Forum Forum podatkoweInne

Podatek za pracę w Szwecji

Podatek za pracę w Szwecji

piotrekwp / 2010-12-02 11:39
Witam . W roku 2007 pracowałem w szwecji jako pracownik najemny u szwedzkiego pracodawcy
poniżej 6 miesięcy. Pracodawca zapłacił od moich dochodów należny podatek w szwecji. Ja w
tym roku 2007 uzyskałem inne dochody poza tymi w szwecji.
Czy miałem obowiązek złożenia w Polsce rozliczenia od dochodów do Urzędu Skarbowego? Teraz dostałem zawiadomienie że muszę przedstawić zarobić ze Szwecji do naszego urzędu skarbowego. Najgorsze jest to iż nie Pposiadam żadnych papierów z tego okresu.
Wyświetlaj:
BeataGr / 79.185.34.* / 2011-07-15 14:50
Proszę osoby które się z tym uporały o poradę
ZulkaM / 2010-12-02 12:11 / Bywalec forum
Od 2004 roku ze Szwecją obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zwalniająca dochody szwedzkie z opodatkowania w Polsce, ale tylko wtedy gdy w danym roku podatkowym nie było innych dochodów. Wobec tego co piszesz, powinieneś wykazać dochody szwedzkie do stopy procentowej dochodów polskich, czyli US ma prawo żądać rozliczenia tych dochodów.
Nie masz żadnych papierów na te zarobki, ale może miałeś kasę wpłacaną na konto?
Wtedy trzeba by było poprosić o wyciąg bankowy. Albo z ichniego urzędu skarbowego wyciągnąć rozliczenie roczne twoich podatków, albo od pracodawcy - zestawienie zarobków i odprowadzonego podatku. Pewnie będzie to trochę trwało, ale uprzedż nasz US o takiej możliwości.
piotrekwp / 2010-12-02 12:48
Rachunek z banku z pewnością odpada jak również od pracodawcy. Może sie uda uzyskać z urzędu skarbowego. jeżeli nie udałoby mi się uzyskać żadnych dokumentów to jakie mogą grozić temu konsekwencje.
ZulkaM / 2010-12-02 22:18 / Bywalec forum
Nawet ichniej umowy o pracę nie masz? Może chociaż jeden świstek z wypłaty? W jakiś sposób trzeba określić te dochody, chociażby w sposób przybliżony. W ostateczności można samemu określić miesięczne dochody w miarę dokładnie / chyba pamiętasz ile mniej więcej dostawałeś na rękę/ i potraktowac to jako wyjsciową pozycje do obliczeń.
Ale tak na mój gust, skoro US dopomina się o rozliczenie tych dochodów to musiał dostać informacje ze szwedzkiego urzędu skarbowego. I teraz albo sam poprosisz szwedzki urząd o takie rozliczenie, albo prosto z mostu powiesz w polskim urzędzie skarbowym, że nie masz i nie dostałeś żadnych papierów od Szwedów i poprosisz o podanie tych danych, które są Ci potrzebne do zrobienia korekty zeznania.
Jeśli sam tego nie zrobisz, Urząd Skarbowy może potraktować to jako ukrywanie dochodów , a w takiej opcji nałożą domiar w wys. 75% ustalonego przez siebie dochodu - a to już naprawdę spore pieniądze.
belladonna / 2010-12-04 16:31 / Tysiącznik profesjonalny
Myślę, że ludzie niejednokrotnie na własne życzenie komplikują sobie życie... podejdź do US z dowodem osobistym (najlepiej od razu do kierownika), powiedz, ze nie posiadasz informacji na podstawie których możesz skorygować PIT i zapytaj, czy mogliby Ci je udostępnić... raczej odmowy nie przewiduję :-)
BeataGr / 79.185.34.* / 2011-07-15 14:49
Ja w chwili obecnej mam taka samą sytuację Pracowałam 3 miesiące w Szwecji w 2008 roku i teraz US każe mi złożyć korektę zeznania. W 2008 roku pracowałam także 9 miesięcy w Polsce na umowę - zlecenie i z tego się rozliczyłam. Ale nie wiem, czy jeśli złoże korektę, to czy zapłacę tylko należny podatek, czy jeszcze jakąś karę?

Najnowsze wpisy