Forum Forum prawnePracy

podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

piłeczka / 88.220.124.* / 2011-04-14 11:36
Witam,

Proszę o pomoc w ustaleniu które miesiące będą brane pod uwagę przy ustaleniu zasiłku chorobowego. Zostałam zatrudniona 01.01.2011. Już w styczniu 2 dni byłam na zwolnieniu lekarskim (okres wyczekiwania). W marcu na l4 przebywałam tydzień a od 11 kwietnia jestem na kolejnym zwolnieniu i chyba na nim pozostanę do końca ciąży.
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-04-14 12:40
W związku z krótszym niż rok zatrudnieniem i barkiem pełnych miesięcy pracy- będą brane wszystkie dotychczasowe, a dni nieobecności uzupełniane na podstawie wynagrodzenia z dni obecności. Czyli generalnie wcześniejsze zwolnienia nie mają wpływu na podstawę zasiłku zwolnienia obecnego. Nawet jeśli np. marcowe nie było jeszcze w ciąży, czyli płatne 80%.

Bliżej te zasady określają art. 36 do 47 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html
piłeczka / 89.72.245.* / 2011-04-15 16:07
dziękuję za odpowiedź, mam w związku z tym jeszcze pytanie o składniki brane pod uwagę przy ustalaniu podstawy. A mianowicie jeśli premia jest wypłacana z miesięcznym opóźnieniem to brana jest pod uwagę premia wypłacona w danym miesiącu czy premia przysługująca za dany miesiąc (wypłacona z opóźnieniem).
szklarek / 2011-04-15 18:21
Odpowiedź na to kryje się w art. 42 wzmiankowanej ustawy. Jak dobrze zrozumiałem sytuację- u Pani ma zastosowanie ust. 5- czyli uwzględnia się faktycznie wypłaconą w danym miesiącu, mimo że naliczona/ należna jest za miesiąc poprzedni.
piłeczka / 88.220.124.* / 2011-04-21 11:52
Witam,

niestety dziś rozmawiałam z osoba z kadr mojej formy i podobno (po konsultacji z ZUSem) do podstawy będzie wliczało mi się tylko wynagrodzenie osiągnięte w styczniu, czyli sama podstawa 1300 netto. Co nie ukrywam bardzo mnie martwi

Najnowsze wpisy