Forum Forum podatkoweInne

Podatkowe skutki darowizny

Podatkowe skutki darowizny

Money.pl / 2008-06-25 16:26
Komentarze do wiadomości: Podatkowe skutki darowizny.
Wyświetlaj:
Pablo482 / 89.67.146.* / 2012-06-15 00:50
a co z PCC ? przykłady darowizny na tym gruncie, to jest sztuka!
ANECZKA2443 / 2009-03-10 18:49
WIDZĘ ZE NIKT TU NIE ZAGLĄDA I NIE CZYTA DODANYCH KOMENTARZY A MI ZALEŻAŁO NA SZYBKIEJ ODPOWIEDZI I SIĘ ZAWIODŁAM
kj / 77.236.0.* / 2009-03-16 15:43
nie macie prawa sobie jej odliczyc bo to wy ją otrzymaliście - jesteście obdarowanym - a nie darczyńcą.
ANECZKA2443 / 2009-03-06 12:33
MAM MAŁE PYTANIE
WRAZ Z MĘŻEM W UBIEGŁYM ROKU OTRZYMALIŚMY DAROWIZNĘ OD MOICH RODZICÓW ( MAZ JEST WPISANY NA ZASADZIE WSPÓLNOTY MAJĄTKOWEJ) I NIE WIEMY CZY MAMY PRAWO SOBIE ODLICZYĆ DAROWIZNĘ OD PODATKU.DAROWIZNA JEST NIERUCHOMOŚCIĄ (DOM WRAZ Z ZIEMIA)
thenikt / 193.193.181.* / 2008-06-30 10:11
Z tego co wiem, darowizna w ramach I grupy, nie podlega opodatkowaniu???
Szymon Zych / 217.153.63.* / 2008-06-26 09:56
Rzeczywiście, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy darowizny, w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą dokonania darowizny. Obowiązek podatkowy ciąży na obdarowanym. Podstawę opodatkowania stanowi wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego. Stawka podatku wynosi przy przeniesieniu własności nieruchomości obciążonej spółdzielczym prawem do lokalu 2 %, a przy przeniesieniu innych długów i ciężarów albo zobowiązań 1 %. Podatnicy są obowiązani, bez wezwania, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Notariusze są płatnikami podatku od umowy darowizny dokonywanej w formie aktu notarialnego. Organem podatkowym właściwym miejscowo będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby obdarowanego, z wyjątkiem darowizny własności nieruchomości obciążonej spółdzielczym prawem do lokalu, w którym przypadku właściwy będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Najnowsze wpisy