Forum Forum podatkowePIT

Podatek przy sprzedaży darowanego mieszkania

Podatek przy sprzedaży darowanego mieszkania

t34 / 5.172.255.* / 2017-02-28 08:49
Czy mógłby mi ktoś pomóc w następującej sprawie. . 12 lat temu dostałem mieszkanie w drodze darowizny. W tym roku chciałbym je sprzedać, ale w akcie notarialnym widzę że jest jakiś zapis o tym że będę zameldowany tam przez 5 lat. Chyba chodzi o ulgę podatkową tylko nie wiem czy od darowizny czy od sprzedaży. Moje pytanie jest takie - czy sprzedajac to mieszkanie po 12 latach skarbówka może wyegzekwować ode mnie jakieś podatki z racji tej ulgi ze wzgl na to ze tam nie zamieszkiwałem de facto (brak zameldowania)
Wyświetlaj:
kalinami / 5.173.176.* / 2020-12-28 16:50
Grunt to profesjonalna pomoc, dlatego ja zdecydowałam się na usługi notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Bardzo kompetentna, rzetelna pomoc.
wiwan / 2017-02-28 10:54
Tak, chodzi o zwolnienie z podatku od darowizny z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wtedy jeszcze nie było zwolnienia z art. 4a.

Do rzeczy.

1. obecnie dochód ze sprzedaży NIE będzie w ogóle przedmiotem 'zainteresowania' ustawy o PIT, bo jest nabyte więcej niż 5 lat podatkowych temu, wcześniejszy podatek od darowizny nie ma na to wpływu.

2. ówczesny, z 2005 r. zwolnienie z podatku było nienależne prawdopodobnie, ale sprawa uległa przedawnieniu- jak rozumiem żadnego przez te lata wezwania z US nie było, żadnej decyzji, żadnej windykacji podatku, a darowizna została przecież ujawniona (wobec fiskusa) aktem notarialnym.
t34 / 5.172.255.* / 2017-02-28 11:22
Oczywiscie notariusz zgłosił darowiznę w US i pamietam ze tak mówił. Tylko zabałaganiłem sprawę z zameldowaniem. I rzeczywiscie chodzi o ulgę w podatku od darowizny. Żadnego wezwania z US nie było, żadnej decyzji, windykatu... nic. Z tego co pamietam to notariusz mówiła że US "może wezwać do zapłaty podatku i lepiej abym się zameldował" ale prawdopodobnie zrozumieliśmy to opacznie że chodzi o sytuację przy sprzedaży przed upływem 5 lat a tego nie planowałem. W akcie not. powołano się na zapis ustawy z 28 .7. 1983r (Dz.ust Nr 16 z 1997r poz 89 ze zmianami) jako podstawę tego że kwalifikuję się do ulgi. TYle że napisano o tym meldunku i teraz nie wiem jakie mogę ponieść konsekwencje
Wiec rozumiem że sprawa wygląda tak że mogę sprzedać bez narażenia się na nieprzyjemności ze strony US?
wiwan / 2017-02-28 13:43
1. notariusz zawsze odpis akt notarialnego dot. zbycia nieruchomości ma obowiązek wysłać do US
2. przytoczyłeś ówczesny 'adres publikacyjny' Ustawy o podatku od spadków i darowizn właśnie.
3. ulga nie wynikała tylko z meldunku, wynikała przede wszystkim z zamieszkiwania w darowanej nieruchomości.
4. moim zdaniem na 'nieprzyjemności' (wsteczne naliczenie podatku + odsetek) jest za późno, ze względu na przedawnienie.

AlE oczywiście to opinia anonimowego forumowicza, a nie Int. ind. wydana przez US..
Z drugiej strony przecież nic się za 1, 2 czy 4 lata nie zmieni, poza upływem kolejnych lat trudno być dożywotnio do mieszkania przywiązanym...
t34 / 5.172.255.* / 2017-02-28 14:43
No to mam teraz zagwozdkę. Musiałbym chyba skonsultować to z prawnikiem. Mieszkanie jednak było darowane mi jeszcze wcześniej - w 2003r.
A czy jeśłi to jest przedawnione to oni podejmują jakieś czynności wyjaśniające czy tez po prostu nie zajmują się sprawą?
wiwan / 2017-02-28 14:56
Po prostu nie zajmują, nie mogą wydać już decyzji podatkowej w tamtej sprawie- wynika to z art. 69 Ordynacji podatkowej.
t34 / 5.172.255.* / 2017-02-28 15:11
A mozesz napiszac w ktorym roku tosie przedawniło skoro zbycie nastapilo w 2003r? i właściwie czemu tym się nie zajęli skoro nie dopełniłem obowiązku?
wiwan / 2017-02-28 15:20
Zobacz w podanym zapisie Ordynacji. Nie zajęli się z tego samego powodu z którego teraz nie kontrolują np. czy miałeś prawo w 2015 do ulgi internetowej wykazanej w PIT 37- bo:
- podatników jest za dużo, kontrole są losowe, profilowane albo np. na skutek donosu, nigdy nie obejmują wszystkich,
- jednak zakłada się uczciwość podatników oraz ich ...strach przed popełnianiem wykroczeń/przestępstw karno-skarbowych
- podatnik ma obowiązek zawiadamiać US o nieprawidłowościach w rozliczeniach, zmianie sytuacji podatkowej, korygować deklaracje itd. Ty miałeś obowiązek zawiadomić US o niespełnieniu warunków zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w celu naliczenia podatku i odsetek oraz jego zapłacenia
t34 / 5.172.255.* / 2017-02-28 16:08
Znalazłem chyba komentarz do opisywanej tu sytuacji
http://www.informacjaprawnicza.pl/Article,5666,14/

Według moich obliczeń moja sprawa przedawniła się najpóźniej w 2014r. Zakladając nawet że powinienem mieszkać przez 5 lat np od 1.1.2004 do 1.1. 2009 to jeśłi nie zgłosiłem prawa o utracie ulgi US miał prawo wydać decyzję o nałozeniu podatku do 1.1. 2014 a jesli bym zgłosił to decyzję musiał podjąć do 2011 (trzy lata). Nie wiem czy dobrze liczę, ale jeśli tak to rzeczywiscie sprawa jest już chyba zamknięta. Co o tym sądzisz? Niestety ja w podatkach jestem jak dziecko we mgle.
wiwan / 2017-02-28 17:48
Przecież napisałem, że się przedawniła sprawa i tenże właśnie art. 69 Ordynacji przywołałem.

A o tym, że warunek ulgi nie zostanie spełniony było już wiadomo w rok od aktu notarialnego, bo był to ostateczny termin na zameldowanie zgodnie z art. 16, ust. 2, pkt. 5, ppkt b)
ustawy o podatku od spadków i darowizn. Czyli dużo wcześniej.

Z mojej strony to wszystko w tym wątku.
t34 / 5.172.255.* / 2017-02-28 20:41
Ok. Wszystko jasne. Bardzo dziękuję za pomoc. Naprawdę byłeś bardzo pomocny. Jeszcze raz dziękuję

Najnowsze wpisy