Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek ze sprzedazy mieszkania

Podatek ze sprzedazy mieszkania

jbbb / 2011-02-10 20:33
Witam
Moja żona otrzymała w 2010r w spadku mieszkanie po swojej siostrze, które chcemy obecnie sprzedać.W związku z tym ,że budujemy dom, by uniknąć podatku dochodowego ze sprzedaży mieszkania(sprzedaż przed upływem 5 lat)pieniądze ze sprzedaży zamierzamy przeznaczyć na wykończenie domu tj.ocieplenie, farby, panele,łazienki itp. oraz wykonanie ogrodzenia, opasek betonowych wokół domu i odwodnienie w postaci rynien i budowy studni chłonnej. Czy do rozliczenia się z US z pieniędzy ze sprzedaży mieszkania brane będą pod uwagę materiały i prace związane tylko z bryłą budynku, czy również te związane z budową studni chłonnej,ogrodzenia itp.?Poza tym czy faktury do rozliczenia muszą być wystawione tylko na żonę(jako spadkobiercę) ,czy też mogą być wystawione na mnie-męża. Bardzo proszę o poradę i z góry serdecznie dziękuję:)
Wyświetlaj:
ewelina_z / 2011-02-11 09:14
Ten rok 2010 to jest rok śmierci osoby czy załatwienia sprawy w sądzie?
Jeśli siostra żony zmarła po 01.01.2009r to żona moze te pienądze przeznaczyć na własny cel mieszkaniowy. Faktury musza być na żonę ponieważ, przypuszczam, że spadek nabyła do majątku odrębnego. W grę wchodza tylko i wyłącznie materiały i usługi związane z bryłą budynku. A więc żadne ogrodzenie, furtki, chodniki itd... nie podlega tez odliczeniu wyposażenie domu w meble, sprzęty agd, lampy, żyrandole, karnisze, dywany, żaluzje itd....
Wykonanie opaski wokół domu powinno być zaliczone. Co do studni to już jest bardzo wątpliwe i zależy od podejścia każdego US więc najlepiej spytać w swoim jak oni to widzą. Może twój us jest wyjątkowo przyjazny podatnikom.
jbbb / 2011-02-14 13:15
Dziękuję bardzo za wyjaśnienie:)Pozdrawiam
monmark16 / 2011-02-13 20:56
Witam,
w 2010r. otrzymałam w spadku po mamie mieszkanie, sprzedałam je również w 2010r. Z tego co wtedy wyczytałam to do US wystarczy przy rozliczeniu rocznym napisać oświadczenie o przeznaczeniu pieniędzy ze sprzedaży na inny cel mieszkaniowy, aby być zwolnionym z płacenia podatku. Czy w związku z tym wypełniam inny PIT niż 37?Gdzie mogłabym znaleźć wzór takiego oświadczenia?
lipek4321 / 193.109.225.* / 2011-02-26 14:11
Może ktoś mi podpowie...
W 2005r. wykupiłem mieszkanie komunalne od Urzędu Miasta. Minęło 5 pełnych lat podatkowych i w lipcu tego roku minie 6 lat od wykupu.

1. Czy mogę już sprzedać mieszkanie?
2. Czy sprzedając mieszkanie będę płacił podatek do US?
3. Czy pieniądze ze sprzedaży mieszkania mogę przeznaczyć na dowolny cel?Czy będę się musiał tłumaczyć przed US na co przeznaczyłem pieniądze ze sprzedaży mieszkania?

Ważną kwestią jest to, że mieszkanie zostało sprzedane zaraz po wykupie na zasadzie umowy przedwstępnej notarialnej a nowi właściciele są wpisani w KW i dopiero teraz będzie podpisany akt notarialny.
Pieniądze za mieszkanie otrzymałem 6 lat temu i była to kwota 40 000zł a nieruchomość była wg wyceny warta 80 000zł. Nadmieniam,że byo to mieszkanie w kamienicy do generalnego remontu. Trafili mi się kupcy, więc dogadaliśmy się, że tak to zrobimy.

Tylko zacząłem się zastanawiać, co na to US?
Z tego co się dowiadywałem, dla US liczy się akt not. a nie umowa przedwstępna?
Czy grozi mi coś ze strony US?
Może ktoś miał podobną sytuację, proszę o pomoc, będę wdzięczny za każdą podpowiedź?

Najnowsze wpisy