Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
kinga kinga / 80.4.206.* / 2010-01-14 17:32
Witam.
Mam pytanie odnośnie ewentualnego podatku od sprzedaży nieruchomości.

Sytuacja - Piętrowy dom jednorodzinny. w 2006roku otrzymałam w formie darowizny piętro w tym domu. w 2009roku parter w formie spadku otrzymał mój brat. Z tego co informował mnie notariusz w momencie darowizny, mam obowiązek mieszkania w tym domu przez okres 5lat i dlatego nie zaplacilam podatku od darowizny (?). teraz doszlam do porozumienia z bratem i on chciałby odkupić ode mnie moją część domu - a nie mineło jeszcze 5lat. gdybym się zdecydowała sprzedać właśnie teraz, to jakie podatki byłabym zmuszona zapłacić. a i chciałabym dodać, że za pieniądze ze sprzedaży, chcę kupić mieszkanie/mały domek. proszę o jakieś informacje
belladonna / 2010-01-14 18:09 / Tysiącznik profesjonalny
Co do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, to jeśli nie spełnisz warunków (sprzedasz przed tym okresem pięcioletnim) to będziesz musiała zapłacić ten podatek od darowizny, ale tutaj o odsetkach mowy nie ma).
Jeśli sprzedasz bratu swoją część którą nabyłąś w 2006 roku w formie darowizny to sprzedaż ta będzie zwolniona z podatku dochodowego, bo wg przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2006 sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny jest w całości zwolniona z podatku dochodowego (a tutaj, tę sprzedaż regulują przepisy obowiązujące w chwili nabycia, czyli te co przytoczyłam).
Jednak to tylko forum, a ja jakaś baba z neta, więc jutro zadzwoń do swojego US i zapytaj "czy to prawda, że jeśli w roku 2010 sprzedasz dom nabyty w 2006 w formie darowizny, to jest to zwolnione z podatku dochodowego?".... ja jestem przekonana, że uzyskasz odpowiedź "tak".... ale upewnij się sama :-)
Przy konieczności zapłaty podatku od darowizny (nie dotrzymanie zwolnienia) nie daj się wrobić w odsetki.... bo tutaj płacisz podatek bez odsetek:-)
kinga kinga / 80.4.206.* / 2010-01-14 18:28
dziękuję za informacje.
na innym forum, ktos właśnie wspomniał o tych odsetkach, ze się płaci. jako wnuczka do której grupy podatkowej w tej kwestii jestem zaliczana, do pierwszej? nie wiem czy do dobrej ustawy zajrzałam (przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. O podatku od spadków i darowizn) w kwestii wysokości podatku: 822zl 20gr + 7% od nadwyżki ponad 20 556zł.......?
belladonna / 2010-01-14 19:29 / Tysiącznik profesjonalny
Odsetek się nie płaci... ale tutaj myślę, że KIP będzie najlepszy do tych informacji, bo wiem, że niektóre USy je naliczają (ale też wiem, że to jest nieprawidłowe).
Wnuczka to zstępna, więc I grupa podatkowa (dobrą ustawę studiowałaś co do darowizny). Co do sprzedaży jest tak jak pisałam wyżej w Twoim przypadku (bez podatku dochodowego):-)
pitunki / 83.28.155.* / 2010-01-08 10:31
Mam bardzo ważne pytanie i trochę zagmatwaną sytuację rodzinną,a tematem jest oczywiście mieszkanie. Moja Mama zmarła 12 lat temu,zostawiła nam w spadku ( mi i bratu,bo z ojcem była od dawna rozwiedziona)mieszkanie lokatorskie,a raczej wkład gdyż mieszkanie było własnością spóldzielni. Po śmierci Mamy mieszkał tam brat(razem z żoną i dzieckiem,gdyż budował dom,a ja mieszkałam wtedy z p[rzyjacielem),ale zameldowani byliśmy obydwoje. Sprawa spadkowa podzieliła nas po 1/2. Jakieś 7 lat temu ja się wprowadziłam i dopiero wtedy zaczęłam wyjaśniać sprawę w spółdzielni,okazało się że powinniśmy to zrobić od razu po śmierci Mamy,z kłopotami ale udało się i mieszkanie nam nie przepadło.W 2008 roku starałam się o kredyt pod hipotekę i wtedy to brat zrzekł się notarialnie swojej części więc ja stałam się włascicielem,wykupiłam mieszkanie na własnościowe-korzystając z ulgi w spółdzielni i w rezultacie wziełam kredyt. Ale..... mojemu bratu się za namowa żony trochę się odmieniło i nie wymeldował się a teraz nie chce tego zrobić ..... Wspomnę jeszcze że te parę lat temu dostał ode mnie a raczej od mojej przyszłej teściowej kwotę 12tys.czyli połowę wyliczonego wkładu mieszkaniowego (gdy było jeszcze mieszkaniem lokatorskim) i było ok(nie zgłaszaliśmy tego u