich portfeli?(np. dwóch, okres dowolny ale taki sam dla obu)
mick / 2006-10-19 07:38 / Uznany Gracz Giełdowy
skoro mowisz ze zaplaciles juz 410 zł podatku (czy 350zł) to wynika ze zarobiles ok. 2000zł - bo podatek od zyskow kapitalowych wynosi 19%.
Przejrzyj jeszcze raz historie rachunku i jak cos dalej nie pasuje dzwon do mbanku.
Wojtecki / 83.25.231.* / 2006-10-19 21:36
Historia jest następująca (w dużym uproszczeniu): W lutym inwestycja w fundusze akcji i hybrydowe. W maju konwersja akcyjnych na pieniężne (zapł. podatek). Hybryda leci na pysk (pozostawiłem je w myśl zasady mniej zyskujesz i mniej tracisz-iała to być inwestycja kilkuletnia więc pal ją licho- odkuję się potem). Okazało się że na hybrydowych funduszach mniej zyskujesz, ale jak giełda leci to korelacja jest silnie dodatnia i sporo tracisz. Na początku lipca konwersja hybrydy na akcyjne (tanie jednostki f. zrównoważonych i akcyjnych. Z moich zabaw z analizą giełdy wychodziło że w końcu musi iść w górę więc szybciej odkuję stratę hybrydy na f. akcyjnych)
I tu sedno sprawy:
Za sprzedane (konwersja) fundusze akcyjne spory podatek. Na hybrydzie strata. To za operacje do dzisiaj. Więc podatek naliczony poprawnie, ale tylko od zysku. A suma sumarum mój portfel na dzisiaj (po ostatnich wzrostach wartości jednostek f. akcyjnych) ma wartość wiekszą od kwoty zainwestowanej na początku roku o 490 zł.
Trochę to zawiłe ale myślę że wyjaśniłem sposób pobierania podatku.
A teraz prosiłbym o odpowiedź na pytanie zasadnicze tego tematu (oczywiście w miarę posiadanej wiedzy kolegów)
POZDR.
mick / 2006-10-20 07:50 / Uznany Gracz Giełdowy
Przy funduszach nie robia takiego bilansu - tutaj bank od razu potraca podatek w momencie wykonania czynnosci umarzania czy konwersji - od jednostek ktore przyniosly zysk.. Na jednostkach ktore stracily nie placisz podatku.
Tu nie ma takiej zasady jak przy podatku dochodowym czy z gieldy gdzie rozlicza sie globalnie - raz za caly rok. Wiec takiego bilansu nie zrobisz (a w sumie przydaloby sie na rozliczenie strat). Na koniec roku powinienes dostac zbiorcze zestawienie posiadanych jednostek wg aktualnej wyceny i tyle.

A ze hybrydy (np. zrownowazone) to najwiekszy syf - ja juz to wyczilem 3 lata temu (identyczne odczuca o spadkach/wzrostach) i przestrzegamprzed nimi, bo to falszywe poczucie bezpieczenstwa, ktore nabija kase funduszu (a nie inwestorow)
martines1 / 83.16.1.* / 2006-10-18 20:52
przejdż do ING subfundusz - tam przy konwersji nioe jest pobieerany podatek, tylko przy wycofce
mick / 2006-10-19 07:41 / Uznany Gracz Giełdowy
i dzieki temu fundusz wiecej zarobi a klienta sie na koniec ogoli
Konio / 84.10.32.* / 2006-10-18 08:11
A kto w tak krótkim oktresie dokonuje konwersji? W przypadku braku cierpliwosci zaleca sie inwestowanie w inne instrumenty.

Pzdr
wojcher / 2006-10-18 19:48 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Trochę nie na temat ta odpowiedż.
Poza tym konwersji dokonałem na czas. Ze względu na "poślizg" zlecenia straciłem (odpowiedniejsze słowo -zarobiłem mniej) niż się spodziewałem
zbigj / 2006-10-25 12:58
Są produkty (Aegon, Scandia, i wiele innych), gdzie masz do dyspozycji ileś tam funduszy zarówno rynku pieniężnego, obligacji, jak i stabilnych, zrównowazonych i akcji. Z uwagi na fakt, że wszystko dzieje się w ramach jednego produktu, dopóki fizycznie nie wycofasz pieniędzy, to nie płacisz podatku belki, konwersja między funduszami również jest bezpłatna (w zależności od firmy od 4 w górę transferów jest w ciągu roku bezpłatnych) lub płaci się jakieś symboliczne pieniądze (10, lub 15 zł). Oczywiście coś, za coś, nie polecam tego jeżeli mówimy o inwestycji na pół roku, czy rok, ale kto rozsądny inwestuje w akcje na czas krótszy niż kilka lat?
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy