Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek, spółka akcyjna

Podatek, spółka akcyjna

SylwiaLodz / 2010-07-26 17:37
witam,
chciałam zapytać, czy istnieje możliwość niepłacenia podatku od darowizny w sytuacji takiej: pomagałam matce kupować akcje jej spółki (firma ma w nazwie końcówkę S.A.) - ja dawałam pieniądze i za niewielkie kwoty kupowała akcje. Tak przez kilka lat. Obecnie spółka upadła i sprzedają jej nieruchomości, zyski rozdzielą proporcjonalnie na udział akcjonariuszy. My z matką (tzn. oficjalnie matka) mamy 12% akcji. Zysku dla matki będzie kilka milionów - spółka ma kilka wielkich sklepów w centrum dużego miasta. Matka chce mi dać część pieniędzy, bo pomagałam jej. Teraz zastanawiamy się jak to zrobić, żeby nie płacić podatku. Czy w ogóle to możliwe? Chciałam kupić kilka mieszkań za te pieniądze, bo na innych interesach się nie znam. Ewentualnie może niech matka kupi te mieszkania, a potem mi daruje?
Może ktoś z Forumowiczów pomoże.
Pozdrawiam
Sylwia
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-07-26 19:43
Podatek od darowizny jest do uniknięcia zarówno w przypadku darowania nieruchomości jak i pieniędzy, gdyż jako córka stanowisz I grupę podatkową w rozumieniu ustawy o spadkach i darowiznach. Prostsze będzie rozwiązanie, w którym to Pani nabywa mieszkania za pieniądze otrzymane w darowiźnie.
Warunkiem zwolnienia z podatku od spadków i darowizn jest przekazanie pieniędzy na konto bankowe obdarowanego, posiadanie potwierdzenia tej transakcji i zgłoszenie darowizny w ciągu 6 miesięcy do US na druku SD-Z2.
To, że kwoty dawane matce na zakup akcji były niewielkie rozumiem dosłownie. W innym razie fiskus może dochodzić ich źródła. tak czy inaczej- zgodnie z prawem należało je zgłosić i ewentualnie opodatkować w momencie, gdy przekroczyły kwotę wolną w ujęciu poprzedzających 5 lat.
SylwiaLodz / 2010-07-26 21:18
Dziekuje serdecznie za odpowiedz :)

Najnowsze wpisy