notariusza)ale z czasem gdy dowiedział się że będę chciała je kiedyś sprzedać-obecnie w nim mieszkam-to dostanę ok.180.000 powiedział mi że czuje się oszukany i wolałaby teraz połowę kwoty rzeczywistej.............Nie wiem co mam robić . On ma zapewnioną przyszłość,jest też 10 lat starszy,ma już swój dom,a ja chciałabym sprzedać moje mieszkanie i za to zacząć budowę domu. W przyszłym roku chcę wyjść za mąż i przeprowadzić się ,a później sprzedać mieszkanie i się wybudować. Jak mam postąpić z moim bratem i jego żoną? mam już dość takiej zawiści... On jest nadal tutaj zameldowany a nie mieszka,zgłosiłam tylko 2lata temu w spółdzielni aby liczyli czynsz z jednej osoby bo mieszkam sama, czy mogę go wymeldować,bo sam po złości nie wiem czy to zrobi. Czy będę mogła sprzedać mieszkanie jeśli notarialnie się zrzekł swojej części ale nadal ma meldunek? Jaki podatek będę musiała zapłacić ,jeśli po sprzedaży będę chciała spłacić kredyt hipoteczny w wys. 38000 a resztę przeznaczyć na budowę domu?
Bardzo proszę o radę i z góry dziękuję.
Virgo1 / 77.112.232.* / 2010-01-08 11:50
Meldunek osoby która nie jest właścicielem mieszkania nie zmienia stanu prawnego mieszkania. Właściciel może sprzedać w dowolnym momencie swoją własność. Dodatkowo, lokatora który jest zameldowany, ale nie mieszka w mieszkaniu, można wymeldować po uprawdopodobnieniu stanu faktycznego w biurze meldunkowym. Wystarczy oświadczenie sąsiadów, że dana osoba tu nie mieszka. Jeśli do tego dodamy, że osoba zameldowana w danym miejscu ma w innym miejscu dom w którym przebywa wraz z rodziną jako właściciel i w nim mieszka, biuro meldunkowe na wniosek właściciela mieszkania wymelduje lokatora.
pitunki / 83.28.155.* / 2010-01-08 13:11
Jeszcze jedna sprawa,nie jestem na 100% pewna czy mój brat jest tam zameldowany gdzie mieszka wraz z żoną,choć to on wybudował tamten dom.... Kiedys tłumaczył mi że do nie został "odebrany" i dlatego tam sie nie melduje,później zasłaniał się tym że działalność ma otwartą na tym adresie itp itd... a tak naprawde to chyba teściowa nie chciała i buntowała córkę ,bo działkę dostali od niej w prezencie ślubnym... Czyli mam rozumieć ,że jednak mogę go wymeldować sama?
Pozdrawiam
pitunki / 83.28.155.* / 2010-01-08 13:06
Dziękuję za informację. Byłam w biurze meldunkowym i pytałam jak to wygląda z prawnego punktu,tam poinformowano mnie że ta osoba,czyli mój brat musi sama przyjśc i się wymeldować,a gdy stwierdziłam że raczej nie będzie miał na to chęci,to usłyszałam że musze to wyegzekwować sądownie. W ten sposób nie chciałabym tego robić...
sarcia55 / 91.196.109.* / 2010-01-09 01:44
NIE PRAWDA!!! gdy osoba zameldowana nie mieszka w miejscu zameldowania, można ją wymeldować bez żadnych sądów. Tak zrobiła teściowa koleżanki, wymeldowała syna z mieszkania. Z Urzędu Miasta z Działu Meldunkowego przyszło zawiadomienie do syna(tam gdzie mieszkał z żoną), że jest wymeldowany. Co się okazało, po prostu zgłoszono do meldunków, że taka osoba w tym mieszkaniu nie mieszka od jakiegoś czasu, Dział Meldunkowy przeprowadził wywiad i na tej podstawie wymeldował osobę. Takie rzeczy powinny wiedzieć osoby pracujące w takim urzędzie, a poza tym to jest bezprawne - żeby meldunek był inny od miejsca stałego pobytu.
Życzę powodzenia, powinnaś to załatwić
pozdrawiam
belladonna / 2010-01-08 16:50 / Tysiącznik profesjonalny
Prawdę powiedziawszy czytając takie coś jestem w szoku.... pazerność ludzka nie zna granic... czy tak trudno zrozumieć, że może jutro opuścisz ten świat i nic nie weźmiesz ze sobą? :-)
pitunki / 83.28.47.* / 2010-01-12 09:11
Witaj belladonna,szczerze mówiąc nie wiem jak mam się odnieść do twojego komentarza....Było to skierowane do mnie??? czy mojego brata?
Może będziesz mogła odpowiedziec mi na pytanie o podatek?
Tzn czy jeśli będę chciała sprzedać mieszkanie wcześniej niż przed upływem 5 lat od dnia wykupu na własność to zapłacę podatek( jeśli tak to w jakiej wysokości?)
Pozdrawiam
belladonna / 2010-01-12 17:07 / Tysiącznik profesjonalny
Absolutnie nie do Ciebie.... tylko do.... oj te bratowe i szwagierki :-)
