Forum Forum podatkoweInne

Podatki marynarzy ?

Podatki marynarzy ?

napior1985 / 2010-11-14 14:36
Jak powinni rozliczać się marynarze pływający pod tanimi banderami takimi jak Barbados lub Bahama ?
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-11-14 18:02 / Tysiącznik profesjonalny
Bahamy, Barbados to są raje podatkowe, czyli metoda proporcjonalnego odliczenia, ale bez możliwości skorzystania z ulgi abolicyjnej... :-)
Ale ponieważ marynarze, to sprawa tej bandery, więc to by zbadać dokładnie :-)
napior1985 / 2010-11-14 20:47
Hmm ...
A możesz to jakoś prościej wytłumaczyć - metoda proporcjonalnego odliczenia i ulga abolicyjna to dla mnie obce pojęcia.
Może na przykładzie - wracam z kontraktu 4 miesięcznego , wynagrodzenie za miesiąc 3215 USD, pływałem pod banderą Barbados - Czy muszę płacić podatek a jeżeli tak to ile ?
Dzieki i pozdrawiam
ZulkaM / 2010-11-15 09:59 / Bywalec forum
Gdyby to było takie proste.......
"Opodatkowanie marynarzy w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania często uzależnione jest od tego, w którym kraju podlegają opodatkowaniu zyski z żeglugi morskiej, śródlądowej i transportu międzynarodowego. Zasadą jest opodatkowanie tych zysków w kraju, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa. W przypadku gdy miejsce faktycznego zarządu znajduje się na pokładzie statku, wówczas uważa się, że znajduje się ono w tym państwie, w którym mieści się port macierzysty statku (kraj bandery), a jeżeli statek nie ma portu macierzystego – w kraju, w którym osoba eksploatująca statek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę."
Określenie miejsca zarządu, to podstawa. Potem trzeba przeliczać każda wyplatę w/g metody, o której pisze Belladonna i dopiero obliczyć podatek. A ile na przy takich danych jakie podałeś - nie da się jeszcze wyliczyć, bo zależy tez od tego ile podatku zapłaciłeś za granicą.

Najnowsze wpisy