Stałaś się właścicielem w 2008, czyli jedyna ulga to meldunkowa.... jak nie byłaś w mieszkaniu zameldowana na pobyt stały przez pełnych 12 miesięcy (obojętnie kiedy.... tez przed 2008) to zapłacisz 19% od dochodu :-)
Sprzedaż będzie bez podatku dopiero od 1 stycznia 2014 roku :-)
pitunki / 83.28.171.* / 2010-01-13 09:32
Dzięki za odpowiedź ;) czyli mam rozumieć ,że skoro wykupiłam mieszkanie na własnosć w 2008 to musi minąc 5lat i musi się rozpocząć nowy rok czyli tak jak napisałaś 2014. Zameldowana jestem od 1998 więć ulga meldukowa przysługuje (a ile ona wynosi?) I jeszcze jedno,tak jak wspominałam wczesniej gdybym pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczyła na spłatę kredytu hipotecznego,który wziełam pod hipotekę tego mieszkania(do spłaty 38.000) a resztę na budowę domu to również obowiązuje mnie 19% czy może mniej?? :)
Pozdrawiam
belladonna / 2010-01-13 17:14 / Tysiącznik profesjonalny
Dochód ze sprzedaży mieszkania będzie zwolniony w całości.... w grę może wchodzić podatek od gruntu.... ale nie wiem, czy mieszkanie jest spółdzielcze własnościowe, czy jako odrębna własność. Po sprzedaży złóż oświadczenie, ze korzystasz ze zwolnienia "pt. ulga meldunkowa", bo byłaś zameldowana w mieszkaniu na pobyt stały co najmniej 12 miesięcy przed sprzedażą :-)
pitunki / 83.28.82.* / 2010-01-14 10:09
Dziękuję bardzo ;))
Cieszę że jesteś tutaj i pomagasz takim jak ja ;) którzy niezbyt sie znają w tym temacie...
Pozdrawiam serdecznie :-)
basia_b74 / 79.191.0.* / 2010-01-06 00:19
Witam!
Moi rodzice mieli własnościowe mieszkanie. Tata zmarł w sierpniu 1998 r., mama zmarła we wrześniu 2007 r.. Jestem jedyną spadkobierczynią i do tej pory nie przeprowadziłam sprawy spadkowej. Chcę to zrobic teraz i zaraz sprzedać mieszkanie. Nie byłam zameldowana w mieszkaniu rodziców, ponieważ posiadam własny dom. Czy zapłacę podatek od sprzedaży mieszkania i w jakiej wysokości? Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
belladonna / 2010-01-06 18:31 / Tysiącznik profesjonalny
Pomijam podatek od spadku, który uregulować trzeba, bo notariusz będzie się tego domagał przy sprzedaży (wcześniej postępowanie).
Mam za mało danych, ale.... jeśli nie było testamentów, a jesteś jedynaczką, to:
W 1998r pewnie mamie pozostało 1/2, a następnie ona nabyła 1/4, a Ty 1/4 (bo tato miał 1/2).
W 2007 nabyłaś 3/4 po mamie, czyli.... przy sprzedaży 1/4 będzie wolna od podatku (minęło pełnych 5 lat od nabycia), a co do 3/4 19% od dochodu, bo nie miałaś meldunku, więc ulgi nie ma... Albo płacisz podatek, albo meldujesz się na pobyt stały.... i po 12 miesiącach sprzedasz bez podatku (w sumie musisz uregulować sprawy spadkowe).... no i nie wiem też czy Cię zameldują skoro nie masz dowodów na to, ze posiadasz to mieszkanie :-)
andi_1212 / 77.253.176.* / 2009-12-20 13:42
Witam. Mam dość skomplikowaną sytuację: żona otrzymała w październiku 2009 spadek 1/4 mieszkania po swojej mamie (zmarłej w maju 2009), pozostałe 3/4 mieszkania obecnie należy do teścia, zameldowanego w tym mieszkaniu o wielu lat. Chcemy sprzedać to mieszkanie, jednak w US nie bardzo potrafią jednoznacznie odpowiedzieć kto i jaki podatek zapłaci.
Dochodzi do tego jeszcze jedna sprawa - mieszkanie zostało wykupione przez teściów w spółdzielni mieszkaniowej "z ulgą" w marcu 2006 r. Nie minęło jeszcze 5 lat, a przed upływem tego okresu po sprzedaży należy uiścić także jakiś podatek.
Obecnie budujemy z żoną dom i zaciągnęliśmy w czerwcu 2009 kredyt na ten cel.
Sposobem na ominięcie podatków wg mnie jest dorowanie przez teścia pozostałych3/4 mieszkania mojej zonie, staje się wóczas jedynym właścicielem, a teścia nie obowiązuje juz 5 letni okres od wykupu mieszkania. Dalej po sprzedazy mieszkania moja żona spłaca cześć kredytu na budowę domu. Czy dobrze myślę? Proszę o poradę.
pozdrawiam
Forciu / 77.115.12.* / 2010-01-08 08:46
Jeżeli chcesz uniknąć podatku to musisz zrobić w odpowiedniej kolejności co następuje:
1) teściu musi darować 3/4 mieszkania Twojej Żonie.
2) Czy zaciągneliście kredyt wspólnie, czy kredyt jest tylko na żonę? Jest to istotne ponieważ, jeżeli na współmałżonków to pieniądze ze sprzedaży mieszkania trzeba najpierw uwspólnić między żonę a Ciebie a później tymi pieniędzmi można spłacać kredyt.
3) Jeżeli mieszkanie będzie już należało do żony i żona będzie chciała je sprzedać bez podatku to musi być w nim zameldowana przez okres dłużysz niż 12 miesięcy (może się już zameldować przed dokonaniem darowizny - czas będzie się zaliczał).
4) Pamiętaj aby uwspólnić kasę po sprzedaży mieszkania przez, żonę miedzy was. Żona musi dokonać darowizny na twoją rzecz. Byłem w dokładnie takiej samej sytuacji i nie zapłaciłem ani grosza
Pozdrawiam
ewelina_z / 2010-01-08 10:05
Co do punktu nr 3 to tu nie ma to zastosowania. Zameldowanie w sprzedawanym lokalu przez okres minimum 12 miesięcy to była ulga która obowiązywała dla nieruchomości nabytych w latach 2007-2008. Nie obowiązuje dla nieruchomości nabytych po 01.01.2009r i sprzedanych przed upływem 5 lat. Zona ma obecnie udział 1/4 nabyty w 2009r. Jeśli teść podaruje jej swoje 3/4 to po sprzedaży będzie się rozliczać według najnowszej ustawy obowiązującej od dnia 01.01.2009r. Czyli żona moze w ciągu dwóch lat wydatkować cały przychód uzyskany ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Trzeba tylko pamiętać żeby złożyć w US stosowane oswiadczenie do dnia 30 kwietnia następnego roku po sprzedaży.
kwachs / 2010-01-07 14:58 / Tysiącznik na forum
Nie wiem, nie znam się, ale wydaje mi się, że jeżeli sprzedasz mieszkanie przed upływem 5 lat, to musisz oddać państwu różnicę między ceną preferencyjną, a "realną" tego mieszkania w momencie preferencyjnego wykupu. W końcu dostałeś (a raczej w tym konkretnym przypadku żona i teść) prezent od społeczeństwa i nie po to, żeby się kosztem społeczeństwa wzbogacić, tylko żeby mieszkać.
belladonna / 2009-12-20 15:14 / Tysiącznik profesjonalny
Spadek nabywa się w momencie śmierci spadkodawcy.... czyli z tego co piszesz rok 2009. Domyślam się, że mieszkanie należało do teścia i teściowej, czyli teść od 2006 roku ma 1/2 mieszkania, a od maja 2009 jeszcze 1/4 (w spadku).
Gdyby mieszkanie zostało sprzedane tak jak jest, to:
w stosunku do Twojej zony maja zastosowanie najnowsze przepisy, a co do teścia 2 rodzaje.... 1/2 mieszkania to przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2006, a co do 1/4 to przepisy obowiązujące od 2009 roku.
Myślę, że darowizna będzie najlepszym sposobem, bo... jak ojciec podaruje córce mieszkanie (swoją cześć), to podatek od spadków i darowizn nie będzie zapłacony (art. 4a ustawy od spadku i darowizn, czyli deklaracja SD-Z2 złożona do pół roku, jeśli wartość przekracza kwotę zwolnienia - coś ponad 9 tyś). Wówczas córka, a Twoja żona sprzedaje nieruchomość w całości i korzysta ze zwolnień zawartych w art.21 ust.25 ustawy pdof :-)
rtg / 77.237.0.* / 2009-12-18 19:10
czy zwolnienie z podatku nastepuje jesli przeznacze pieniadze na splate starego kredytu zaciagnietego na zakup tego mieszkania czy rowniez obejmie splate kredytu na nowe mieszkanie
belladonna / 2009-12-18 19:56 / Tysiącznik profesjonalny
A kiedy nabyłeś sprzedawane mieszkanie? bo wolę mieć pewność, że to zwolnienie ma zastosowanie :-)
rtg / 77.237.0.* / 2009-12-20 22:58
mieszkanie nabyte w 2005r., do splaty pozostala czesc kredytu, ok 1/4 wartosci mieszkania.Planuje zakup razem z mezem drugiego mieszkania, w czesci na kredyt. zastanawiam sie czy sprzedawac mieszkanie czy czekac :)
belladonna / 2009-12-21 20:13 / Tysiącznik profesjonalny
Uzyskany przychód możesz przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego przed uzyskaniem przychodu oraz na zakup np innego mieszkania (skoro musisz jeszcze wziąć kredyt, to dla mnie oznacza, że nie wystarczy Ci na nowy zakup przychodu uzyskanego ze sprzedaży, więc trochę nie rozumiem pytania.... co ma nowy kredyt do tego?) :-)
rtg / 77.237.0.* / 2009-12-23 18:13
ano ma...w skarbowce mnie poinformowano ze moge splacic jedynie stary kredyt a od reszty musze zaplacic podatek, badz tez splacic jedynie nowy a nowy jest nizszy niz przychod wiec od reszty podatek:))
belladonna / 2009-12-23 21:50 / Tysiącznik profesjonalny
Myślę, że Twój US przekombinował z interpretacją przepisów.
Wystąp o interpretację, np taką, jak ta:

"interpretacja indywidualna

Sygnatura
IPPB2/415-289/07-2/SR

Data
2007.12.06


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Słowa kluczowe
nieruchomości
prawa majątkowe
zbycie
zwolnienia przedmiotowe

Istota interpretacji
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od 10% podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości (mieszkania), jeśli w ciągu 14 dni od datysprzedaży zostanie złożone oświadczenie w Urzędzie Skarbowym, że środki ze sprzedaży nieruchomości będą przeznaczone w ciągu dwóch lat na kupno innej nieruchomości na terenie Polski, na remont, na spłatę kredytu mieszkaniowego


Wniosek ORD-IN 486 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2007 r. (data wpływu 25.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży nieruchomości nabytych przed 01.01.2007 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.10.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży nieruchomości nabytych przed 01.01.2007 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Chciałby Pan sprzedać mieszkanie, które kupił razem z żoną w 2006 r. na kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w banku X na kwotę 150.000 zł. (waluta waloryzacji kredytu CHF). Mieszkanie zostało zakupione za kwotę 155.000 zł. Jednakże wcześniej chciałby Pan razem z żoną kupić na kredyt pół domu do remontu. Część środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania (ok. 146.000 zł) planuje Pan przeznaczyć na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na powyższe mieszkanie, zaś pozostałą kwotę (ok. 54.000 zł) na spłatę kredytu, jaki chce Pan zaciągnąć na kupno połowy domu do remontu, lub jego remont. Połowę domu chciałby Pan kupić pod koniec bieżącego roku, a mieszkanie sprzedać np. trzy miesiące później.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy według obecnych interpretacji przepisów prawa podatkowego możliwe jest skorzystanie przez Pana ze zwolnienia od 10% podatku dochodowego od przychodu, który zamierza Pan uzyskać ze sprzedaży tej nieruchomości (mieszkania), jeśli w ciągu 14 dni od sprzedaży złoży Pan oświadczenie w Urzędzie Skarbowym, że środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone będą w ciągu dwóch lat na kupno innej nieruchomości na terenie Polski, na remont, na spłatę kredytu mieszkaniowego...

Zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji opisanej w pytaniu po złożeniu stosownego oświadczenia organowi podatkowemu (przez niego i jego żonę) zarówno kwota przychodu ze sprzedaży mieszkania przeznaczona następnie w części na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup domu (lub remont tego domu po zakupie), jak i kwota przeznaczona na spłatę kredytu zaciągniętego na kupno mieszkania, które następnie będzie przedmiotem sprzedaży, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.). Wnioskodawca reprezentuje pogląd, iż Ustawodawca zwolnił z opodatkowania kwotę przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów. Jednym z celów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) jest nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku. Na ten właśnie cel został zaciągnięty kredyt na mieszkanie, które następnie ma być przedmiotem sprzedaży. Na ten sam cel Wnioskodawca zamierza zaciągnąć kredyt na dom. Zaciągnięcie kredytu na kupno mieszkania nastąpiło przed zamierzoną sprzedażą t
belladonna / 2009-12-23 21:52 / Tysiącznik profesjonalny
tegoż mieszkania oraz przyszły kredyt na kupno domu również ma być zaciągnięty przed osiągnięciem przychodu ze sprzedaży ww. mieszkania, stąd, zdaniem Wnioskodawcy, zostały spełnione wszystkie warunki postawione przez Ustawodawcę, umożliwiające skorzystanie przez niego i jego żonę ze zwolnienia kwoty przychodu ze sprzedaży nieruchomości w części przeznaczonej na spłatę zarówno kredytu zaciągniętego na zakup sprzedawanego mieszkania, jak i kredytu zaciągniętego na kupno domu.

Podobne stanowisko zajmują również organy podatkowe, począwszy od Ministerstwa Finansów, w piśmie z 29 lipca 2003 r. Nr PB2/AS-033-0338-1276/03, a także stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, w decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 27 kwietnia 2007 r. Nr BI/4117-0015/07, w którym organ odwoławczy potwierdził stanowisko organu I instancji w kwestii objęcia zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Jednak z uwagi na treść art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. do odpłatnego zbycia tych nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 28 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym wyżej mowa, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, przy czym zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), tj.:

a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych
belladonna / 2009-12-23 21:53 / Tysiącznik profesjonalny
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

W przypadku nie wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) wówczas, stosownie do treści art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:

1. od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,
2. począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Z uwagi na powyższe, jako że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zamierza Pan przeznaczyć na wydatki na cele mieszkaniowe, których katalog zawarto w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e), wówczas przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia od zryczałtowanego 10% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że podatnicy mają prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w każdym przypadku wydatkowania, w przewidzianym ustawą terminie, przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych na spłatę kredytu zaciągniętego na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r. Bez znaczenia w tym przypadku jest natomiast data zaciągnięcia kredytu (pożyczki) i której nieruchomości lub prawa majątkowego ten kredyt (pożyczka) dotyczy.

Powyższe oznacza, iż ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., mają prawo korzystać m.in. podatnicy, którzy przeznaczyli przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie zbytej nieruchomości, pod warunkiem, że jest to nieruchomość wymieniona w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r.

Należy podkreślić, że z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., jasno wynika, iż kredyt, na którego spłatę został przeznaczony przychód z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego musi być kredytem zaciągniętym na cele mieszkaniowe, co z kolei powinno wynikać z treści umowy kredytowej.

Powyższe zwolnienie ma zastosowanie tylko pod warunkiem, że nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., który stanowi, że „przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b”.

W związku z powyższym, jeżeli nie korzystał Pan z odliczeń w ramach tzw. „ulgi odsetkowej”, to przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania wydatkowany w części na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup domu (lub remont tego domu po zakupie), jak i kwota przeznaczona na spłatę kredytu zaciągniętego na kupno mieszkania, które następnie będzie przedmiotem sprzedaży, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odp
belladonna / 2009-12-23 21:54 / Tysiącznik profesjonalny
odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock".
rtg / 77.237.0.* / 2009-12-23 18:14
no i jeszcze to ze mieszkanie kupuje juz a na swoje stare poki co chetnych nie mam:(
tomaszek777 / 188.147.131.* / 2009-12-18 17:03
Witam

Z żoną posiadamy intercyzę. Moja żona kupiła mieszkanie we Toruniu w sierpniu 2005 r. W okresie wrzesień 2005 - sierpień 2007 zamieszkiwaliśmy w nim i byłem tam na stałe zameldowany.

Obecnie mieszkamy i jesteśmy zameldowani w Bydgoszczy. W grudniu 2009 r. żona darowała mi to mieszkanie w Toruniu. Zamierzam je sprzedać w I kwartale 2010. Czy legitymując się meldunkiem w podanym wyżej okresie przysługuje mi zwolnienie z 19% podatku przy sprzedaży, czy też musiałbym się tam zameldować na stałe od stycznia 2010 na 12 miesięcy ?


pozdrawiam

Tomasz
martinineo / 95.40.141.* / 2010-02-18 11:10
Witam.
W styczniu tego roku otrzymałem od ojca tytułem darowizny nieduże mieszkanie w bloku (35m2) .Mam je zamiar sprzedać w tym roku i moje pytanie brzmi , czy jeśli te pieniądze przeznaczę na budowę domu ,który właśnie zaczynam będę musiał odprowadzić podatek o dochodu z tytułu sprzedaży mieszkania ?
belladonna / 2009-12-18 19:52 / Tysiącznik profesjonalny
Zrozumiałam to tak, ze Twoja żona od 2005 roku była jedynym właścicielem, a w roku 2009 (na pewno 2009, a nie 2008?) Ty jesteś właścicielem.
Jeśli nabyłeś w 2009 to o uldze meldunkowej mowy nie ma, bo tą sprzedaż będą regulowały najnowsze przepisy i zwolnienia z art.21 ust.25 :-)
Te przepisy, co pisałam o nich niżej :-)
tomaszek777 / 188.146.69.* / 2009-12-19 18:56
Tak, na pewno w grudniu 2009 dostałem darowiznę.

Wspominasz o art.21 ust.25, jakiej ustawy to dotyczy ? chciałbym przeczytać ten dokument
belladonna / 2009-12-19 19:20 / Tysiącznik profesjonalny
ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który brzmi:
"Art. 21
25. Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

1) wydatki poniesione na:

a) nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e) rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2) wydatki poniesione na:

a) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
b) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
c) spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30,

3) wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
c) gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub
d) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)".

A żeby skorzystać ze zwolnienia należy wydatkować w okresie dwuletnim liczonym od końca roku kiedy było zbycie (czyli jak sprzedasz w 2010, to masz czas na wydatkowanie do końca 2012 roku):-)
tomaszek777 / 188.146.148.* / 2009-12-21 14:13
Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi !
Jeśli po sprzedaży obecnego zadeklaruję kupno następnego, to będę musiał je kupić do końca 2012 roku ?
Czy dobrze kombinuję, że wystarczy jak je sprzedam zaraz na początku 2013, to znów będę mieć wolną gotówkę do końca 2015 ?
Prowadzę interesy, więc zawsze potrzebuję kapitału obrotowego,
stąd moja troska
belladonna / 2009-12-21 20:15 / Tysiącznik profesjonalny
Sprzedaż nieruchomości to też rodzaj działalności, więc... jak zinterpretują takie częste zakupy i sprzedaże, to trudno wyczuć :-)
tomaszek777 / 188.146.206.* / 2009-12-23 21:00
raz na 3 lata, to jeszcze nie działalność, raczej tarcza podatkowa ;)
Wesołych Świąt
pati434 / 83.22.190.* / 2009-12-03 17:09
Witam . w kwietniu 2009 nabyłam mieszkanie za cenę 70 tys zł . mieszkanie sprzedaję w maju 2010 za kwotę 121 000zł z czego 64 000 przeznaczam na spłatę kredytu hipotecznego w dniu podpisania aktu notarialnego na to mieszkanie. czy płacę wtedy podatek ? jeśli tak to jaką kwotę ? Z góry dziękuję
belladonna / 2009-12-03 19:34 / Tysiącznik profesjonalny
Do tej sprzedaży maja zastosowanie najnowsze przepisy, czyli 19% od dochodu płatne do 30 kwietnia 2011 (skoro sprzedaż w 2010), do wykazania w PIT-39.
Są zwolnienia. M.in.:
"2) wydatki poniesione na:

a) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
b) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
c) spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)"

"A cele określone w pkt 1 to:
1) wydatki poniesione na:

a) nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e) rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej"

W przeciągu 2 lat liczonych od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż można przeznaczyć dochody na wymienione cele, aby nie zapłacić podatku w całości lub części. US raczej nie będzie interesowała cena za jaką sprzedasz, a cena rynkowa... jeśli cena sprzedaży nie będzie odbiegała od ceny rynkowej, to zostanie pewnie przyjęta :-))
irafula / 77.112.74.* / 2009-11-17 22:30
Witam. w 2009 dziadek przepisał na mnie mieszkanie. w tym samym roku dziadek zmarł. W mieszkaniu tym jestem zameldowany od kilkunastu lat. czy powinienem zapłacić jakiś podatek?
jeśli chce sprzedać to mieszkanie to czy zapłacę 19% podatku? co zrobić aby go nie zapłacić (sprzedać po 5 latach)??
prosze o pomoc.
belladonna / 2009-11-18 16:50 / Tysiącznik profesjonalny
I zagadnienie, to darowizna i podatek od spadków i darowizn. Czyli całkowite zwolnienie z podatku jest raczej wówczas, jak do 6 miesięcy od darowizny złożysz w US deklarację SD-Z2 jako zstępny (wnuczek) - ale ten podatek bardzo "bliski" mi nie jest.
II zagadnienie to sprzedaż i podatek dochodowy. No niestety zameldowanie tutaj znaczenia nie ma, ponieważ do tej sprzedaży będą mieć zastosowanie najnowsze przepisy i ulgi z art.21 ust. 25 ustawy pdof.. Źródła przychodu nie będzie dopiero przy sprzedaży od 1 stycznia 2015 roku. Jeśli sprzedasz wcześniej, to 19% od dochodu, przy czym dochód wyjdzie wysoki, bo dostałeś mieszkanie darowizną, więc kosztów zakupu nie ma :-))
seriza / 83.5.245.* / 2009-11-10 09:31
Witam. Mam problem z ustaleniem daty nabycia spadku. Otrzymałam juz kilka sprzecznych informacji . Moze ktoś z Państwa mi pomoże. W 2003 roku zmarała tesciowa pozostawiając po sobie testament na mocy którego dziedziczył moj mąż. W 2004 roku zmarł mój mąż. Dopiero w 2008 roku rozpoczełam w Sądzie sprawy spadkowe. Zakonczyłam w luty 2009 roku. Prosze mi podpowiedzieć w którym roku nabyłam spadek po męzu czy dzień śmierci to jest dzień nabycia spadku czy dzień wydania postanowenia Sądu o nabyciu spadku . Potrzebuje tych informacji do złozenia deklaracji do urzędu skarbowego . Z góry dziękuje
piotrow / 83.14.10.* / 2009-11-10 11:15
Niestety musi Pani zapłacić podatek od spadku, ponieważ mąż zmarł w 2004 r., a więc przed nowelizacją ustawy. To, kiedy Pani przeprowadziła postępowanie, nie ma tu znaczenia. Miałem podobną sytuację. Żona zmarła w 2005 r., a postępowanie przeprowadziłem w 2007 r. Brany jest pod uwagę moment śmierci spadkodawcy, a nie moment sądowego nabycia spadku. Przykre to, ale niestety prawdziwe.
Proszę pójść do US, do wydz. podatku od spadków i darowizn. W moim przypadku urzędniczka nie próbowała zawyżać wartości spadku, raczej podeszła ulgowo nie wnikając np. w szczególy wyposażenia samochdu, przyjęła wartość rynkową najuboższej wersji. Wycenę składników spadku sporządza się wg cen w dniu śmierci spadkodawcy.
Pozdrawiam
Spadkobierczyni / 62.108.186.* / 2009-12-13 15:01
To nie jest prawda !!! Nie płaci się podatku od spadku nabytego do 31 grudnia*" dzień śmierci osoby ,która dała spadek) jeżeli a) zamelduje się w danym lokalu i będzie się w nim "oficjalnie" mieszkało 5 lat do czasu zbycia b) po zameldowaniu i mieszkaniu dajmy na to krócej niż 5 lat, w przypadku chęci zbycia nieruchomości ma się 6 miesięcy na kupno kolejnej nieruchomości i zgłoszeniu do US aktów zbycia i zakupu kolejnej nieruchomości oraz napisanie oświadczenia ,że sprzedaż i przeprowadzka dajmy na to wynikała ze zmiany warunków życiowych itp. Dokładne info poda dany US któremu podlega podatnik i dana nieruchomość nabyta w spadku.
seriza / 83.5.228.* / 2009-11-10 11:54
Serdecznie dziękuje za informację.
kkkarol / 83.27.0.* / 2009-11-05 11:31
Jesli w chwili obecnej otrzymam dom (w ktorym jestem stale zamledowany od lat) w darowiznie po rodzicach i chcialbym go sprzedac, to w mysl przepisow jestem zwolniony z 19% podatku? jak szybko moge sprzedac dom, by byc zwolnionym z podatku?czy musze spelnic jeszcze jakies warunki?
czy kwote uzyskana ze sprzedazy domu musze w calosci przenzaczyc na zakup nowego mieszkania/domu?
bardzo prosze o pomoc!
maxka10 / 95.160.246.* / 2010-03-23 15:40
Witam w 2007 roku kupiłem mieszkanie spółdzielcze własnościowe za 105000 zł ,a teraz chciał bym je sprzedać (jest warte około 150000zł) i kupć inne mieszkanie spółdzielcze własnościowe za 180000 czy muszę zapłacic podatek od sprzedarzy mieszkania.
belladonna / 2010-03-23 17:27 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, ta sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ale jeśli byłeś zameldowany na pobyt stały w sprzedawanym mieszkaniu co najmniej 12 miesięcy, to skorzystasz ze zwolnienia (bo takie jest przy tej sprzedaży, jak nabycie nastąpiło w 2007 roku) :)
belladonna / 2009-11-05 16:40 / Tysiącznik profesjonalny
Zameldowanie by miało znaczenie gdybyś nabył ten dom w latach 2007-2008, więc o tym zapomnij.
Zaczynając od darowizny, to jeśli otrzymasz dom pamiętaj o złożeniu SD-Z2 do 6 miesięcy (aby nie zapłacić podatku od spadków i darowizn).
Przy sprzedaży nieruchomości nabytej po 1 stycznia 2009 obowiązują najnowsze przepisy, czyli 19% od dochodu i PIT-39. Są zwolnienia. Art. 21 ust. 25 ustawy o podatku doch. od osób fiz. w brzmieniu obecnym :-))
Musisz wydatkować w okresie 2 lat liczonych od końca roku kiedy nastąpiło nabycie, czyli jak darowizna będzie w 2009, to do końca 2011, a jak darowizna będzie w 2010, to do końca 2012 roku :-))
Kar1 / 145.237.119.* / 2009-11-06 09:35
Mała poprawka: trzeba wydatkować w ciągu 2 lat od końca roku w którym nastąpiło odpłatne zbycie a nie nabycie ;)
belladonna / 2009-11-06 16:32 / Tysiącznik profesjonalny
Dobrze, że ktoś czuwa. Oczywiście, ze chodzi o zbycie, a nie nabycie :-))
Nika776 / 2009-02-16 16:12
Dopiero teraz przeczytałam powyższy artykuł, a najbardziej zainteresowała mnie ta ostatnia odpowiedź na pytanie "Co zrobić by nie płacić podatku?". W 2007r. zmarł mój tata i ja, mama oraz resztę rodzeństwa dostaliśmy w spadku mieszkanie. Oczywiście skorzystaliśmy z ulgi i nie płaciliśmy podatku od spadku, jednakże powiedziano nam, że możemy tą nieruchomości sprzedać po upływie 5 lat. Nikt nam nie powiedział, że jest też druga ewentualność, czyli być zameldowanym na pobyt stały przez okres 12 m-cy. Nadmieniam, że wszyscy mamy tam meldunek stały. Proszę mi podpowiedzieć, czy teraz po upływie dwóch lat, możemy to mieszkanie sprzedać, nie płacąc podatku? I czy te pieniądze ze sprzedaży, musimy wykorzystać tylko na cele mieszkaniowe?
belladonna / 2009-04-14 21:27 / Tysiącznik profesjonalny
Podatek od spadku to jedno, a podatek dochodowy to drugie. Sprzedając mieszkanie teraz nie zapłacicie podatku dochodowego, bo byliście zameldowani co najmniej 12 miesięcy przed zbyciem (co należy zgłosić do 14 dni). Ale w grę może wchodzić podatek od spadków i darowizn, bo nie dotrzymaliście warunków zwolnienia, czyli bodajże zakazu sprzedaży przez 5 lat (tak jakoś to chyba było, "nie siedzę" w podatkach od spadków i darowizn) :-))
www_kuba_waszkowiak_com_pl / 2008-02-14 15:02 / Bywalec forum
Jeśli chcesz przekazać 1% swojego podatku za 2007r. organizacji pożytku publicznego, a nie wiesz komu - dowiesz się na
www.kuba.waszkowiak.com.pl
zakładka "Jak wypełnić zeznanie podatkowe?".
Nie zmarnuj swoich pieniędzy! Możesz pomóc dziecku!

www.kuba.waszkowiak.com.pl

.
basial42 / 2007-12-10 22:23
Otrzymałam mieszkanie po zmarlej teściowej w pażdzierniku 2006 ,teraz chcę je sprzedac w styczniu 2008 .Czy zapłacę podatek od sprzedaży, Jeżeli tak to ile?Zaplaciłam podatek od spatku od wartości rynkowej 89635zł, a obecna wartośc wynosi 120000zł
kikir74 / 62.29.137.* / 2007-07-19 15:48
a co w przypadku gdy te pieniądze przeznaczę na zakup innego mieszkania i zostanie mi jeszcze troche pieniędzy. CZy wtedy płacę podatek 19% od tej nadwyżki której nie zainwestowałem w zakup innej nieruchomości?
Marian Miąskowski / 83.18.152.* / 2007-09-25 22:21
Niestety, zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało skreślone i od 1 stycznia 2007 roku nie obowiązuje. To oznacza, że wydatki na zakupu nowej nieruchomości będą kosztem uzyskania przychodów dopiero przy jej sprzedaży.
Robert-Gość / 62.21.106.* / 2009-06-23 19:11
Ten system miał wrócić ponieważ ulga meldunkowa okazała się niewypałem dla państwa ;)
Jak jest aktualnie? nadal obowiązuje ulga meldunkowa, jest w planach powrót do ulgi reinwestycyjnej? Planuję sprzedać działkę a za uzyskane pieniądze zakupić mieszkania, niestety na działce raczej się nie zamelduję aby uzyskać ulgę. Korzystniejsza byłaby stara ulga, czy jest szansa na powrót od nowego roku?
belladonna / 2009-06-23 21:33 / Tysiącznik profesjonalny
Od 1 stycznia 2009 obowiązują już nowe przepisy... zwolnienia są podobne jak wcześniej. Ale... nowe przepisy mają zastosowanie do sprzedaży nieruchomości nabytej od 1 stycznia 2009. Są obecnie 3 rodzaje przepisów, a stosuje się obowiązujące w chwili nabycia sprzedawanej nieruchomości. Jak działki nabyłeś w latach 2007-2008, to sprzedając je w 2009, czy 2010, dalej mają do tej sprzedaży zastosowanie przepisy z ulgą meldunkową (czyli przepisy obowiązujące w latach 2007-2008):-))
Stach77 / 83.14.202.* / 2007-03-11 18:29
Chcę sprzedać mieszkanie po zmarłych rodzicach,ale nie zamierzam w nic inwestować,ani kupować nowego mieszkania.Jaki zapłacę podatek,jaki procent? Rodzice zmarli w tym roku.
mirkas / 172.158.199.* / 2007-05-19 20:07
zaplacisz podatek dochodowy od osób fizycznych 19%
mirkas / 172.158.199.* / 2007-05-19 20:07
zaplacisz podatek dochodowy od osób fizycznych 19%
mirkas / 172.158.199.* / 2007-05-19 20:05
zaplacisz podatek dochodowy od osób fizycznych 19%

Najnowsze wpisy